Jak vydělat na cestování: Pronajměte prázdné místo ve svém batohu

Služby sdílené ekonomiky nám přinesly nepoznané možnosti. Můžeme si (nebo někomu jinému) pronajmout pokoje i celé domy, cestu autem i samotné auto, oblečení, které právě teď nenosíme, nebo třeba i osamělého psa (ano, opravdu, psa na jedno odpoledne). Tady ale tyto služby nekončí – existuje již několik aplikací umožňujících vydělat na prázdném místě v batohu. Protože, jak víme, to je při cestování letadlem opravdu drahé.

Jak do České republiky dostat zboží, které se tady neprodává a objednávat ho online je zbytečně drahé? Odpověď poskytne aplikace Grabr, která je vyvíjená v Moskvě a oficiální sídlo má v americkém San Franciscu.

„Každý den jsou lidé zklamaní, když zjistí, že určité zboží, které chtějí, je nemožné nebo příliš drahé dostat tam, kde žijí. Ve stejném čase ale mnoho lidí cestuje z míst, kde je tohle zboží dostupné. Grabr spojuje kupující s cestovateli, aby mohli odemknout unikátní sílu navzájem si pomoci,“ popisuje startup svoji misi s tím, že plánuje vybudovat světově největší peer-to-peer komunitu nakupujících a doručujících.

A ať se to na první pohled může zdát šílené, zájem roste. Grabr nepublikuje statistiky o předaných zakázkách, chlubí se ale více než 50 tisíci uživateli. Pochlubit se může taky zájmem investorů – v srpnu oznámil investici ve výši 3,5 milionu dolarů určených na další rozvoj.

grabr

Jak to přesně funguje? Poptávající, kteří požadované zboží nedokážou ve své zemi nebo městě najít (nebo je poštovné z druhé strany světa příliš drahé) zadají objednávku. Lidé, kteří cestují z regionu, kde zboží dostupné je, pak poskytují nabídky a poptávající si vybere tu nejvhodnější.

Cestující pak zboží koupí (nebo vezme – třeba písek ze speciální pláže sloužící jako dárek k výročí) a po své cestě předá poptávajícímu. Platby probíhají přes Grabr a za zboží se platí po jeho doručení. Což může být v některých případech problém – určité zboží se do některých zemí volně převážet nemůže.

Pronájem místa v batohu

V případě Grabru má ale doručovatel alespoň přehled nad tím, co opravdu převáží. Pronájem prostoru v batohu nabízí i další služba, Airmule  – v jejím případě ale cestovatel převezme hotový balíček, který si pak vloží do kufru.

https://www.youtube.com/watch?v=YXY-GWPz9DQ

Scéna jako z filmů o mezinárodním prodeji drog pomocí nic netušících obětí by však nastat neměla. Postarat se o to mají fotky, které by měl odesílatel zásilky poskytnout před a během balení zásilky.

To by, samozřejmě, nestačilo. Uživatelé proto musí dokázat svou identitu pomocí několika ověřovacích metod, spolu s fotkou svých oficiálních dokumentů, adresou trvalého bydliště a informací o bankovní kartě. Jestli je to opravdu dostačující, už musí posoudit sami uživatelé.

Total
0
Shares
Další články