Jak pokračuje Code Camp: Čtyři odpadlíci, pracuje se i do desíti večer

Účastníkům letní školy programování deštivé počasí vyhovuje – pětatřicítky se v prostorách pražského akcelerátoru xPort VŠE kvůli nefunkční klimatizaci nedaly vydržet. Kromě počasí se tenhle týden změnil i samotný kurz – skončila první část zaměřená hlavně na teorii. Dvaadvacet účastníků teď pracuje na konkrétních projektech pro firmy, které se na Code Campu podílejí.

Miton, Bonami, Biano… Známá jména

Z původních 26 lidí ale čtyři „žáci“ odešli. Dva si z pracovních důvodů nemohli dovolit delší dovolenou, další dva nedokázali udržet nasazené (někdy vyčerpávající) pracovní tempo. Celý kurz, trvající osm týdnů, má podle organizátorů účastníky posunout v jejich schopnostech o tři roky dopředu.

Stávající účastníci měli poslední víkend připravené překvapení, když museli po celé Praze 3 následovat, hledat a rozluštit různé nápovědy. Odměnou byl výlet mimo Prahu, spojen s grilováním a networkingem s mentory, kteří na Code Campu dál předávají své zkušenosti.

Kanceláře Miton
Kanceláře Miton

Hned další den se ale opět pracovalo – v libereckých prostorách společnosti Miton mentoři prezentovali své projekty a účastníci kurzu si vybírali, na čem se budou podílet. Jejich konkrétní podobu samozřejmě nikdo neprozradí, jedná se o chystané novinky, a dokud nebudou hotové, firmy je ještě nekomentují.

Výjimky tvoří například projekt firmy Bonami, které účastníci programují nový systém reklamací spojený spolu s navrácením zboží, a společnosti Biano, která si v prostorách akcelerátoru nechává naprogramovat systém příjmu, zpracování a agregace statistik zobrazení a prokliků.

Co se ve škole nenaučí

„Code Camp hodnotíme dobře. S tím, že někteří účastníci odejdou, jsme počítali a byli na to připraveni,“ říká Kateřina Hronová, vedoucí celého „kempování.“ Projekty mentorů tak nejsou ohroženy a všechny by měly být dokončeny na čas.

V závěru Code Campu, který je plánovaný na 13. září, účastníci dostanou zpětnou vazbu na dokončený projekt od odborné poroty, získají certifikát a samotné firmy jim mají nabízet pracovní místa.

Code Camp

 

Mentoři jsou podle slov Hronové spokojeni, i když i pro ně je někdy nasazené tempo náročné. „Code Camp mi přijde jako výborný nápad. Mnohokrát se nám stalo, že k nám do firmy přišli junioři a bylo potřebné vyvinout velké úsilí k tomu, abychom jejich schopnosti dokázali opravdu využít,“ hodnotí Tomáš Severýn, IT architekt v Hewlett Packard. Ve své přednášce kemperům vysvětloval, jak se chovat k API a jak pracovat s JSON a AJAX.

Sám také přiznává, že zdejší školy nedokážou produkovat dostatečně dobré absolventy. „Tohle je více zaměřeno na to, co se ve škole nenaučí. To vím i po svých zkušenostech z matfyzu,“ myslí si Severýn.

Programování i do desíti

„Je to hodně rychlý, ale hodně jsem se toho naučil,“ souhlasí také dvaadvacetiletý Dagy, student elektrotechnické fakulty, který se programování věnoval jen okrajově. „Teď dělám na projektu pro Previo a programujeme další přídavek k jejich službě,“ říká dál.

Potvrzuje ale, že tempo je opravdu náročné. „Jsem spokojený, ale je toho hodně. Třeba včera jsem tady pracoval do desíti. Byla to výjimka, ale člověk občas pracuje do večera. Když jsme tady celý den, je to často unavující. Hlavně, když byla taková horka a nefungovala klíma,“ říká Dagy.

Podobně to vidí i Ondra Staněk (24), který normálně pracuje ve firmě vyvíjející aplikace pro banky. „Je to náročnější, než jsem čekal. Jsme tady osm hodin denně, takže je to jako klasická práce,“ popisuje své dojmy.

Celkově je ale spokojený. „Code Camp byla úžasná příležitost. Přece jen je jednodušší naučit se programovat tady než někde sám,“ myslí si Ondra. Díky projektu pro Bonami, na kterém dělá, také vidí do firemních procesů a celé firemní kultury.

codecamp_2015_ (7)

Mužský klub

Zajímavostí celého Code Campu je, že se mezi jeho účastníky nenajde ani jedna žena. Do užšího výběrového řízení podle Hronové postoupily dvě, avšak nedokázaly přejít přes pohovory. „Nestanovili jsme si žádné pozitivní diskriminační kvóty, pravděpodobně by to ani nedávalo smysl. Někteří účastníci by tak museli dostávat zvláštní péči, aby ostatní vůbec doběhli,“ vysvětluje Hronová.

Příště to ale může být jinak. Vedoucí projektu je s Code Campem spokojená a přiznává, že další ročník určitě bude. „Zatím nemůžu prozradit víc podrobností. Chceme se zaměřit na mobilní vývoj, věříme, že na to najdeme dostatek partnerů. Zvažujeme, jestli to bude už v zimě nebo v až létě,“ dodává na závěr.

Total
0
Shares
Další články