Global Fintech Report: Financování fintechů směřuje k rekordnímu roku, Evropa zaostává

Zdroj: silicon.nyc

Druhý kvartál letošního roku byl ve světě financování fintech startupů rekordní – a to v objemu investic i jejich počtu. Od dubna do června fintechy dohromady získaly 20,3 miliardy dolarů v 383 dealech. Vyplývá to z dat analytické společnosti CB Insights, které publikovala ve svojí pravidelné zprávě Global Fintech Report Q2 2018.

Za rekordním objemem investic během jednoho kvartálu stojí zejména Ant Financial. Dcera čínské Alibaby (a zároveň nejhodnotnější fintech startup na světě s valuací vyšší než 150 miliard dolarů), totiž získala investici 14 miliard dolarů a stála tak za 69 procenty všech investic druhého kvartálu letošního roku.

„Nepočítaje rekordní financování Ant Financial, financování fintechů ze strany VC i tak dosáhlo kvartální rekord 6,3 miliardy dolarů, což znamená zvýšení z úrovně 5,6 miliardy v prvním kvartálu,“ píše CB Insights.

Zdroj: CB Insights

Asie dobíhá Ameriku, Evropa zaostává

Nejdůležitější závěry zprávy týkající se globálního přehledu:

  • Asie může být na cestě k překonání USA ve fintech dohodách. Asie zaznamenala čtvrtletní rekord se 133 obchody, poháněný skokem v early-stage deals a 94procentním nárůstem dealů v Číně, kde se uzavřelo 68 investic o hodnotě 15,4 miliardy dolarů. Ve Spojených státech klesl podíl early-stage dealů na minimum posledních pěti čtvrtletí.
  • Spojené státy i tak zůstávají největším trhem s pětiletým rekordem financování. Druhý kvartál 2018 zaznamenal mírný pokles obchodních transakcí z rekordního kvartálu předtím. Uzavřeno bylo celkově šest mega-round investicí, ze kterých se zrodily dva unicorny (Circle a Tradeshift).
  • Evropa v Q2’18 zaznamenala opětovný nárůst obchodů s růstem objemu early-stage transakcí. Preferování těchto menších transakcí může vysvětlit pokles celkového financování. V Evropě se také zrodil další unicorn – Revolut a nejstarší kontinent zaznamenal dva největší exity.
Zdroj: CB Insights

A jak to vypadá s těmi nejhodnotnějšími fintech startupy? „Q2’18 zažil zrození pěti unicornů, což zvýšilo počet VC fondy podpořených jednorožců na 29 s hodnotou dohromady 84,4 miliardy dolarů. Ribbit Capital je nejaktivnější fintech unicorn investor, následován QED Investors,“ píše CB Insights.

Zdroj: CB Insights

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Mladí Češi hledají nové Silicon Valley v Asii. Kdo tam už zabodoval a proč by měla startupisty zajímat

Úspěšní startupisté se potkávají v Asii. Začíná se to stávat nepsaným pravidlem těch, kteří jsou v různých fázích budování obrovského byznysu. Asie má tendenci stát se novým Sillicon Valley. Nabízí toho totiž hodně: od ochotných investorů přes přátelské obchodní prostředí až po řadu organizací pro cizince. Zkrátka se stává vstupní branou do světa byznysu, a toho využívají i Češi. Několika úspěšných jsme se proto zeptali na jejich zkušenosti i na to, jak prostě v regionu začít.