Nation 1 završuje mentoringový program pro startupy, online Demoday ukáže startupy i špičky z oboru

Na začátku února spustil český venture kapitálový fond Nation 1 druhé kolo mentoringového programu pro startupy, v jehož rámci měly možnost získat unikátní know-how od osobností z oboru a některé projekty také preseedovou investici až 200 tisíc eur (přes 5 milionů korun). Nyní po třech a půl měsících intenzivních workshopů představí výsledky své práce potenciálním investorům v rámci Demoday, který proběhne 26. května online. Prezentovat budou startupy z letošního běhu Fae.Dev, Femme Palette, KT Neuro, LiveSupp a Pealock, doplní je také tři startupy z předešlého kola Advanto, Mileus a Snuggswear. Nation 1 již v rámci programu investoval do začínajících firem 2,6 milionu eur (66 milionů korun).

„Do letošního kola akceleračního programu jsme vybrali šest startupů, které prošly intenzivním mentoringem a workshopy. Naším cílem bylo maximálně je připravit na vstup do dravého světa byznysu, získaly tak nezbytné know-how i kontakty. Velký úspěch měl například dvoudenní workshop se společností Proefo na finanční plánování,“ vysvětlila zakladatelka programu Petra W. Končelíková, partnerka venture kapitálové společnosti Nation 1. Pět z nich nyní vystoupí 26. května na slavnostním zakončení programu v rámci Demoday, doplní je i tři startupy z loňského turnusu.

„Téměř všechny startupy, které se Demoday zúčastní, již svou byznysovou myšlenku úspěšně prokazují v praxi. Mají spoustu spokojených zákazníků i značnou podporu investorů,“ dodává Končelíková. Čtyři z nich zafinancoval přímo Nation 1, do startupů z loňského turnusu Advanto, Snuggswear a Mileus i letošního absolventa Pealock vložil v preseed investici 1 milion eur (téměř 26 milionů korun). Celkově v rámci svých mentoringových programů fond investoval do slibných českých firem přes 2,6 milionu eur (66 milionů korun) a dalšími skoro 5 miliony eur podpořil 17 tuzemských startupů s globální vizí.

Úspěšné startupy ze dvou let

V rámci Demoday se za podpory loňských „premiantů“ představí vybrané projekty z letošního mentoringového běhu. Patří mezi ně synchronizační platforma pro programátory a designéry Fae.Dev, která umožňuje simultánní vývoj webových stránek. Změny v designu se automaticky propíší do zdrojového kódu a naopak, což oběma stranám urychlí a zjednoduší práci. Dále vystoupí Femme Palette, vzdělávací platforma a komunita zaměřená na kariérní růst pro ženy. Pomáhá jim v rozvoji startupů i kariéry, učí digitálním dovednostem a propojuje s mentory z předních českých i zahraničních firem. Třetím startupem je LiveSupp, který vyvíjí online nástroj pro živou zákaznickou podporu. Zrychluje odbavení zákazníka, zvyšuje přímý prodej, automatizuje obchodní procesy a zkvalitňuje celkový zákaznický servis.

Své úspěšné produkty představí také dva startupy, které přišly se zajímavými přístroji. Zdravotnická pomůcka KT Neuro se zaměřuje na zlepšení schopnosti soustředit se u dětí a dospělých, pomáhá pacientům po infarktu, poranění mozku či mozkové obrně k opětovné funkčnosti. Posiluje jinak slabé elektrické impulzy, které u těchto pacientů přichází z mozku do svalů, a tím umožňuje jejich pohyb. Český startup Pealock zase vyvinul unikátní elektronický zámek pro sportovní vybavení. Při pohybu uzamčeného vybavení nebo snaze zámek zničit se spustí hlasitý alarm a majitel je ihned upozorněn notifikací v telefonu.

Z loňského kola akcelerátoru pak vystoupí technologický startup Advanto, který pomáhá lidem převzít kontrolu nad svými osobními financemi. Jeho tzv. Mzdový bankomat jako první v České republice umožňuje zaměstnancům přístup k odpracované mzdě kdykoliv v měsíci. Zaměstnanci se tak mohou vyhnout finančnímu stresu spojenému s čekáním na příští výplatu. Dalším je startup Snuggswear, který vyvinul unikátní menstruační kalhotky plně nahrazující jednorázové tampony a vložky. Jsou vyrobené ze speciálních antibakteriálních, absorpčních a nepropustných materiálů, lze je vyprat a používat opakovaně. Na řešení dopravní situace v evropských městech zaměřený Mileus zase umožňuje lidem snadnější cestování po městě díky kombinaci hromadné a návazné smluvní osobní dopravy.

Příležitost pro investory

Demoday se krom startupů zúčastní také přední osobnosti české startupové scény, z nichž řada působila v roli koučů v mentoringovém programu Nation 1. Jsou mezi nimi například šéf inovací v největší světové chemické společnosti BASF Brian Kachlík, spoluzakladatel logistické a taxi služby Liftago Ondřej Krátký, chief technical office hotelové platformy Mews Honza Široký, spoluzakladatel KOOPEO Ventures Vlado Šťastný, zakládající partnerka právní společnosti CEAG Markéta Křížová, spolumajitelka Albatros Media Silke Horáková či CEO Go Digital! Aleš Hýbner.

Po prezentacích budou mít účastníci prostor pro networking se zakladateli jednotlivých startupů, což představuje ideální příležitost pro potenciální investory, zákazníky i podnikatele. „Je to skvělý způsob, jak se do hloubky seznámit nejen se samotnými firmami, ale například načerpat cenné know-how o jejich rozjezdu a budování. Demoday totiž není jen o hledání investičních příležitostí, ale i o podpoře podnikatelů v Česku, byť jejich firma ještě nemusí být na investici připravená. Chceme tak pomoci ambiciózním podnikatelům na jejich cestě k úspěchu,“ uzavírá Petra W. Končelíková. Nation 1 se zaměřuje na startupy s českými kořeny s přesahem do zahraničí, doposud již proinvestovala přes 7 milionů eur (179 milionů korun) do 17 firem. V následujících sedmi letech plánuje fond investovat dalších 28 milionů eur do dalších 23 firem na území Česka a pomoci jim tak s mezinárodní expanzí.

Demoday bude vysílán 26. května od 18:00 na platformě Zoom, a to v anglickém jazyce. Počet míst je omezen, registrujte se bezplatně na: https://n1-demoday-26-05-21.eventbrite.com/

Zdroj: Nation 1

Total
1
Shares
Další články
Přečtěte si více

5 důležitých rozhodnutí, když řešíte marketing start-upu

Když založíte start-up, máte spoustu starostí. Jedna ale vyčnívá nad ostatními - kde sehnat dostatečné množství zákazníků, aby se byznys rozjel a potvrdil svůj nárok na další život. Abyste tuhle kritickou masu získali pomocí vhodného mixu marketingových nástrojů, měli byste na začátku učinit několik důležitých rozhodnutí. Václav Štrupl radí, jak se k nim postavit.