Josef Průša slaví přes 130 tisíc prodaných 3D tiskáren, má 10 % celosvětového trhu

Společnost Prusa Research českého podnikatele a investora Josefa Průši oznámila překonání hranice 100 tisíc prodaných 3D tiskáren. U příležitosti tohoto milníku vydala třicetiminutový dokument mapující dosavadní historii firmy. V Prusa Research aktuálně pracuje 433 lidí. V roce 2018 dosáhla firma obratu 1,136 miliardy korun a prodala 59 776 3D tiskáren.

Sto tisíc 3D tiskáren překročila firma Prusa Research už začátkem roku 2019, s oficiálním oznámením ale čekala až na vydání dokumentu „Cesta za 100 000 tiskárnami Original Prusa“, který jek dispozici s českými titulky. Mezitím počet prodaných tiskáren překonal hranici 130 tisíc kusů.

„Když jsme před pár lety začínali nedokázal jsem si ani představit, že dosáhneme něčeho podobného,“ říká CEO Prusa Research Josef Průša. „Začínal jsem jen se svým bratrem Michalem bastlením 3D tiskáren v malém sklepě, nikdy jsme neměli žádného investora a dodnes dodáváme všechny tiskárny zákazníkům napřímo, bez distributorů.“

Tiskárny Josefa Průši jsou open-source, což znamená, že veškerá jejich dokumentace je k dispozici volně a zdarma na internetu a na jejich vývoji se tak podílí i komunita tiskařů z celého světa. 80 % tiskáren prodá Průša ve formě stavebnic, které si zákazníci sestaví až doma.

„Rád nad tím přemýšlím tak, že pomáháme vychovávat novou generaci makerů a kutilů, kteří rozumí principu fungování věcí, které si kupují, umí si je sami opravit a kreativně využít. Věřím, že i náš růst ukazuje, že DIY hnutí neumírá, ale naopak se mu daří lépe než kdykoliv předtím,“ komentuje to Průša.

Prusa Research byla agenturou Deloitte v loňském roce vyhlášena nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě. Její obrat rostl z 3,5 milionu Kč v roce 2014, 24,3 milionů Kč v roce 2015, 241 milionů Kč v roce 2016 a 589,5 milionů Kč v roce 2017 až na 1136 milionů Kč v roce 2018.

Prusa Research tak roste výrazně rychleji než celosvětový trh se stolními 3D tiskárnami. Ten v roce 2018 zaznamenal meziroční nárůst o 11,7 % na celkových 744,9 milionu USD. Podle odhadu agentury Wohlers Associates se v loňském roce celosvětově prodalo 591 079 stolních 3D tiskáren a podíl Prusa Research, s 59 776 prodanými tiskárnami, tak činí 10,1 %.

Wohlers Report 2019 dále uvádí, že se stolní 3D tiskárny používají nejčastěji k tisku funkčních prototypů (21,8 %) a kosmetických modelů (17,8 %) a ve vzdělávání (17,2 %). Velké využití mají i při výrobě součástek konečné spotřeby (12,2 %), odlévacích forem (10,5 %) a náhradních dílů (13,1 %). “Díky nižší ceně jsou stolní tiskárny běžně používány na vysokých školách a v dalších vzdělávacích institucích po celém světě,” uvádí dále zpráva.

Mezi stolní 3D tiskárny patří nejen tiskárny založené na technologii FFF (tisknou pomocí tavení plastové struny, tzv. filamentu), mezi které patří celosvětově oceňovaná Original Prusa i3 MK3S, ale i tiskárny s technologií SLA (tisknou z fotocitlivé pryskyřice).

Do této oblasti vstoupila Prusa Research loni oznámením modelu Original Prusa SL1, jehož první kusy odešly zákazníkům v březnu 2019. Nové modely tiskáren chystá Prusa Research i pro letošní rok. „Neustále proto hledáme nové šikovné vývojáře, kteří by nám pomohli s dalším posouváním 3D tisku směrem k uživatelské přístupnosti a spolehlivosti,“ říká Průša.

Další růst si pak firma slibuje i od vlastní výroby filamentů. Takzvaný Prusament je od zahájení prodeje v loňském roce prakticky neustále vyprodán a díky preciznímu výrobnímu postupu, jehož toleranci a parametry si může každý zákazník zkontrolovat online na webu, plánuje i v této oblasti Prusa Research dosáhnout významného podílu na světovém trhu. Ten činil v loňském roce 308 milionu USD a je tedy zhruba na polovině hodnoty trhu se samotnými tiskárnami.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Kdo a kam letos nejvíc investuje podle WhoGotFunded.com

Zajímá vás, kam tekly peníze investorů v uplynulých třech měsících, tedy od července do září? Díky službě WhoGotFunded.com, která sbírá data o transakcích z celého světa, se můžete podívat na přehled podle odvětví, zemí nebo nejaktivnějších fondů. Ačkoliv údaje nejsou úplně vyčerpávající, většinu důležitějších investic obsahují a hlavně - lepší data stejně neseženete.
Přečtěte si více

Na Silicon Valley Startup Camp v Praze dorazí američtí investoři

US Market Access Center ve spolupráci s Czech ICT Alliance a jejími partnery ze zemí střední Evropy uspořádají v Praze mezinárodní Silicon Valley Startup Camp pro technologické startupy ze středu Evropy. Úspěšní podnikatelé ze Silicon Valley se podělí o své zkušenosti a poradí firmám, jak uspět na globálním trhu a zaujmout investory z USA.