Infografika: Jak je na tom carsharing v České republice

Donedávna české carsharingové služby půjčovaly zákazníkům zejména auta z vlastní flotily, v průběhu loňského roku se ale na trhu objevily dvě služby zaměřující se na půjčování aut lidem od lidíSmileCar a HoppyGo. Jak je na tom tento mladý trh?

Zájem o carsharing v Česku roste. Počet sdílených automobilů se na konci loňského roku odhadoval na 1 500 a počet uživatelů na zhruba 20 tisíc s tím, že další tisíce přibývají každý měsíc. Co se týče regionálního rozložení, nejvíc služby zaujali Středočeský, Moravskoslezský a Jihomoravský kraj.

„Rostoucí obliba carsharingu jako služby sdílené ekonomiky je do budoucna velkým příslibem. Sdílení volných kapacit vozidel se už nyní projevuje na generování dodatečných příjmů jejich vlastníkům a může se časem podílet také na přísunu financí do státního rozpočtu,“ říká Jan Charouz, CEO SmileCar, který statistiky o trhu zpracovával.

Podle dalších předpovědí do roku 2025 nebude téměř polovina lidí mladších 35 let považovat vlastnictví vozu za nutné. K tomu se pak přidává silný ekonomický aspekt: průměrný automobil stojí až 96 procent času nevyužitý na ulici nebo v garáži. Majitel ho tak využívá jen ze 4 procent kapacity.

Carsharing lidem vydělal přes 3 miliony

Carsharing SmileCar se zároveň podělil i o své vlastní výsledky. Za necelý rok působení na trhu zákazníkům vyplatil přes tři miliony korun a obsluhuje flotilu o více než 600 automobilech. Jeho uživatele najezdili více než milion kilometrů.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ve sklepě s Valou a Sesseljou, autorkami filmu Startup Kids

Islanďanky Vala Halldorsdottir a Sesselja Vilhjalmsdottir strávily se svým filmem Startup Kids skoro týden v Česku, a protože obyvatele téhle zemičky člověk nepotkává každý den, byly tentokrát okruhy rozhovoru o něco širší. Velmi nás totiž lákalo dozvědět se něco víc o islandské bankovní krizi, receptu na její řešení a až překvapivě pozitivních dopadech na mentalitu národa i chuť lidí k podnikání.
Přečtěte si více

100 fotek z letošního Startup Summitu

Byli jste spolu s námi na letošním Startup Summitu? Připomeňte si atmosféru! Nebyli jste? Podívejte se, o co jste přišli! Vojta, Mike, J.R., Matěj, Jakubové, Stephan, Tanja, Zdeněk, Dan, David, Andrej, Jim, Pavlové, Tim, Alfredo a spousta dalších!