John McAfee nespí, vyvíjí vychytávku blokující sledovačku NSA

Má za sebou pestrou minulost, někdo by mohl říct, že je to v podstatě zločinec. John McAfee je ale pořád jeden z nejbystřejších mozků IT světa. Jeho nový projekt se jmenuje D-Central a zatím teoreticky by měl zabránit tajných službám ve sledování aktivit na internetu.

McAfee se po útěku ze Belize zpět do Ameriky začíná nudit. Po sérii zábavných videí, ve kterých radí jak odinstalovat svůj antivirus nebo jak mít sedm žen a nenechat se zabít je tu tak další pokus, jak se proslavit. Tentokrát se chce svézt na už pomalu vychládající kauze sledování internetu, známou pod zkratkou PRISM.

Na sto dolarů by měla vyjít krabička, která po připojení k chytrému telefonu nebo k domácí síti zabrání veškerým pokusům o sledování nebo narušení soukromí. John McAfee zmínil svou vizi při svém víkendovém rozhovoru v San Jose. “Nebude tam žádný způsob, jakým by vláda zjistila co nebo kdo jste,” pronesl podle serveru serveru The Verge McAfee. Kdo má necelou hodinku čas, může si celý rozhovor projet ještě jednou.

Ačkoliv ještě neexistuje ani prototyp, je rozjezd prodeje podle ostříleného bývalého bezpečáka otázka maximálně půl roku. “Návrh už máme, teď hledáme partnery pro vývoj hardware,” vysvětlil.

Souboje s tajnými službami vede plno organizací

McAfee není první, kdo podobné zařízení vyrábí. Už několik měsíců je na světě projekt Occupy.here, za kterým stojí část hnutí Occupy. Ten nabízí síť zabezpečených Wi-Fi sítí pro bezpečnou komunikaci. Do protivládního boje se zapojil i projekt FredomBox. Ten funguje jako zabezpečený systém pro soukromou komunikaci. Peníze si na sebe vydělal na Kickstarteeru.

Korejský designer Sang Mun šel ještě dál. Vytvořil zcela nový font. Písmo pojmenované ZXX záměrně mate OCR systémy, které třeba Google používá k analyzování textů. Asi nikoho nepřekvapí, že Mun v minulosti pro NSA pracoval stejně jako další odpadlík Edward Snowden.

Total
0
Shares
Další články