Jak jsem se stal estonským startupistou v Zerply.com

Josef Minařík jel původně do Tallinnu studovat a o startupech nevěděl nic. Dnes je hlavním vývojářem globální služby, kde má profil i estonský prezident, a která se po první úspěšné investici nyní poohlíží po velkých penězích. A jak sám říká ve svém vyprávění, návrat k předchozímu způsobu práce už si téměř nedokáže představit.

Jak nejlépe shrnout moji estonskou startupovou zkušenost? Podívejte se na zdejšího prezidenta, který by mohl jít vzorem státníkům snad všech ostatních zemí. Snaží se prezentovat svou zemi v tom nejlepším světle a právem se chlubí zdejší IT vyspělostí. Podporuje startupy shora, hovoří na ICT konferencích a navíc nezůstává jen u slov. Není proto divu, že si vytvořil profil i u nás na Zerply a my jsme na to náležitě pyšní. Ale to trochu předbíhám…

Znáte tu o slepci a houslích?

Celý příběh začal roku 2009 úplně nevinně studijním pobytem v Estonsku v rámci programu Erasmus. V té době jsem měl za sebou zkušenosti s vývojem a vedením vývoje webových aplikací pro vydavatelství časopisů a společnost specializující se na B2B a B2C systémy. O startupy jsem se nezajímal a popravdě jsem ani nezaznamenal žádný bzukot na síti, který by mě přiměl začít se o ně zajímat více. Není překvapením, že více než půl roku intenzivního studentského života v zahraničí dokáže uhryznout z úspor slušný obnos peněz.

Po úvodních nezdarech, kdy jsem se hlásil na pozici stážisty do Skype a rozeslal několikero dalších nevyslyšených žádostí o práci, jsem narazil na až amatérsky znějící inzerát hledající vývojáře webových aplikací. Kdo by si byl pomyslel, že Zerply takhle ulovilo svého prvního vývojáře. Všechno proběhlo na můj vkus až pekelně rychle – úvodní přátelský pokec v kavárně, následovaný kratší dobou na rozmyšlení, vzápětí druhé kolo přátelského rozhovoru a hurá do práce. Opravdu, takhle ve zkratce vypadal přijímací proces na pozici hlavního vývojáře.

Punk/hipster style coworking space v Tallinnu

Původní plán zněl, že jsem se měl po dobu dvou měsíců podílet na vývoji private beta verze. V době, kdy mě najali, byl k dispozici pouze jakž takž funkční prototyp. Nevím, proč mě nikdo nepřipravil na to, že budu muset přehodnotit svůj pohled na svět internetu. Že mi nikdo pod nos nestrčí analýzu projektu, podle které zhotovím finální produkt, že budu muset přijít s vlastními (a lepšími) nápady, pokud se mi nelíbí ty od ostatních, a že bych se měl začít víc zajímat o problematiku sociálních sítí a mobilních platforem. Celá tahle zkušenost pro mě byla jako přechod z role trenéra malých fotbalistů, který každý druhý rok trénuje jinou skupinu hráčů, k otci vedoucímu svého syna k fotbalu od prvního kontaktu s míčem.

Já, startupista

Dva měsíce pro mě původně byla ideální doba – dost na to, abych zalátal díru po studentském hýření a zároveň stihl letadlo domů. Před koncem oněch dvou měsíců se ale ukázalo, že je stále co vyvíjet a vylepšovat. Podle očekávání tedy přišla nabídka na dlouhodobější spolupráci (na dálku) mezi mnou a Zerply. A jako důkaz toho, že to se mnou zakladatelé Zerply myslí vážně, přihodili jako bonus bezplatnou cestu do Mountain View v Kalifornii.

Zleva Justin Style (COO) a Taaniel Jakobs (CTO/zakladatel)

Přestože jsem slýchal o startupech zleva zprava, něco se ve mně zlomilo až na konci jara loňského roku, kdy jsem se, k radosti všech v Zerply, začal o startupy zajímat výrazně více. Až to došlo do stádia, kdy jsem o startupech dokonce přednášel na menších konferencích (jestli se to tak dá nazvat). Dneska už nejsem přehnaně skeptický, asi se můžu konečně začít nazývat startupistou a rozhodně bych se s hodně těžkým srdcem vracel k typu práce, se kterou jsem začínal.

Prázdné kapsy a srdce plné nadějí

Prakticky od samého začátku se cítíme jako na houpačce – kolikrát si člověk říká, že už na to nemá sílu a náladu tancovat kolem investorů a vracet se s nepořízenou, počítá dny do uzavření projektu a koruny, co mu zbyly na účtě, ale ono to vždycky nějak dopadne. Ty nejhorší časy ukázaly, že myšlenka, se kterou pracujeme, je dostatečně silná. V našem případě zatím vždycky stačilo změnit styl práce, být progresivnější, bombardovat investory častěji, vyprávět jim poutavější příběh, poodkrýt budoucnost, měnit produkt častěji… a občas taky asi zasáhla pomoc shůry.

