Jan Barta rozjíždí půlmiliardový hedge fond, láká investory

“Rozhodl jsem se, že si založím vlastní hedge fund,” oznámil dnes odpoledne na svém blogu internetový (nejen) podnikatel a investor Jan Barta. Začínat chce alespoň s půlmiliardou korun, přičemž přibližně pětinu, tedy 100 milionů korun, hodlá vložit ze svého. To má spolu s Bartovou finanční historií pomoci přilákat další investory. Minimální investice bude milion dolarů.

“Poslední cca dva roky nějak hledám, jaká poloha je mi nejbližší. Zjistil jsem, že entrepreneur nejsem, hlavně díky tomu, že mám v podstatě nulový exekutivní skills. Venture kapitál mě v podstatě vůbec nebaví, myslím si, že to je shitová asset class. Private equity už mi je podstatně bližší – pořád ale jsou tam třeba nějaký exekutivní skills, ty se ale asi dají doplnit s partnery, ale je to hassle. Vylučovací metodou jsem došel k tomu, že v podstatě moje nejbližší poloha je manageovat hedge fund. Na to mám nejlepší skillset – prostě hledat, identifikovat a exploitovat nějaký anomálie trhu. Skromně musím podotknout, že si myslím, že v tomhle jsem jeden z nejlepších v republice :),” píše Barta na svém Schicklegruberově blogísku.

Půlmiliardu korun považuje Barta za nezbytné minimum, aby se fond mohl rozjet. Svou investiční strategii popisuje následovně:

  • 60 % do tradiční long/short equity s důrazem na hledání value, ve většině případů u internetových a IT firem.
  • Žádné omezení na geografii, byť se počítá s převahou US projektů, a market value (big cap vs. small cap).
  • Využití leverage až do 1:5.
  • 20 % do private equity/growth (nelikvidní dlouhodobější investice, proven modely). Typickým příkladem by bylo ePojisteni.cz.
  • 10 % do domén. Počítá se s převedením části Bartových doménových investic s ROI kolem 50 % ročně do fondu.
  • 10 % dalších investic. Trend surfing, global macro, velmi zřídka i venture kapitál.
  • Nižší než obvyklý management fee (1-1,5 %), performance fee pak kolem 20 % ze zisku při zhodnocení 20 % ročně a cca 40 % ze zisku nad zhodnocením 20 % ročně. Tedy daleko větší důraz na výkon.

“Nemám sice žádný track record paradoxně v long/short equity, ale mám poměrně šílenej track record v investicích obecně. Před pěti lety jsem si půjčil 1 milion Kč a udělal z něj řádově 400 milionů Kč dneska. Takový ROI asi nikdo v Čechách nemá. Všechno díky mý schopnosti nějak manageovat risk a leverage, což je klíčová dovednost pro manageování hedge fundu. Pak si samozřejmě myslím, že internetovýmu/IT businessu solidně rozumím a umím identifkovat value a vyhodnocovat risk,” shrnuje Barta, proč by se nad jeho fondem měli investoři zamyslet.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Středoevropské akcelerátory budou rozdávat: pro startupy mají celkem 5 milionů eur

Středoevropské technologické startupy se můžou radovat: ty vybrané dostanou celkem pět milionů eur, které pošle Evropská komise. Organizace přislíbila peníze českému StartupYardu a dalším čtyřem technologickým akcelerátorům ze střední a východní Evropy pod hlavičkou CEED Tech. Ty, které projdou výběrovými koly, se můžou těšit na až 30 tisíc eur jako startovní kapitál a tři až šest měsíců v programu, ve kterém jim bude pomáhat na 450 mentorů.
Přečtěte si více

Na Startup Summit zadarmo? Stačí pitchovat!

Konference Startup Summit 2015 si dala za úkol propojit osobnosti z velkých firem se startupy a navázat oboustranně prospěšnou spolupráci. Tomu má pomoci Startup Summit Pitch, ve kterém se utká 10 nejlepších startupů o zájem publika a panelu předních českých investorů. Pro ostatní startupy je ode dneška do konce měsíce k mání vstup se slevou čtyřicet procent.