JIC vidí budoucnost v nanotechnologiích, investuje do NenoVision

Jihomoravské inovační centrum (JIC) získává podíl 2,5 procenta v startupu NenoVision vzešlého z výzkumu na brněnském CEITEC VUT. Díky investici bude moci vyrobit několik ukázkových zařízení a posunout je k referenčním zákazníkům.

Startup umí propojit zobrazení ze dvou typů mikroskopů a tím zpřesnit a zároveň urychlit práci se vzorky. Jeho zařízení LiteScope totiž propojuje dvourozměrný obraz z elektronového mikroskopu a trojrozměrný obraz z mikroskopu atomárních sil.

Podle vyjádření JICu tak přesnou technologii schopnou pracovat v reálném čase žádné jiné zařízení na světě neumí. Pro výzkum solárních článků nebo mikročipů je přitom možnost vidět hloubku i členitost miniaturních vzorků klíčová.

„V České republice se příliš nedaří komercionalizovat výsledky výzkumu a zároveň motivovat a udržet u nás kvalitní vědce. Univerzitních spin-offů vzniká málo a soukromí investoři se do nich zdráhají investovat. NenoVision je přitom příkladem toho, že to jde. Zakladatelé skvěle propojují akademické know-how a podnikatelského ducha na velmi slušné úrovni,“ vysvětluje rozhodnutí investovat ředitel JIC Jiří Hudeček.

NenoVision na JIC prošel programem pro začínající podnikatele JIC Enter a brzy poté se stal vůbec prvním spin-offem CEITEC VUT.

Brno ve světové špičce

Řešení startupu nadále zlepšuje možnosti elektronové mikroskopie, která má v Brně světovou úroveň – vyrábí se tam až třetina celosvětové roční produkce tohoto typu přístrojů. Trh elektronových mikroskopů navíc dál roste se zvyšujícími se nároky výzkumu v oblasti nanotechnologií a biotechnologií.

Dle analýz Frost & Sullivan se v roce 2016 prodalo asi 4 100 kusů elektronových mikroskopů, v roce 2020 by to mělo být až 5 700 kusů. Pracoviště navíc přístroje zhruba po osmi letech obměňují.

LiteScope tak může najít své využití v polovodičovém, automobilovém a strojírenském průmyslu. Cílem startupu je prodávat desítky kusů svých zařízení ročně, společnost se ale zároveň nehodlá zastavit jen u jediného produktu.

„Cílíme na to stát se klíčovým hráčem v oblasti vývoje a výroby vědeckých měřících přístrojů. Chceme působit jako most mezi akademickou půdou a businessem tím, že bude komercializovat další výsledky výzkumu akademické sféry,“ popisuje ředitel společnosti NenoVision Jan Neuman. Podobně jako jeho kolegové má za sebou výzkumnickou zkušenost z CEITEC VUT a zároveň také řídí další firmu Optik Instruments.

První zákazník: Akademie věd

LiteScope se prodává za jednotky milionů korun. Prvním pracovištěm, které jej koupilo, je Fyzikální ústav Akademie věd ČR.

„Spolupracujeme s CEITEC VUT a vznik zařízení LiteScope jsme vzrušeně sledovali z povzdálí. Když se objevila možnost mít jedno také na našem pracovišti, nebylo nad čím přemýšlet. Jeho výhodou je kromě modularity a kvality zobrazení také to, že umí pracovat ve tmě. To se hodí při zkoumání fotoodezvy nanostruktur tenkovrstvých solárních článků,“ říká vedoucí vědecký pracovník Antonín Fejfar z Oddělení tenkých vrstev a nanostruktur.

Tenkovrstvé fotovoltaické články mají oproti deskovým výhodu v podstatně nižší spotřebě křemíku a jednodušším výrobním procesu. Jejich nevýhoda je ale nízká účinnost, a právě tu by chtěl Fejfarův tým díky výzkumu zvýšit.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Nejzajímavější startupy druhého dne The Next Web

Pomocník pro každého hatera, televize z vaší RSS čtečky nebo odpověď na nekonečné problémy s plánováním schůzek. Z desítek startupů, které se pohybovaly na konferenci The Next Web, jsme sice nezvládli ani polovinu, přesto jsme ale potkali pár z různých důvodů zajímavých projektů - byť to nutně neznamená, že bychom vždy věřili v jejich úspěch.
Přečtěte si více

Co s miliony po prodeji fotobanky Pixmac? Víťa Válka rozjíždí inzertní Individi

Společně se zakladatelem portálu Navolnenoze.cz Robertem Vlachem se bývalý šéf fotobanky Pixmac pustil do vývoje garážové inzertní služby Individi.cz. Ani svět fotek ale Víťa Válka neopustil - nový majitel Pixmacu získal investici v řádu desítek milionů dolarů a právě český tým pod Válkovým vedením tvoří hlavní pilíř dalšího vývoje celé společnosti.