I ženy mají své hackathony. Tentokrát speciálně veteránky a pod záštitou Facebooku

V Sillicon Valley se koná každý měsíc řada vývojářských maratonů, většina z nich je ale přeplněná mladými a nadějnými vysokoškoláky – muži. Facebook se ale rozhodl zaměřit na skupinu, která je dosud poměrně opomíjená – společně s organizací Vets in Tech (váleční veteráni v technických oborech) připravil hackathon speciálně pro ženy. Tedy pro ženy, které se vrátily z války.

Taková událost je první svého druhu a podle výsledků to vypadá, že rozhodně nebude poslední. Lidé vracející se z války mají ve Spojených státech poněkud jinou pověst než v tuzemsku. Proto je aktivních mnoho organizací na jejich začleňování do společnosti a jedna z nich – Vets In Tech – se soustředí na technické uplatnění.

Ve svém v pořadí už čtvrtém Vets in Tech hackathonu se organizace rozhodla dát prostor speciálně veteránkám.  Ve Spojených státech je jich totiž 1,6 milionu a jejich počet má růst, a tak je to určitě zajímavá skupina. Zvlášť proto, že technické dovednosti má řada lidí vracející se z válečných oblastí.

A co zaujme ve Facebooku?

Soustředění se účastnilo na třicet žen, které pitchovaly své nápady. Od Bodhi terapií (tedy terapií, které mají pomoct s úzkostí, kterou vyvolaly zážitky z války; název pochází z théravádového buddhismu, pokud toto vysvětlení pomůže), až po projekt s názvem Puppyness – aplikaci využívající crowdsourcing, která by ukázala majitelům psů, které restaurace a obchody jsou k jejich mazlíčkům vstřícné.

Od sedmi hodin od rána pracovaly ženy se specialisty Facebooku na rozvoji obchodního modelu a pitchovaly a pitchovaly… před porotci z Facebooku, Y Combinatoru, Next World Capital a GE Ventures Healthcare. A rozhodně udělaly dojem. “Zapůsobily na mě jejich schopnosti,” zmínila k akci zakladatelka organizace Vets in Tech Katherine Websterová.

Vítězkou hackathonu se stala Kristi Ericksonová, klinická psycholožka, která nejlépe obhájila svůj nápad vytvořit aplikaci se simulátorem virtuální reality, která by pomohla veteránům v boji proti úzkosti. Jde o zmíněnou aplikaci Bohdi a nápad rozvinula ze svých zkušeností, kdy se setkávala s řadou veteránů, kteří nebyli schopní dokončit terapie a trpěli úzkostmi a posttraumatickým stresem, protože jejich léčení bylo obtížné a často i psychicky náročné.

Bohdi se zaměřuje na zvládnutí záchvatů úzkosti v reálných situacích. Podle Ericksonové je cílem využívat aplikaci na cestě, to znamená, že pokud by člověk měl počáteční příznaky úzkosti třeba při procházení zaplněného obchodu, mohl by si rychle najít, jaké jsou techniky na její zvládnutí. A díky technologii virtuální reality si techniky i vyzkoušet.

Ericksonová podle svých slov přemýšlela nad takovou aplikací asi deset let. Ale teprve teď technologie dohonila její představy. “Když se zaměříme na nové způsoby, jak použít technologii, můžeme se dostat k více lidem, kteří potřebují pomoc,” dodala.

Facebook se s iniciativou pro veterány poprvé spojil loni. Tehdy část jeho zaměstnanců, sami váleční veteráni, pro Vest in Tech uspořádala přímo v prostorách Facebooku veteránský hackathon.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Chatroulette se stala vzorem, přibývá následovníků

Koncept náhodného spojování lidí k online rozhovorům se i přes problematický osud průkopnické Chatroulette překvapivě pevně uchytil. Dnes je jedním z poměrně oblíbených modelů, na jehož základě zkouší štěstí celá řada mladých startupů a aplikují ho v nejrůznějších podobách a kombinacích - textově i přes mobil, pro vývojáře stránek i pro byznysmeny.