Hacknutá Praha: Co všechno se dá naprogramovat díky otevřeným datům ukázala akce Prague Hacks

11 aplikací pro weby, mobilní telefony a tablety, které mají usnadnit život v hlavním městě – tohle vzniklo jen během 48 hodin v rámci programovacího maratonu Prague Hacks. Mezi ty nejzajímavější patří aplikace poskytující užitečné informace k prodávaným a pronajímaným nemovitostem, prototyp aplikace, jež najde to nejlepší piknikové místo, nebo třeba stránky přinášející přehled všech odborných studií týkajících se vyhledávané lokality.

Na výsledky snažení se podívejte na „pražský dashboard“, web zobrazující vzniklé nápady. Najdete tu třeba Šelmostroj, prográmek Can I drink here? nebo mapu umění dostupného zadarmo. Stránka ukazuje, jakým směrem se díky otevřeným datům mohou městské služby vyvíjet. Nebo taky ne… To teprve uvidíme.

Jedná se mnohdy o prototypy, na jejichž rozvoji se dále pracuje. Postupně zde ale budou přibývat další aplikace – kdokoli, kdo pracuje s otevřenými daty, může na web nahrát svou aplikaci a rozšířit tak přehled o službách, které je možné nabídnout díky otevřeným datům.

prague hacks

Právě využití pražského katalogu otevřených dat, do kterého přispívají magistrát, městské části, Dopravní podnik Hlavního města Prahy, ROPID, Technická správa komunikací, pražská ZOO a mnoho dalších, bylo novinkou a zásadní změnou oproti minulému roku.

Účastníci získali informace ohledně prodaných jízdenek, poloze vozidel Pražské integrované dopravy, dat odtahové služby, zdrojů znečištění ovzduší, stavebních uzávěr či hlukových map. Nově získali i data z registru smluv nebo od Liftaga, Rekol, České spořitelny a dalších.

Vítězem je realitní projekt

Hlavním vítězem Prague Hacks se stalo rozšíření pro webové prohlížeče Real Reality. Tato aplikace u vyhledávaných nemovitostí zobrazí informace o dopravní obslužnosti v okolí, možnostech parkování, hlukové zátěži a stavu ovzduší.

I když se zatím jedná pouze o prototyp a aplikace se bude nadále vyvíjet a upravovat, porota ocenila především jeho snadnou využitelnost a potenciální široký dopad služby. Aplikace navíc teoreticky může doplnit služby realitních kanceláří a umožnit uživateli ověřit si správnost a pravdivost uváděných informací.

real reality
Screenshot Real Reality

Zvláštní ocenění bylo uděleno projektu Vize Prahy. Ten zobrazuje stavební záměry ve vybrané lokalitě, přičemž tady zároveň najdete i přehled odborných studií, relevantních článků a diplomových prací studentů architektury týkajících se vybrané adresy.

Další aplikací, jež zaujala porotu, se stalo Kam na piknik. Ta pomůže vybrat to správné místo na piknik. Po zvolení odpočinkového prostoru ukáže, jak je vzdálené od nejbližší zastávky veřejné dopravy, jestli se nachází na sluneční straně či zda disponuje stoly, toaletami a možnostmi sportovního vyžití.

Služby již existujících projektů Edesky.cz a Mapa samosprávy nyní rozšiřuje aplikace Categorizer, která se také dočkala uznání poroty.

Otevřená data mají stále dost otevřené možnosti. Jak uvádí Marek Jelen ze společnosti Red Hat, která je jedním z partnerů akce, výsledky „ukázaly, že v datech Prahy je obrovský potenciál pro nastartování nejlepších služeb pro obyvatele metropole“.

Prague Hacks, programovací maraton založený a organizovaný Fondem Otakara Motejla se letos konal od 30. září do 2. října. Zúčastnilo se ho přes sedmdesát vývojářů, idea makerů, datových analytiků a urbanistů, kteří s podporou mentorů a s pražskými otevřenými daty hledali nápady na nové služby pro zlepšení života v Praze.

Letošní ročník byl rozdělen do čtyř tematických oblastí. Jsou jimi mobilita & obyvatelstvo, volný čas & vzdělávání, dobré vládnutí & transparentnost a životní prostředí & sociální služby.

Total
0
Shares
Další články