9 typů startupů, které podle Y Combinatoru potřebuje svět v roce 2018

Chtěli byste si založit vlastní startup (vždyť kdo nějaký v dnešní době nemá…)? Možná vám při výběru může pomoct seznam typů startupů, za kterým stojí jeden z nejprestižnějších akcelerátorů světa Y Combinator. Celkově je oblastí až pětadvacet, ale partneři akcelerátoru nyní seznam aktualizovali o dalších devět oblastí.

Od svého vzniku v roce 2005 Y Combinator podpořil přes 1 500 firem v souhrnné hodnotě 85 miliard dolarů. „Mnoho z nejlepších nápadů, které jsme zafinancovali, byly ty, které nás překvapily. Například když na podzim 2008 do Y Combinatoru podalo přihlášku Airbnb, myšlenka pronajmutí a spaní na vzduchovém matraci u někoho doma byla pro mnohé nepřitažlivá. A jedna z těch, kterou bychom sami nevymysleli,“ napsal jeden z partnerů akcelerátoru Kat Manalac pro portál Quartz.

Jak ale Manalac dále přiznává, pořád existují startupové nápady, kterých by chtěli v Y Combinatoru vidět více. Právě proto každoročně spolu s dalšími partnery vytváří list Request for Startups (RFS). Jde o koncepty, které podle nich budou v následujících dekádách důležité.

„Zatímco mnoho z oblastí vyjmenovaných níže spadá do kategorie průlomových technologií, velká většina startupů, které financujeme, bude i nadále druhem internetových a mobilních společností, jež jsme podpořili v minulosti. Pokud je to něco, co jste chtěli dělat, pokračujte v tom. Zároveň byste ale neměli zakládat firmu jen kvůli tomuto seznamu. RFS existuje zejména na povzbuzení, abyste se přihlásili, pokud již na některé z těchto oblastí pracujete,“ popisuje smysl svého seznamu Y Combinator.

Vybrané startupy z Y Combinatoru

Zatímco v kompletním seznamu se najdou asi všechny dnešní buzzwordy – od AI přes vzdělávání, biomedicínu, robotiku až po VR a AR –, letošní rozšíření listu se věnuje méně nápadným oblastem. Tady jsou.

Kamenné obchody 2.0

Podle Y Combinatoru potřebují značky – raději než bojovat s Amazonem – přemyslet, jak využívají maloobchodní prostory. Třeba Tesla, Warby Parker nebo Peloton využívají své kamenné obchody jako showroomy, které jsou komplementy jejich online prodejních kanálů. Bez nutnosti skladovat zboží mohou být obchodní prostory využity mnohem efektivněji. Nejde přitom jen o obchody. Podobnými změnami procházejí restaurace, kancelářské prostory, zábavní podniky nebo lokální poskytovatelé služeb.

„Nové byznysy budou účelově postaveny pro zákazníky, kteří budou očekávat funkce jako online objednávání, hlubokou integraci s dalšími službami a okamžité doručení. Flexibilita je klíčová. Je například pravděpodobné, že podniky budoucnosti budou spíše než několikaleté nájmy využívat mikropůjčky na několik dnů nebo jen hodin.“

Technologie odstraňující uhlík

Pařížská dohoda nastavila jasný cíl – limitovat zvyšování globální teploty na 1,5 stupně během tohoto století. Přechod na obnovitelné zdroje energii nebude na dosažení tohoto cíle stačit. Potřebné bude také odstraňovat uhlík z atmosféry. Současná řešení této otázky se dají rozdělit do několika oblastí – přirozené (obnovování lesů nebo biouhel), technologické (přímé odsávání vzduchu) a geoinženýrství.

Buněčné zemědělství a čisté maso

„Vůbec poprvé teď můžeme produkovat jídlo, které je vědecky neodlišitelné od živočišných produktů jako maso nebo mléčné výrobky, jen za použití buněk bez poškozování zvířat.“

Současný způsob nakládání a chovu dobytka pro maso a mléčné produkty není podle Y Combinatoru udržitelný. Kromě zvyšujícího se počtu lidí, kteří jedí maso, se na produkci masa využívá většina dostupné farmářské plochy země.

Zároveň je zemědělský sektor druhým největším emitentem skleníkových plynů (po energetickém sektoru) a používání antibiotik na farmách přináší mnohá rizika. Proto by akcelerátor rád podpořil nové startupy, které vědu využívají na produkování masa z buněk a pomohl jim dostat se na trh.

Čistější komodity

„Startupy již začaly věnovat pozornost potřebě (ekologicky) čistších konzumních produktů, industriální komodity jako palmový olej a sója ale dostávají méně pozornosti,“ myslí si Y Combinator. Proto by rád podpořil startupy pracujících na syntetických, čistších alternativách nebo zlepšeních v rámci dodavatelského řetězce.

Zlepšování paměti

„V porovnání s počítači mají lidé divný systém paměti. Můžeme si vzpomenout na jemné emoce a pocity zpřed deseti let, zatímco zapomínáme, kde máme telefon a co jsme chtěli nakoupit v obchodě. Rostoucí bombardování informacemi a myšlenkami to určitě nezjednodušuje, podobně tak s věkem související nemoci jako demence nebo Alzheimerova choroba,“ míní Y Combinator.

Jak podotýká, na trh již přicházejí určitá řešení jako hlasové asistentky nebo wearables. Komplexnější přístupy ale mívají problémy s UX. Proto hledají startupy, které zlepší paměť díky technologiím a ideálně také vyřeší Mitch Hedbergův problém jednou pro vždy.

Dlouhověkost a stárnutí

V rámci podpory výzkumu a zlepšování dlouhověkosti nebo zlepšování stárnutí Y Combinator rozběhl přímo YC Bio s výhodnějšími podmínkami a výrazně vyššími potenciálními investicemi. „Myslíme si, že existuje obrovská příležitost pomoct lidem žít zdravěji a déle a že to může být jedna z nejlepších cest na řešení naší krize zdravotní péče.“

Ochrana proti fake videím

Fake videa jsou na vzestupu. Technologie, které je dokážou upravovat, již teď přinášejí výsledky nerozeznatelné od reality. A zanedlouho budou podle akcelerátoru přístupny všem s chytrými telefony. Hledají se proto startupy, které veřejnosti pomohou identifikovat fake video i audio.

Podpora tvůrců

„Internet zjednodušil distribuci kreativní práce milionům lidí, nikdo ale nevymyslel, jak kreativcům pomoct tvořit udržitelný příjem.“

V oblasti distribuce umění existuje pořád mnoho prostředníků, kteří si berou své provize. Existují ale cesty, jak vytvořit platformy víc přátelštější k tvůrcům, pomáhat jim získávat financování, lépe měřit spotřebu jejich tvorby a zabraňující pirátství.

Hlasové aplikace

„Chceme zjistit, které hlasové aplikace budou na smart speakerech přinášet největší hodnotu. Hlasové aplikace jsou oproti tradičním webovým a mobilním aplikacím natolik odlišné, proto si myslíme, že vytvářet produkty zapojující a uchovávající uživatele bude vyžadovat mnoho inovací,“ popisuje Y Combinator s tím, že akcelerátorem podpořené startupy mají přímý přístup na Alexu od Amazonu a týmy Google Assistant.

Total
0
Shares
Další články