Jaká je budoucnost fintechu v Česku? Odpovídá Twisto, Zonky, Fundlift a Roger

Čtyři šéfové předních českých fintech společností debatovali 12. prosince o novinkách a příležitostech, které aktuálně ve světě fintech přicházejí. V moderované debatě se utkali CEO Twisto Michal Šmída, CEO Zonky Pavel Novák, CEO Fundlift Radek Musil a CEO Roger Adam Šoukal.

Michal Šmída vyzdvihl založení České fintech asociace (ČEFTAS) a fakt, že za poslední dva roky v Česku vzniklo poměrně hodně nových zajímavých projektů. Připomněl, že fintech vznikl v roce 2008, v Česku později, přibližně v letech 2012 až 2013.

Banky tady pořád budou, nechceme je zničit

„Nechceme nahradit banky, banky tady pořád budou. Nemáme vizi, že jdeme zničit. To není ambice nikoho z nás. Snažíme se vyplňovat nebo dělat určité služby nebo segmenty toho, co dnes dělá banka, lépe,“ řekl Šmída.

Zonky je fintech. A my si možná trochu neskromně připadáme jako evangelizátoři fintechu. První největší fintechy budou ty, které mají fokus a technologii v krvi a které skutečně chtějí technologii přinést na trh a v podstatě ji propagovat a ukázat koncovým klientům,“ uvedl Pavel Novák.

„Celkem už jsme půjčili přes pět miliard korun. Máme 50 tisíc klientů a rosteme rok od roku, procenta jsou trojmístná. Věřím, že v roce 2020 budeme mít 10 procent trhu,“ dodal Novák.

Fintechům ukazuje cestu Estonsko nebo Lotyšsko

„Myslím si, že banka není ohrožená nikým z nás. Místo, kam výplata bude chodit, bude vždy ta banka. Banky se spíš otevřou. Uvědomí si, že to, co děláme, je spíš příležitost než hrozba a budou se s námi snažit víc spolupracovat,“ uvedl Radek Musil azmínil spolupráci Fundliftu s Expobank.

„Daří se nám velmi úspěšně získávat zajímavé projekty, ale investorů by mohlo být víc. Jeden segment, na který se na Fundliftu díváme, je financování developerských projektů,“ doplnil Musil.

Podle Adama Šoukala českým fintech firmám ukazují cestu země jako Estonsko, Lotyšsko, které jsou mnohem dál v digitalizaci. To je takový apel na naše regulátory a zákonodárce. To by se dalo zlepšit, poznamenal.

„V Rogeru si považujeme toho, že naše služba dostává firmy a podnikatele do plusu. Prostě je to velmi jednoduchá, lehká transakce, všechno je online, je to na pár kliků,“ dodal Šoukal.

Podívejte se na celou debatu Šmídy, Nováka, Musila a Šoukala.

https://www.youtube.com/watch?v=y__L7ORjlFg

Twisto je platební appka s kartou, která zjednodušuje život. S Twistem zaplatíte na internetu, v kamenných prodejnách či složenky a faktury. Pohodlně, rychle a bezpečně.

Roger umožňuje menším a středním firmám rychle a jednoduše financovat faktury bez nutnosti čekat a kohokoliv prosit o dodržení splatnosti.

Fundlift je investment-crowdfundingová platforma, která umožňuje investice do společností prostřednictvím koupě konvertibilních investičních certifikátů, minibondů, nebo investování do podílů společností.

Zonky je online Peer-to-peer (P2P) služba, která se na trhu spotřebitelských půjček podílí třemi procenty. Nedávnou novinkou v nabídce Zonky jsou rychlé půjčky, které jsou zákazníkům díky online zpracování bankovních transakcí poskytovány během několika minut.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Akcelerujte svůj startup sami! Pět rad od Alana Weinkrantze, jak na to, aby se o vás všichni zajímali

Řada začínajících podnikatelů má dobré nápady, teoreticky fungující model i ochotné zaměstnance – jenže než na ně veřejnost přijde, chvíli to trvá. A to znamená minimálně měsíce bez přísunu peněz. Přitom existuje jednoduchá pomoc: alespoň podle Alana Weinkrantze, "starého PR chlápka, co věří v sílu komunikace". Jak na to, aby se o vašem byznysu psalo všude? Hackněte PR, radí.