Gogár: Praha je pro Chronicles jenom rozcvička. Cílem je Evropa

Aplikace má ukázat cizincům, ale i místním, život Karla IV. od jeho narození na Starém městě až do smrti na Pražském hradě. První úspěch má už za sebou když vyhrála záříjovou AppParade.

Rozpočet sto tisíc a víc než šedesát zapojených dobrovolníků. Projekt Chronicles se po letech přemýšlení a necelém roce realizace plíží ke svému spuštění. Den D připadl na tento pátek, kdy si Česko připomene 635. výročí smrti Karla IV.

“Natočili jsme v třicetiminutový příběh, který je rozdělený do deseti zastávek po Královské cestě,” vysvětluje projekt Tomáš Gogár, magisterský  student katedry umělé inteligence na pražské technice.

Všechny scény přitom vznikly pomocí počítačových i filmařských triků v jedné místnosti. Jedinou výjimkou jsou scény, ve kterých se jezdí na koních. Ty se bohužel do studentského bytu na pražském Andělu nevešly.

Jádro týmu Chronicles tvoří šest lidí. “Jsme zajímavý mix. Programátoři, historici z filozofické fakulty, filmaři, ale máme i vlastního hudebního skladatele,” popisuje tým Tomáš Gogár, magisterský  student katedry umělé inteligence na pražské technice. 

“Samotného mě to překvapilo, co všechno jsme se ve škole neučili. Proto si myslím, že se naše aplikace může hodit i učitelům dějepisu při školních výletech do Prahy,” vysvětluje Gogár. Cílem jsou ale telefony a tablety zahraničních turistů.

“Měli jsme kdysi nabídku to dělat i pro pražský magistrát, ale radši jsem si to udělal po svém,” komentuje nižší rozpočet jeden z autorů projektu. Díky vítězství v AppParade teď ale multimediálnímu týmu radí specialisté z IBM. “Pomáhají nám s přípravou na případný přechod hranic,” dodává Gogár.

Cílem aplikace jménem Chronicles jsou ale velká evropská města. “Do Prahy přijede za rok kolem pěti milionů lidí. To je sice hezké, ale ve srovnání s Paříží nebo Římem to je pořád málo,” popisuje minimálně evropské ambice Gogár.

Startupová stáj ČVUT

Chronicles je další projekt z akademické stáje ČVUT kolem Jana Šedivého. Kolem projektu eClub se motá plno startupů a některé z nich se dají považovat i za globální naděje.

Z ní už letos o prázdninách vyletěl do Silicon Valley projekt SlidesLive Vojty Cimla. Jeho projekt oslovil jako andělského investora jednoho ze zakladatelů Avastu Eduarda Kučeru.

A to dost zásadně. Stačil mu totiž krátký pohovor v letištní hale. “Jednoduchý, ale vynikající nápad. Když už jsem ho nedostal sám, tak jsem rád, že jsem jeho další rozvoj mohl podpořit alespoň investicí,” vysvětluje Eduard Kučera.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Umíte poznat rakovinu prsu? Projekt Loono naučí jak. Spolu s Prasečí kejdou ovládl Hub MashUp

Naše planeta je sice modrá, ale pitné vody je na ní zhruba tak 1 procento. Dost málo na to přežít dalších pár století. Naštěstí si to občas někdo uvědomí a chce s tím něco udělat. Třeba Michal Výzkumného technologického institutu, který rozjel projekt Pitná voda z prasečí kejdy. Prezentoval ho spolu s devítkou dalších nadějných podnikatelů ve čtvrtek na 23. MashUpu v pražském Hubu.
Přečtěte si více

Martin Kasa bude hostem letošního posledního streamovaného eClubu

Čtvrtý ročník eClubu navázal na úspěch streamování zajímavých přednášek i do dalších vysokých škol v Česku. Hostem poslední letošní živě přenášené besedy bude Martin Kasa, úspěšný podnikatel, investor a mentor v oblasti elektronického obchodování. Interaktivní seminář se uskuteční v pondělí 26. listopadu od 18 hodin v pražském HUBu.