Jan Barta rozjíždí půlmiliardový hedge fond, láká investory

“Rozhodl jsem se, že si založím vlastní hedge fund,” oznámil dnes odpoledne na svém blogu internetový (nejen) podnikatel a investor Jan Barta. Začínat chce alespoň s půlmiliardou korun, přičemž přibližně pětinu, tedy 100 milionů korun, hodlá vložit ze svého. To má spolu s Bartovou finanční historií pomoci přilákat další investory. Minimální investice bude milion dolarů.

“Poslední cca dva roky nějak hledám, jaká poloha je mi nejbližší. Zjistil jsem, že entrepreneur nejsem, hlavně díky tomu, že mám v podstatě nulový exekutivní skills. Venture kapitál mě v podstatě vůbec nebaví, myslím si, že to je shitová asset class. Private equity už mi je podstatně bližší – pořád ale jsou tam třeba nějaký exekutivní skills, ty se ale asi dají doplnit s partnery, ale je to hassle. Vylučovací metodou jsem došel k tomu, že v podstatě moje nejbližší poloha je manageovat hedge fund. Na to mám nejlepší skillset – prostě hledat, identifikovat a exploitovat nějaký anomálie trhu. Skromně musím podotknout, že si myslím, že v tomhle jsem jeden z nejlepších v republice :),” píše Barta na svém Schicklegruberově blogísku.

Půlmiliardu korun považuje Barta za nezbytné minimum, aby se fond mohl rozjet. Svou investiční strategii popisuje následovně:

  • 60 % do tradiční long/short equity s důrazem na hledání value, ve většině případů u internetových a IT firem.
  • Žádné omezení na geografii, byť se počítá s převahou US projektů, a market value (big cap vs. small cap).
  • Využití leverage až do 1:5.
  • 20 % do private equity/growth (nelikvidní dlouhodobější investice, proven modely). Typickým příkladem by bylo ePojisteni.cz.
  • 10 % do domén. Počítá se s převedením části Bartových doménových investic s ROI kolem 50 % ročně do fondu.
  • 10 % dalších investic. Trend surfing, global macro, velmi zřídka i venture kapitál.
  • Nižší než obvyklý management fee (1-1,5 %), performance fee pak kolem 20 % ze zisku při zhodnocení 20 % ročně a cca 40 % ze zisku nad zhodnocením 20 % ročně. Tedy daleko větší důraz na výkon.

“Nemám sice žádný track record paradoxně v long/short equity, ale mám poměrně šílenej track record v investicích obecně. Před pěti lety jsem si půjčil 1 milion Kč a udělal z něj řádově 400 milionů Kč dneska. Takový ROI asi nikdo v Čechách nemá. Všechno díky mý schopnosti nějak manageovat risk a leverage, což je klíčová dovednost pro manageování hedge fundu. Pak si samozřejmě myslím, že internetovýmu/IT businessu solidně rozumím a umím identifkovat value a vyhodnocovat risk,” shrnuje Barta, proč by se nad jeho fondem měli investoři zamyslet.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Espree, královna outsourcingu radí: jak delegovat jako mistr

Podnikatelé jsou jediní lidé, kteří pracují 80 hodin týdně, aby nemuseli pracovat 40 hodin týdně. Říká se to s nadsázkou, ale od pravdy to není daleko. Nemusí to však být tak zlé, když člověk nepodlehne dojmu, že musí všechno dělat vlastnoručně. Žijeme totiž v době, kdy se dá skrze nejrůznější služby delegovat mnohem víc činností, než byste věřili.