Jaké bylo první setkání globálních mobilních startupů?

Minulý týden jsme společně s Oldřichem Neubergerem a Ondřejem Austem zorganizovali první setkání komunity globálních mobilních startupů. Olda Neuberger za nás za všechny sepsal první dojmy.

 

Global startups je iniciativa mapující české globální internetové projekty. Aktivitě se již podařilo spojit 30 českých webových firem, položit základy jejich networkingu (poznámky z prvního setkání zde), vytvořit k nim informační zdroj a provést průzkum o jejich stavu. Druhou, neméně zajímavou oblastí je odvětví mobilních aplikací. Jak dopadla snaha o propojení českých globálních mobilních vývojářů?

Česká webová komunita je stejně stará jako web samotný. Její protagonisté se znají, a tak bylo mapování webových firem vcelku snadné. Poptali jsme se ve své síti známých, informace se rychle rozšířila a komunitu se nám podařilo zmapovat. Odvětví mobilních aplikací je sotva několik let staré a velmi segregované. Pokud už se někteří vývojáři mezi sebou znají, pak je to jen v rámci jejich konkrétní iOs, Android, či jiné platformy.

Obdobně jako na webu je většina našich vývojářů zaměřená na lokální trh, aplikace jsou v češtině a převládá zakázková výroba. Stav lokálního trhu velmi dobře mapuje např. pravidelná akce Appparade. A právě s Ondřejem Austem (Médiář.cz) jsme spojili síly při pořádání Prvního setkání českých mobilních startupů. První pokus nám samotným totiž úplně nevyšel. Podařilo se nám oslovit 35 firem, z nichž odpovědělo pouze sedm. V rámci druhého pokusu jsme už oslovili firem skoro 70. Výsledek ovšem nebyl o moc lepší.

Na Prvním setkání českých mobilních startupů nakonec dorazili zástupci sedmi firem vyvíjejích globální aplikace. Další posluchači byli z řad lokálních vývojářů. Jejich přehled a seznam dalších firem z oboru brzy zveřejníme na webu Global startups. Atmosféra setkání byla obdobná tomu webovému. Z účastníků bylo cítit nadšení, energie a chuť uspět na globálním trhu.

Nejčastěji zmiňovanou problematikou byl marketing na appstorech a cenová politika. Účastníci se shodli, že kromě produkce skvělé aplikace, jsou tahle dvě témata klíčová a nikomu se nepodařilo na ně najít spolehlivý recept. Diskuze následující po představení jednotlivých firem byla dlouhá a přínosná. Šlo především o výměnu zkušeností s appstory a schopností prosadit se mezi stahované aplikace a přímou souvislost s naceněním aplikace. A mimojiné jsme se jako první dozvěděli o úplně nové české mobilní hře s globálními ambicemi Power of Logic od herního studia Flow Studio.

Své zkušenosti nabídl i Robin Raszka z dnes nejvíce diskutované české mobilní firmy Tapmates. Podělil se o zkušenosti z distribuce aplikace Piictu a bezesporu motivoval ostatní.

Je lepší freemium model, cena €0,99 nebo vyšší? Jak se dostat mezi nejstahovanější aplikace na appstoru a udržet se tam? I na tyhle otázky se bude snažit odpovědět další setkání. Jste startup vyvíjející svoje původní globální mobilní aplikace? Určitě se ozvěte.

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

IBM, SAP, Seznam. Korporace v Česku lákají startupy na služby i peníze

Zájem o startupy v Česku roste a úměrně s tím přibývají i možnosti jejich financování. V současné době má tak začínající tým na výběr hned z několika zdrojů peněz. Pokud ale nechce peníze od státu ani Tomia Okamury, může se stále častěji obrátit i na velké firmy. Ty se totiž probírají ze sladkého snu všemocnosti a zjišťují, že jejich komplikované procesy a struktury je potřeba okysličit - pomocí nápadů od malých firmiček někde tam dole.