JIC StarCube Show opanovala kamerunská aplikace pro bezpečný přenos souborů Feem

Letošní vítěz JIC StarCube Show 2015 pochází až z Kamerunu. Stal se jím Fritz Ekwoge Ekwoge, který vymyslel aplikaci pro bezpečné a rychlé sdílení souborů mezi jednotlivými zařízeními. Jeho Feem, jak se aplikace jmenuje, je rychlejší než Bluetooth, nepotřebuje internet a už ho používá 800 tisíc lidí po světě.

Feem

Mezinárodní porotu zaujal projektem i prezentací. „Měl rozhodně nejlepší pitch. Byl zajímavý, ukázal, že řeší reálný problém a byl natolik přesvědčivý, že bychom si s ním klidně domluvili další obchodní schůzku,“ shrnuje členka poroty, počítačová vědkyně Tamar Newberger.

Fritz by chtěl v budoucnu zakotvit v Brně. „Značnou část uživatelů máme z Evropy, do akcelerátoru jsem se proto přihlásil, abych víc poznal zdejší trh. Věřím, že se Feem stane nejpopulárnější cestou, jak lokálně sdílet soubory,“ plánuje Fritz Ekwoge Ekwoge.

Na brněnském Výstavišti se v rámci závěrečné show představilo celkem devět startupů z oblasti IoT a ICT Security. Jako druhý nejlepší projekt porota vybrala ukrajinskou parkovací aplikaci Tap4Parking. Ta umožňuje uživatelům vyhledat, zamluvit i zaplatit parkovací místo za méně než jednu minutu.

„Máme interaktivní mapu, která ukazuje volná místa v reálném čase díky kamerám naší vlastní produkce,“ přibližuje řešení CEO společnosti Igor Shapataiev a dodává, že brněnský akcelerátor je pro ně brána na trh Evropské unie. „Řešení už využívají lidé na Ukrajině, v Polsku a v nejbližších měsících začnou také v Brně,“ dodává jeho parťačka a jediná žena v letošním JIC STARCUBE Anna Balatska.

Tap4Parking

Projekt si odnesl také Y Soft Award. „Udělali na nás dojem svým potenciálem a šíří uplatnitelných business modelů. Já osobně nejvíc oceňuji, že si můžu předobjednat parkovací místo na čas, kdy potřebuji. Doufáme, že naše cena týmu poskytne finanční prostředky na to, aby dál posouvali svou vizi a upevnili své value propositions,“ vysvětluje výběr vítěze CEO společnosti Y Soft Václav Muchna. „Je skvělé být zpět na JIC StarCube v porotě. Pro mě se tak trochu uzavírá kruh. Před léty jsme sami na JIC jako startup začínali,” dodává.

Třetí místo porota přiřkla estonským finalistům z ESEC Solutions, kteří vytvořili ochranu pro webové stránky webARX. Jedná se o prevenci před mass-hackingem především pro webové stránky, které jsou postavené na systémech pro správu obsahu. „WebARX je vlastně antivirus pro webové stránky. Do dvou let se chceme stát novým standardem pro webdevelopery,“ plánuje Oliver Sild, který se akcelerátoru účastnil spolu s Martem Laubem.

Cenu Hospodářských novin dostal český projekt WhaleBone, který pohotově chrání sítě před malwerem a infikovanými webstránkami. Za zabezpečením postaveném na cloudu stojí šestice ve složení Richard Malovič, Robert Šefr, Michal Karm Babáček, Petr Vítek, Tomáš Kozel a Petr Kopřiva.

Další projekty, které se 3. prosince představily porotě:

  • Australan David Lyon vytvořil systém pro IoT Clixx.IO, který usnadňuje stavění gadgetů hardwarovým hračičkářům.
  • Bratři z Ázerbájdžánu Maksim a Tamleykha Piriyevovi vyvinuli Dronee. Jejich platforma pro jakékoliv aplikace má být pro drony něco jako AppStore pro iPhone.
  • Jiří Ettler chrání zdraví skrz aplikaci Pillmo, která pomáhá uživatelům hlídat správné dávkování léčiv, vzájemné kontraindikace a připomíná například preventivní prohlídku.
  • Čtveřice Albert Uchytil, Tomáš Paulus, Vojtěch Mašek a Peter Malina z týmu FlowUp vytváří sociální síť pro radnice a občany CityIdeas.
  • Filip Čonka a Tomáš Kortiš umí svým systémem Grizly Security zabezpečit data skrze dvoustupňové ověření.

JIC StarCube se letos poprvé zaměřil na projekty z oblasti internetu věcí a kybernetické bezpečnosti. O účast projevilo zájem dosud nejvíc zahraničních projektů. „Za pět let existence akcelerátoru vidíme velký posun v kvalitě týmů, letošní výběr byl obzvlášť náročný. Poprvé od otevření akcelerátoru i týmům mimo Českou republiku jsme těch zahraničních měli v přihláškách nadpoloviční většinu. Těší nás, že lidem stojí za to cestovat za naším programem doslova přes půl zeměkoule,“ uvedl šéf startupových programů JIC Vojtěch Krmíček.

JIC StarCube byl vůbec prvním českým akcelerátorem. Od roku 2010 akceleroval už 62 startupů, které vytvořily přes 100 nových pracovních míst a získaly investici v souhrnné hodnotě více než 122 milionů korun. K úspěšným firmám, které akcelerátorem prošly, dnes patří například Gina, Skypicker, Reservio nebo Videoflot.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Roztomilý virál Dumb Ways to Die nyní i jako hra

Pamatujete si ještě virální video Dumb Ways to Die, které před několika měsíci kralovalo internetu a nakonec se dostalo i do desítky nejpovedenějších loňských reklam podle TEDu? Jeho hrdinové jsou nyní zpět a ve hře pro iPhony a iPady je můžete zachránit od jejich nemilých nehod.