Jakub Veverka (VideoBydleni.cz): Maximálně do dvou let chceme být trojkou na trhu realitních portálů

Startup VideoBydleni.cz je podle slov zakladatelů první, který mezi realitními portály poskytl prostor pro video prezentaci. Nyní se chce posunout opět výš. Vlajkovou lodí portálu jsou virtuální a 3D prohlídky, o které zájem neustále stoupá. O byznysu jsme mluvili s jednatelem a spoluzakladatelem Jakubem Veverkou.

Video prohlídky jsou pro kvalitní realitní kanceláře i náročné klienty standardem. Zájem o video, virtuální a 3D prohlídky rok od roku roste. Především trend ve videoprohlídkách roste meziročně až o 200 procent v počtu realitních kanceláří, které takto prezentují své nemovitostí.

Jak vás napadlo rozjet podnikání ve světě realit? Bylo to na základě nějaké vlastní zkušenosti?

Nápad vznikl v době, kdy jsme spoluvlastnili realitní kancelář a saturovanost trhu nás dovedla k myšlence vertikálního posunu směrem k online do realitního portálu s nápadem posunout prezentaci nemovitostí na novou úroveň pomocí videa. Ze zkušeností z vlastnictví realitní kanceláře známe velmi dobře potřeby našich klientů, realitních kanceláří, které se nám daří velmi dobře uspokojovat, a zároveň se klienty snažíme přesvědčit, že má smysl natáčet videoprohlídky.

S kolegou Jiřím Tschiharschem jsme zjistili, že jedeme na stejné vlně a že chceme dělat byznys. Nápad vznikl proto, že jsme měli zkušenost s inzertními portály z naší realitní kanceláře. To bylo před 7 lety, kdy jsme neměli vůbec nic. Byl to bod “nula”.

Velkou překážkou pro začínající podnikání bývá financování, vstupní investice. Jak to bylo ve vašem případě?

Jakub Veverka

Mínus 1,5 milionu průstřel s nepoctivým společníkem a problémy s exekutory, to byla vstupní investice VideoBydlení.cz. Co bylo zajímavé, tak první programátor a současný společník (Miroslav Hejna) psal VideoBydlení v posledním ročníku na vysoké škole a když dokončil studia, dostal od dědečka asi 100 000 Kč za dokončení vysoké školy. Z těchto peněz potom žil a na full time napsal první základ VideoBydleni.cz.

Kdo je vaším hlavním klientem? Na koho váš startup cílí?

Hlavním klientem jsou realitní kanceláře. To jsou naši ctění zákazníci. Naším cílem je hledat na internetu zájemce o nemovitosti a zasílat tyto zájemce o nemovitosti našim klientům, realitním kancelářím. To je naše primární snaha.

Dá se říci, že cílíme na celý realitní trh, a to i klienty, kteří svěří realitnímu makléři nemovitost do prodeje. Tak aby se rovnou tento prodávající zeptal makléře, zdali si nemovitost natočí také na video. Video bude jednou standardem v propagaci, 3D Virtuální prohlídky budou unikátem.

První klienty jsme získali telefonováním „studených“ kontaktů (realitních kanceláří) s žádostí, jestli si k nám zdarma nechtějí umístit své inzeráty. Protože, když nemáte nabídku, nemáte ani poptávku. Jak říká Bill Gates: Content is King čili obsah je král. Získat první obsah nám trvalo přes rok. Byla to pomalá, dlouhodobá práce. Sám se divím, že jsme vytrvali.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Máme v plánu pomoci realitním kancelářím v rychlejším umisťování na realitní servery – vize je taková, že makléř přijede na náběr nemovitosti, natočí video, fotky, s klientem vytvoří digitální dotazník a cestou výtahem k autu exportuje své nabídky na další servery. Dále bychom chtěli upravit VideoBydlení tak, aby bylo pro návštěvníky přívětivějším a chystáme také vlastní nemovitostní life-style magazín.

Čeho chcete dosáhnout v horizontu jednoho roku?

V průběhu jednoho roku bychom se rádi dostali na návštěvnost jednoho milionu uživatelů za měsíc. Máme k tomu solidně našlápnuto, již v lednu 2018 jsme vyrostli oproti prosinci 2017 o 30 procent. V současné době probíhá SEO a tlačíme nemalé prostředky do linkbuildingu. Velký rozpočet spolkne také silné cílení na sociální síti Facebook, který nám dělá krásná čísla.

