Kosmický inkubátor ESA BIC vstupuje do Brna a hledá devět progresivních startupů

Možnost využívat technologie a systémy Evropské kosmické agentury (ESA) se v České republice otevírá i mimopražským firmám. Po dvou letech od otevření pobočky v Praze se otevírá další v Brně. Sídlit bude v Jihomoravském inovačním centru (JIC) a v následujících třech letech podpoří devět progresivních startupů hledajících využití kosmických technologií v běžném životě.

Na základě smlouvy uzavřené s CzechInvestem (který je operátorem programu ESA BIC v Česku) poskytne Jihomoravský kraj na provoz pobočky kosmického inkubátoru 300 tisíc eur, tedy přibližně 7,6 milionu korun. Stejnou částkou přispěje také ESA, která síť kosmických inkubátorů po Evropě provozuje.

Rozvoj byznysu v oblasti kosmických technologií

První startupy by do brněnského ESA BIC mohly vstoupit ještě letos v červnu. Vybrané firmy získají finanční podporu ve výši 50 tisíc eur (1,3 milionu korun), zázemí v JICu, konzultační a poradenské služby, marketingovou podporu a pomoc s vyhledáváním partnerů a potenciálních investorů. Podle organizátorů je vzácná také příležitost sdílet unikátní know-how ESA.

Podpis smlouvy mezi CzechInvestem, JICem a Jihomoravským krajem

„Koncept ESA BIC se v České republice již osvědčil. Proto jsme rádi, že za naší podpory a za podpory Jihomoravského kraje CzechInvest může otevřít pobočku českého ESA BIC v Brně. Díky této pobočce bude CzechInvest schopen nejen rozšířit počet inkubovaných firem z pěti na osm ročně, ale díky spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem i rozšířit škálu svých služeb,“ říká Václav Kobera, ředitel Odboru kosmických aktivit z Ministerstva dopravy. Ta zaštiťuje jednání s Evropskou kosmickou agenturou v České republice a její financování.

Morava, líheň kosmických technologií

„Tím budeme v České republice moci dále stimulovat rozvoj podnikatelského prostředí v oblasti kosmických technologií a družicových aplikací. A také ještě lépe využívat příležitostí a potenciálu, které oblast kosmických aktivit pro rozvoj hospodářství České republiky skýtá,“ doplňuje Kobera.

 „Už krátce po zahájení provozu pražského kosmického inkubátoru jsme věděli, že potenciál rozvíjet kosmické technologie směrem k praktickému využití v běžném životě mají firmy po celé České republice, nejen v Praze. Projekty, se kterými české firmy přicházely do ESA BIC Prague, nám pomohly přesvědčit ESA, že otevření další pobočky je jednoznačně krok správným směrem,“ říká Tereza Kubicová, ředitelka Odboru interních projektů a podpory malých a středních podniků agentury CzechInvest.

„Jižní Morava je prostředím, kde se odvětví kosmických i leteckých technologií daří a jsou pro nás jednou z priorit. Nové startupy, které se do projektu dostanou, můžou využít blízkosti výzkumných a vědeckých center, specializovaných institutů na brněnských univerzitách nebo navazovat spolupráci s etablovanými firmami i nadnárodními korporacemi působícími v regionu,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Vitula.

Total
0
Shares
Další články