Infografika: 3 roky působení kosmického inkubátoru ESA BIC Prague

Šestnáct technologických start-upů vstoupilo do inkubátoru Evropské kosmické agentury ESA BIC Prague od jeho založení v květnu 2016. Našly nové zákazníky či obchodní partnery, vstoupily na zahraniční trhy. Osm z nich získalo investice v souhrnné výši přesahující 75 milionů korun. Pět dalších nyní do kosmického inkubátoru vstupuje, tři v Praze a dva do pobočky v Brně.

Tři ze start-upů, které vstupují do ESA BIC Prague, najdou na následující až dva roky své zázemí v pražském Paláci Adria.

  • Firma Dronetag vyvíjí zařízení, která rozšiřují funkce, a tudíž i možnosti využití běžných dronů. Dokáží je identifikovat v reálném čase a umí je vzájemně propojit. Firma zároveň vyvíjí i další doplňková zařízení pro připojení k jakémukoliv dronu. Čtyřčlenný tým start-upu se dal dohromady na Space Applications Hackathonu pořádaném CzechInvestem na podzim 2018. Od té doby nejenže vyvinul první prototyp, ale rozvinul spolupráci i s dalšími významnými hráči v sektoru dronů v České republice.
  • Systém firmy Neuron Soundware rozpozná pomocí umělé inteligence a strojového učení závady výrobních strojů na základě analýzy jejich zvuku. Na jeho implementaci a rozvoji spolupracuje start-up s mnoha významnými firmami jako Mercedes-Benz, BMW, LG, Siemens, Airbus či Škoda a nyní by rád ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou našel jeho využití i v kosmickém průmyslu.
  • Společnost Statosyst, která v loňském roce vyhrála české regionální kolo soutěže Galileo Masters, vyvíjí stratosférickou observatoř HAPS (High Altitude Pseudo Satellite), která bude z výšky 20 kilometrů schopna poskytovat stejné služby jako družice z oběžné dráhy, avšak s výrazně nižšími náklady. S prototypem, který bude operovat ve výšce 3 kilometrů, by start-up chtěl vstoupit na trh do roku 2021.

Další dva start-upy pak své zázemí najdou v brněnské pobočce ESA BIC v JICu.

  • Firma SkyMaps chce během inkubace zdokonalit svou aplikaci optimalizující využití pesticidů v zemědělství. Aplikace kombinuje snímky z dronů a družic pro pozorování Země.
  • Spin-off Slovenské organizace pro vesmírné aktivity (SOSA) Spacemanic vypustil v roce 2017 na oběžnou dráhu první slovenský cubesat, tedy miniaturní družici, skCUBE. V inkubátoru chce start-up cubesaty dále rozvíjet a rozšířit jejich využití pro zákazníky po celém světě.

Z jednadvaceti start-upů, které již využily či aktuálně využívají podpory inkubátoru ESA BIC Prague, třináct pochází z Česka, ostatních osm pak má kořeny v zemích jako Francie, Švýcarsko, Spojené státy americké, Egypt či Slovensko. Sedm jich již svou inkubaci ukončilo.

Sedmnáct se zabývá využitím kosmických technologií v praxi, čtyři rozšiřují využití svých produktů do kosmického průmyslu. Mezi technologie, kterými se zabývají, patří například drony, simulační software, družicová navigace, pozorování Země či pokročilé materiály.

„Mnohé z našich start-upů již rozšířilo své aktivity do zahraničí, založily zde pobočky, spolupracují s předními světovými hráči ve svém oboru, získaly mezinárodní ocenění, nové zákazníky či obchodní partnery,“ říká Marek Aldorf z ESA BIC Prague. „Osm z nich již dokonce našlo své investory. Získaly investice v souhrnné výši přesahující 75 milionů korun,“ dodává.

„Kvalita projektů, jejich různorodost a schopnost získat investice je v ESA BIC Prague nad průměrem celé sítě inkubátorů ESA BIC,“ říká Frank Salzgeber, vedoucí Centra technologického transferu a byznys inkubace Evropské kosmické agentury.

„Očekávám, že dopad této iniciativy bude pro českou i evropskou ekonomiku ještě významnější. Co považuji za zajímavý aspekt, jsou zahraniční start-upy, které se do ESA BIC Prague hlásí. Svědčí to jednak o zájmu zahraničních firem podnikat v České republice a také o otevřenosti této země,“ dodává.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Imagine Cup zná vítěze, za odměnu je Microsoft pošle do Ruska

Míč se smartphonem, rozšířená realita, sdílení knih, mobilní dieta, CRM pro nejmenší. Pět pestrých týmů se nakonec prezentovalo před porotou českého finále soutěže Imagine Cup s cílem vybojovat příležitost zastupovat Českou republiku na finále světovém, tentokrát v ruském Petrohradu. Letos jsme navíc usedli v porotě a tak máme všechno z první ruky.