Dave McClure + další členové týmu 500

Krom období temna, kdy morálka upadá, jsme měli tu čest prožít loni v létě i bezvadné tři měsíce v akcelerátoru 500 Startups, dostat “na palubu” řadu zajímavých poradců a konečně letos na jaře po vyčerpávajícím maratonu schůzek s investory získat 600 tisíc USD do seed round. V současné době měníme plachty, vyztužujeme trup lodě a připravujeme se na pořádně silný vítr; uvidíme, jestli nás dovane do rajské zátoky, nebo do bouře na širém moři.

Seznamte se – Zerply

Zerply, původně estonská společnost posléze registrovaná v USA, bývá nejčastěji srovnávána se službou LinkedIn, a vlastně právem, protože nám byla inspirací, jakou cestou se rozhodně nevydávat. Zerply se především snaží zaujmout masu kreativních uživatelů internetu, a to možností jednoduše, přehledně a elegantně prezentovat své profesionální já, získat kredit za odvedenou práci, využít komunitu k nalezení těch správných lidí pro vlastní projekt, inspirovat se prohlížením interaktivních portfolií ostatních uživatelů (v současné době podporujeme import portfolií z Behance, Flickr, Vimeo a Soundcloud) a v neposlední řadě vést konverzace mezi členy komunity.

A to nejlepší? Pokud nechcete, nezaplatíte ani korunu. Všechny klíčové funkce jsou a vždycky budou zdarma. V současné době má Zerply dvě kanceláře, jednu v San Franciscu, která má pod palcem obchodní záležitosti a komunikaci s komunitou, a druhou v estonském Tallinnu, kde sedí vývojáři. Všehovšudy nás na projektu pracuje šest a všichni se připravujeme na brzké spuštění sady novinek a s nimi i zcela odlišného pojetí prezentace profesního profilu.

Ukázka Zerply profilů

Už nějakou dobu spolupracujeme s lidmi z coworking prostoru Garage48 HUB a před dvěma měsíci, kdy se osazenstvo HUBu stěhovalo do větších prostor, jsme získali privilegium nastěhovat se sem mezi prvními. G48 HUB lze označit za místo, kde se srocují startupoví podivíni v dobrém slova smyslu. Jednak nabízí levný pronájem prostor, a také pořádá všemožné druhy akcí od “lessons learned” povídání, přes “mix&meet” párty, až po Demo Day afterparty pořádané ve spolupráci s inkubátorem/akcelerátorem Startup Wise Guys.

Trochu jiná atmosféra

Startupová komunita je tu rozhodně velmi dobře propojená, jednotlivé prvky spolupracují, pomáhají jeden druhému a dalo by se říct, že veškerá spolupráce “probíhá v přátelském a otevřeném duchu”. Netuším, jak silná je tu podpora státu pro začínající podnikatele, nicméně z hlediska daňového přiznání a fungování bankovního sektoru nelze než Estonsku tleskat. Jeden příklad za všechny – elektronická občanka s čipem. Kromě vizuálních identifikačních prvků má v sobě nahranou dvojici certifikátů, jeden slouží k autentifikaci a druhý jako elektronický podpis. Jednoduše slouží jako univerzální identifikátor, kterým si odemknete internetové bankovnictví, odhlasujete ve volbách atd.

Nerad dávám (rádoby) chytré rady, neboť se necítím jako mudrc, ale naopak bych sám nějaké uvítal. Ale stejně, pár postřehů mne po cestě cvrnklo do nosu:

  • když už si člověk myslí, že viděl, zažil a zná všechno, tak zjistí, že akorát odkryl další level, který je ještě rozsáhlejší, než ten předchozí
  • vždycky je co vylepšovat a možnosti, jak něco zpackat, číhají na každém rohu
  • když se konec zdá blízko, žeňte ho dál od domu nebo mu jděte naproti; nemá cenu čekat, než přijde sám a začne úřadovat

 

Autorem článku je Josef Minařík.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ve sklepě s Ondřejem Bartošem

Credo Ventures pod vedením Ondřeje Bartoše jen letos proinvestují kolem dvou až tří milionů eur a tak tématem našeho rozhovoru nemohlo být nic jiného než právě startupy a investice. A také samotní investoři, kterých je podle Bartoše v Česku sice dost, ale velká roztříštěnost a tedy i omezenost jejich aktivit trhu neprospívá.