Jak je na tom venture kapitál v České republice: Část II. o Credo, Air Ventures, 3TS a Enterprise Investors

Jak bylo naznačeno v předešlém díle, Česká republika a celý CEE region zaostávají v množství investovaných prostředků do začínajících firem za celoevropským průměrem. I přesto, že vidíme pozitivní trend nárůstu objemu kapitálu, stále je vztah mezi PE a VC v českém prostředí nejasný. Investiční společnosti mají často VC jako doplněk ke stávajícímu portfoliu složeného z nemovitostí, investicí do stabilních velkých firem nebo jiných investičních příležitostí.

V následujícím díle představujeme zástupce obou typů společností, a to jak společnosti, kde jsou investice do rizikového kapitálu spíše doplňkem, tak VC společnosti, které se soustředí primárně na mladé a rychle rostoucí firmy.

3TS Capital Partners

První společností, která se nezaměřuje pouze na startupy je 3TS Capital Partners. Ta vznikla už v roce 1998 a je velkým hráčem na poli VC investic v CEE regionu. Svědčí o tom i přes 300 milionů eur, které byly investovány v minulosti. Soustředí se na několik typů investic, především jde o early stage venture, late stage venture nebo private equity.

Co se týče oboru, zaměřují se primárně na společnosti s vysokým potenciálem růstu v rámci sektorů technologií, internetu, médií, telekomunikací a služeb s technologickým aspektem. Podíleli se na financování řady českých firem jako například Zoot nebo Mall.cz. Vedle investic provedli také několik exitů, například ze společnosti Nej.cz

Enterprise Investors

Dalším velkým hráčem je společnost Enterprise Investors, která je jedním z nejstarších hráčů na trhu. Byla založena již v roce 1990 a specializuje se jak na odkupy středně velkých rostoucích společností, tak na financování expanze rychle rostoucích podniků z nejrůznějších odvětví. Od vzniku vytvořili již 9 fondů v celkovém objemu 2,5 miliard eur a do této doby proinvestovali 1,9 miliardy eur ve 143 společnostech.

Enterprise Investors má pobočky v hlavních městech regionu ve Varšavě, Bratislavě, Bukurešti, Budapešti, Praze a New Yorku. Aktuálně investují skrze svůj fond Polish Enterprise Fund VIII. Do jejich portfolia patří X-Trade Brokers nebo Intersport ISI. Jako významná PE společnost také vystoupila ze svých 128 investic s hrubým výnosem 3,7 miliard eur.

Credo Ventures

Zřejmě nejznámější a největší společností zabývající se tzv. rizikovým kapitálem je Credo Ventures, která vznikla v roce 2009. Jejich portfolio má hodnotu zhruba 71 milionů eur a jejich investice jsou rozděleny v poměru 50 procent pro seed fázi, 30 procent pro financování v series A a 20 procent ve fázi series B. Velikost jejich investice do jednoho projektu se pohybuje od 250 tisíc do zhruba 2 milionu eur.

Partneři fondu jsou Jan Habermann, Vladislav Jež, Andrej Kiska a Ondřej Bartoš. Sídlo společnosti se nachází v Praze, ovšem svoji pobočku mají i v Mekce startupů v Silicon Valley. Společnost se zaměřuje hlavně na firmy z centrální a východní Evropy, které se věnují informačním technologiím, finančním službám nebo zdravotní péči.

Portfolio firem, do kterých Credo investovalo, obsahuje více než 35 firem. Nejvíce jich je v České republice, následuje Slovensko a Polsko. Jedna z posledních investic proběhla začátkem října do startupu Display.

Credo se může také chlubit tím, že má ve svém portfoliu jednorožce, původem rumunskou společnost UiPath, do které investovala v rámci Series B s dalšími 6 fondy. Po „naraisování“ dalších 153 milionů dolarů se tak stala UiPath jedním z mála unicornů ze střední Evropy, které dosáhly valuace 1,1 miliardy dolarů. Credo má za sebou nejen úspěšné investiční vstupy, ale také řadu exitů. Celkem jich je 6, a to z Apiary, Teads.tv, Beepl, Cognitive Security, Represent a Klick2Contact.

Air Ventures

Další společností je Air Ventures, která byla založena v roce 2016 Václavem Pavlečkem a Michalem Nýdrlem. Air Ventures stojí primárně na myšlence spojení technologií a inovací, které mají potenciál dobýt globální trh. Zabývají se a pomáhají mladým firmám, zaměřujících se na marketing, PR ve spojení s technologiemi, neboli adtech. Ostatně tam mají partneři díky své kariéře největší zkušenosti a úspěchy.

Fond by měl být složen z vyváženého portfolia, proto jejich investice do začínajících firem bude u seed fáze začínat u 50 tisíc eur, dále do late seed, kde by mělo být investováno 200 až 500 tisíc eur. Poslední typem investic by mělo být v A-round, kde budou investovat v řádech jednotek milionů eur, ovšem takových investic by mělo být omezené množství.

Kromě technologických startupů se zaměřují na mladé firmy z real estate a bydlení. Do jejich portfolia aktuálně patří SOHO BOLD, INSIGHTART, THE GREENEST COMPANY, CUBRICO a tyinternety.cz. Dále se také podílejí na organizování SWCS (STARTUP WORLD CUP & SUMMIT).

Total
0
Shares
Další články