Nokia, Rovio, Supercell. Tak by se dal ve třech slovech odvyprávět finský mobilní technologický zázrak. Zatímco Nokia už má nejlepší roky za sebou, Rovio vystřelili naštvaní ptáci mezi světovou extratřídu a to samé teď pravděpodobně čeká i vývojáře ze Supercell.
Mikko Kodisoja a Ikka Paananen, dva zakladatelé mohou od včerejška přemýšlet hlavně o tom, jestli si pořídí nový dům, auto, chatu s velkou saunou nebo všechno najednou. Každý z nich totiž dostane kolem dvou set milionů dolarů. Mohou tak jen vzpomínat, jak před třemi lety v jednom omláceném passatu dojížděli do prvních kanceláří vedle recyklačního centra.
Evropská exotika v Japonsku?
SoftBank kupuje jednapadesát procent firmy se stovkou zaměstnanců. Podíl kupuje za 1,5 miliardy dolarů. Jde tak pravděpodobně o největší investici do vývojářů mobilních aplikací.
Investice je dalším strategickým krokem šéfa SoftBank Mobile Masayoshi Sona, který chce vytvořit vývojářské impérium a rozšířit operátorskou nabídku her. Peněz má dost, za operátorem totiž stojí stejnojmenná banka. Tak to je ale v Japonsku u všech operátorů.
Je to samozřejmě úspěch, ale sami finští vývojáři mají z Japonska respekt. Japonsko je totiž úplně jiný svět. To je prostě fakt. “Plno západních herních firem si na tom trhu vylámalo zuby. Doufám, že jsme dostatečně připraveni a zajištěni pro vstup na tak drsné místo,” tvrdí deníku Wall Street Journal Ikka Paananen.
V čem je kouzlo Supercellu?
Supercell je další z rychle rostoucích firem, které těží z teprve dospívajího trhu, který vyrostl kolem aplikačních obchodů pro iOS a Android. Narozdíl od své konkurence, jako je třeba švédské Spotify, je ale Supercell v zisku. Dvě hry, které zatím rozjeli přitom nejsou nijak originální – Hay Day je simulátor farmaření a Clash of Clans je strategická bojovka.
Finové však mohou fungovat jako učebnice freemiového přístupu. Povedlo se jim nastavit model bezplatného hraní a drahých doplňků tak, že si vychytávky do her kupuje deset procent hráčů. Loni Supercell vydělával čtyřicet centů na každém utraceném dolaru. A za virtuální vylepšení u finských her utratili hráči 105 millionů dolarů.
S úspěchem roste i hodnota firmy. V dubnu to ještě při stotřicetimilionové venture investici trojice investorů vypadalo jen na 770 milionů dolarů. O půl roku později už hodnota vystřelila o 289% na tři miliardy a předstihla i průkopníka tohoto byznysu – americkou Zyngu, která se teď protlouká na burze. Dnes už také Supercell sídlí v bývalých kancelářích Nokie. Zakladatelé ale zůstávají skromní a ferrari, které visí Mikku Kodisojovi nad stolem zatím prý zůstane jen na plakátu.
V čem je kouzlo Supercellu?
Oba zakladatelé vyrostli podle svých slov ve zlaté éře počítačových her. Mládí tak strávili ve společnosti prvních Sims nebo odhalováním tajemství Opičího ostrova. Velkou inspirací a vzpruhou v začátcích podnikání bylo ale finské Rovio.
To během loňského roku zlomilo všechny své rekordy – zdvojnásobilo tržby na 152 milionů euro a čistý zisk se vyšplhal na 55 milionů euro.Za tento úspěch vděčí paradoxně Nokii, která jim pomohla v začátcích, ale samozřejmě svým naštvaným ptákům, kteří se na podzim dočkají nového dobrodružství, tentokrát budou ale závodit.