Jak ušetřit hodiny času vývojářů? Český startup SQLdep zmapoval datové toky, získal investici a vyhrál několik pitchů

Všechny velké korporace mají svoje datové sklady a vývojáři běžně stráví hodiny času jejich prohledáváním. Příčinou tohoto stavu jsou nezmapované datové toky, které ztěžují orientaci v kódu. To si během své práce v GE Money uvědomil Martin Masařík a rozhodl se problém vyřešit. A z jeho startupu SQLdep se stává jedna z nejzajímavějších začínajících českých firem.

SQLdep má za sebou mimo jiné prvenství v našem Startup Summit Pitchi,kde si ho ze stovky projektů vybrali profesionální investoři rizikového kapitálu. Takže jsme se mu chtěli podívat na zoubek trochu podrobněji. Startup totiž zdaleka nezaujal jen nás. Investovala do něj skupina Rockaway, poté se tým rozrostl o víc než deset lidí a zářez ve světovém mediálním měřítku si zapsal ve chvíli, kdy ho americká redakce TechCrunche vybrala v létě jako nejzajímavější český projekt v rámci akce PragueCrunch. Ten v tuzemsku jeden z nejprestižnějších webů zabývajících se IT pořádal už počtvrté.

A samotný příběh za startupem? Jednoduchý – jde o vlastní zkušenosti. „Neexistovalo dostatečně spolehlivé řešení, které by nahradilo tu neustálou analýzu SQL kódu, kterou jsem já sám ztratil měsíce života. Spíš než o byznys mi šlo o vyřešení tohoto problému. Naše první úspěchy ukazují, že se nám to daří,“ říká Masařík.

Co je SQL

SQL, tedy Structured Query Language, je standardizovaný strukturizovaný dotazovací jazyk využívaný na přehled, změnu a celkovou práci dat v databázích. Je nástupcem jazyka SEQUEL.

SQLdep vizualizuje toky dat uvnitř datových skladů a díky tomu pomáhá vývojářům a analytikům pochopit vztahy v databázích středních a velkých firem. Takto vytvořená interaktivní mapa vychází z reálného kódu zákazníky, dá se sdílet napříč korporací, jejím použitím se údajně zrychluje cyklus i řešení incidentů. Firma tak slibuje výraznou úsporu času.

Martin Masařík
Martin Masařík

Tyto služby společnosti vyjdou na stovky až tisíce dolarů měsíčně a samotné SQLdep o sobě tvrdí, že ani v globálním poli žádné konkurenty nemá.

Mezi první klienty firmy patří i bývalý zaměstnavatel Masaříka – GE Money, v současnosti mapuje data už dvaceti procent českých bank. Všímat si ho začínají i v zahraničí, o jeho služby projevilo zájem několik finančních institucí.

sqldep

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Kozubek: Jak investoři posuzují early stage projekty

Co investory zajímá při hodnocení mladých projektů a jak vnímají třeba otázku konkurence nebo osobního rizika? Do investorského myšlení nás nechal nahlédnout Tomáš Kozubek z investiční a poradenské skupiny Tarpan Partners. Článek vytvořil u příležitosti blížící se soutěže adVENTURE, kde zasedá v expertní porotě. A pokud si máme vybrat mezi propagací přes bannery nebo užitečné články, máme jasno.