Náš cíl je stát se do roka, maximálně dvou trojkou na trhu realitních portálů. V současné době jsme cca na 7-5 místě, dle metriky, která je využívána. Důležité je také posilování objemu video-prohlídek. V číslech bychom chtěli dosáhnout na 2 500 inzerujících realitních kanceláří a cca 60-70 000 unikátních inzerátů.

Co vnímáte jako riziko pro své podnikání?

Riziko může být regulace realitního trhu ze strany státu, kdy by se mohl zmenšit trh, který cílíme. Zvyšování tohoto rizika pomáhá především nekalost přístupu některých realitních makléřů, zcizení prostředků z úschov a další.

Čím se vlastně odlišujete od konkurence?

Určitě je to cílení na video a virtuální prohlídky nemovitostí. V tomto segmentu držíme prvenství v obou kategoriích. Dále nám velmi pomáhá férový přístup a pružnost reagovat na signály trhu, tedy na poptávku našich klientů. Jde především o implementaci video a virtuálních prohlídek do detailů inzerátů. Ke klientům držíme velmi férový přístup. Ctíme především win-win situace a také velmi přívětivé zkušební doby, po kterou mají klienti možnost vyzkoušet si produkt zdarma.

Jaký je podle vás v současnosti stav na trhu, co chcete změnit?

Stav na realitním trhu je převis poptávky nad nabídkou. Realitní makléři nemají co prodávat. Stav na trhu s realitními portály je takový, že trendy určuje jednička na trhu Sreality.cz. Je to trošku taková ta velká těžká loď, která není pružná a trvá jí, než nabere nový směr. Sreality také pomáhají určovat cenovou politiku – obchodní model na trhu realitních portálů.

Co se týče naší věci, a to je video-prohlídek na trhu, tak náš cíl je horizont, kdy bude podíl foto a video inzerátů 50/50. Náš odhad je cca za 5 let. Nyní počet RK, které natáčejí video-prohlídky roste o více než 100 procent za rok. Jde to pomalu, je to o edukaci trhu realitních makléřů, kdy pomocí našeho týmu vzděláváme realitní makléře ve videu. Vidíme ale další subjekty na trhu, které se živí vzděláváním realitních makléřů ve video-prohlídkách. To je pro nás důkaz, že jdeme správným směrem. Náš cíl je, aby člověk, který svěří realitnímu makléři nemovitost do prodeje, tak aby se rovnou tento prodávající zeptal makléře, zda-li si nemovitost natočí také na video. Video bude jednou standardem v propagaci, 3D Virtuální prohlídky budou unikátem. Na toto téma jsme natočili také náš první videoklip – jak šel čas, a kam směruje

Jaká je podle vás budoucnost trhu v ČR?

Budoucnost je určitě v aplikacích, které budou šetřit náš čas. Čas zákazníků. To znamená video-prohlídky – šetří čas jak zájemcům, tak makléřům, kteří nemusí jezdit za své peníze na liché prohlídky nemovitostí. Video zvyšuje konverzní poměr mezi počtem prohlídek a prodejem s rezervační smlouvou. Máme v plánu pomoci realitním kancelářím v rychlejším umisťování na realitní servery – vize je taková, že makléř přijede na náběr nemovitosti, natočí video, fotky, s klientem vytvoří digitální dotazník a cestou výtahem k autu exportuje své nabídky na další servery. Dále bychom chtěli upravit VideoBydlení tak, aby bylo pro návštěvníky přívětivějším a chystáme také vlastní nemovitostní life-style magazín.

Budoucnost trhu s realitami je taková, že makléři tu budou stále, budou potřební pro kontakt s klientem – prodávajícím/kupujícím. Je to profese, která jen tak nezanikne. Trh s realitními portály se bude vyvíjet směrem k profesionalizaci, personalizaci ať už budování značky jednotlivým makléřům tak personalizaci zájemců o nemovitosti. Lepší cílení na klienta.

A samozřejmě nejdůležitější pro nás a také zájemce o nemovitosti je rychlejší růst počtu realitních kanceláří, které natáčí video-prohlídky. Tzn. nárůst počtu inzerátů s video-prohlídkami. Tento trend je již velmi silný a roste v nižších stovkách procent ročně.

Total
0
Shares
Další články