InsightART: Jak chtějí čeští vědci disruptovat světový trh s uměním díky technologii využívané ve vesmíru

Český InsightART minulý týden představil přístroj RToo – digitální skener určený k analýze uměleckých děl využívající částicové detektory. Zmenšenou technologii stejného detektoru využívá také NASA na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Startup zároveň oznámil investici od fondu Air Ventures.

RToo podle vyjádření startupu výrazně převyšuje možnosti současných rentgenových technologií. Skener totiž produkuje nejenom barevné rentgenové snímky, ale navíc dokáže odlišit složení materiálů, a to neinvazivně. Technologická novinka tak může zcela nahradit doposud globálně užívané metody analýzy umění.

Díky „chytrým“ pixelům, jimiž jsou detektory vybaveny, skenuje RToo barevně, ve vysokém rozlišení nad 100 megapixelů a plně digitálně. Navíc dokáže v celé ploše obrazu odlišit materiálové složení malby bez nutnosti invazivně odebírat vzorky.

Skener při práci využívá robotické ruky, díky čemuž nabízí velkou flexibilitu v rentgenování uměleckých děl ze všech dostupných úhlů a tím rozšiřuje možnosti skenování děl o sochy nebo starožitnosti.

„Částicový detektor je nová technologie, která je stará jen několik let a používá se komerčně pouze ve vybraných laboratořích. RToo tak využívá tu nejnovější technologii, která existuje,“ říká Josef Uher, CTO InsightART (na úvodní fotografii).

Startup přitom vznikl jako spin-off česko-finské společnosti Advacam. Ta se zaměřuje na výzkum a vývoj v oblasti výroby senzorů, radiačních kamer a souvisejících oblastí a zároveň je partnerem švýcarského CERNu. Zmenšenou verzi stejného detektoru jako má InsightART využívá také NASA na mezinárodní vesmírné stanici ISS. I díky tomu se startup dostal do kosmického inkubátoru ESA BIC Prague.

Boj proti falsifikátům zaspal ve století páry

„Náš skener poskytuje restaurátorům, technologům a historikům umění informace, které významným způsobem pomohou odhalit vnitřní strukturu uměleckého díla, což je důležité nejen pro rozeznání originálu od falzifikátu. Technologie, kterou využívá RToo, má v oboru průzkumu uměleckých děl velkou budoucnost a je jen otázkou času, kdy se z ní stane standard. InsightART chce být každopádně u toho,“ uvedl Jiří Lauterkranc, restaurátor a spoluzakladatel společnosti InsightART.

Během prezentování nové technologie zároveň InsightART oznámil získání investice od fondu Air Ventures, konkrétní částku ale zmiňovat nechtěl.

„Technologie boje proti falsifikátům cenných obrazů zaspala ve století páry. Jsme nadšeni z produktu společnosti InsightART, která přináší nejnovější poznatky na bázi částicové fyziky do oboru autentifikace a restaurace uměleckých děl. Jde nejen o ochranu investorů, ale i o ochranu kulturního dědictví,“ uvedl Václav Pavlečka, CEO Air Ventures.

Pavlečka věří také tržnímu potenciálu InsightARTu. Podle jím zmiňovaných statistik se ve třiceti procentech případů jedná o obrazy s hodnotou více než milion dolarů, přičemž i při aukcích existuje až padesátiprocentní pravděpodobnost, že jde o padělek.

Josef Uher a Jiří Lauterkranc instalují obraz do RToo

Globální plány

Samotné RToo zatím jen vstupuje na trh a tento rok ho čeká představování po světě. Vědecký tým InsightARTu ale v mezičase pokračuje v dalším vývoji. Cílem je vytvoření multimodálního přístroje, který bude vedle rentgenu zahrnovat také ostatní metody užívané v analýze umění (konkrétně jde o XRF, UV luminiscenci nebo o infračervenou reflektografii).

„Chceme se paralelně soustředit jak na další vývoj, tak na postupné uvádění přístroje na světový umělecký trh. Naším následujícím krokem je představení RToo odborné veřejnosti koncem dubna v Londýně,“ uvedl CEO InsightARTu Jan Sohar.

„Už nyní spolupracujeme s mezinárodními institucemi a jednáme o využití technologie. Kromě pobočky v Londýně si umíme představit i pobočky v New Yorku, Paříži, možná i v Tokiu,“ dodal Sohar.

Total
0
Shares
Další články