Francie zainvestuje 575 milionů eur do online startupů

V přepočtu více než 14 miliard korun uvolní francouzská vláda na investice určené výhradně pro internetové startupy prostřednictvím vlastního venture capital fondu. Vyvolává nicméně obavy, zda nebude jen dojnou krávou pro neživotaschopné projekty.

Z Francie jsme v souvislosti s internetem zvyklí slýchat spíše zprávy o odpojování pirátů od internetu, o dotacích pro legální stahování nebo dokonce o zákazu Skypu. Nyní ministr Eric Besson oznámil plán byrokratické velmoci podpořit v rozvoji nadějné internetové projekty půlmiliardou eur, které bude přidělovat vládní VC fond (nelze vyloučit, že prostřednictvím dalších již existujících fondů).

Na jednu stranu je snaha každé vlády o stimulaci domácího startupového prostředí s vyhlídkou na vybudování vlastního Facebooku pochopitelná, na druhou stranu však vzbuzuje oprávněné obavy o schopnosti investovat státní peníze efektivně a racionálně. Pascal-Emmanuel Gobry z Business Insideru v této souvislosti používá přímo termín “dumb money” a varuje před tím, aby nesloužily k výrobě “zombie” firem a fondů, které by soukromý sektor nechal zajít na úbytě.

Další obavou z velkého přílivu netržního kapitálu je i pokračování nadhodnocených investic a exitů a dofukování finanční bubliny (existuje-li).

Via BI

Total
0
Shares
Další články