Fond Nation 1: Nová příležitost pro české startupy bude rozdávat 500 milionů korun. Prozatím.

Venture kapitálová společnost Nation 1, novinka na tuzemské startupové scéně, hodlá změnit život startupům působícím v České republice. Fond má za cíl během příštích deseti let investovat částky 50 tisíc až 1,5 milionu eur do přibližně 40 z nich. Aktuálně má k dispozici 20 milionů eur, tedy zhruba 500 milionů korun. Do konce roku se má ale částka zvýšit na 35 milionů eur.

Cílem Nation 1 je aktivní podpora tuzemských startupů a talentovaných jednotlivců, kteří mají potenciál vytvořit business s globálními ambicemi z oblastí financí, umělé inteligence, e-commerce, cestování, ale i dalších. Důležitý je byznysový potenciál startupů. Ale taky schopnosti a zkušenosti zakladatelů a pozitivní přínos projektu pro společnost.

Fond kombinuje investiční a akcelerační fázi. Takže se věnuje jak realizaci investic i rozvoj samotných startupů. „Většina investorů se dívá na startupy spíše v pokročilejším stadiu rozvoje. My v našem regionu vidíme velký potenciál pro seed fond s relativně velkým a dobře diverzifikovaným portfoliem investic, které maximalizuje zisk a zajišťuje místo v navazujících investičních kolech,” slibuje Jaroslav Trojan, Managing Partner v Nation 1.

V rámci akcelerační fáze se startupy můžou dočkat mentoringu, workshopů, poradenství z oblasti technologií nebo pomoc s hledáním partnerů a zákazníků. Program má být šitý na míru konkrétnímu startupu. „V akcelerátoru vidíme jednoznačný přínos jak pro český ekosystém, tak pro navazující investiční strategii fondu. Investovaným startupům jsme spolehlivým partnerem, který poskytuje nástroje k jejich efektivnímu růstu, a umožňuje tak úspěšnější další investiční kola,” říká Petra Končelíková, Partner a MD of Acceleration.

Většina peněz (tři čtvrtiny) pochází od Evropského investičního fondu sídlícího v Lucembursku, který má na starosti i prostředky svěřené českým Ministerstvem průmyslu a obchodu. Zbytek od soukromých investorů – čtveřice, která jej spravuje, má ve fondu jeden milion eur. A nově jej podporuje třeba investor a podnikatel Martin Rozhoň. „Nation 1 souzní s mou investiční strategií a umožňuje mi využívat jejich know-how a investiční sílu k realizaci společných investic,” vysvětluje to.

Fond založili Marek Moravec (řídící partner), podnikatelka Petra Končelíková (na starosti má akceleraci) a softwarový architekt Martin Bodocký (technický partner). Trojici nově posílil investor Jaroslav Trojan (řídící partner), který byl v minulosti zakládajícím zaměstnancem fondu Credo Ventures.

Rozhodně nejde o tým nováčků: mají dohromady 30 let podnikatelských zkušeností. Spoluzaložili, vedli anebo investovali mimo jiné do společností Spaceknow, Mint AI, Daytrip, Gjirafa, Cognitive Security, Oradian, Codasip, ClickBus nebo Carismo. Mezi partnery a mentory pak patří například zakladatel českého Apiary Jakub Nešetřil nebo Zdeněk Komenda, který má v Kiwi.com na starosti rozvoj obchodu.

Očekávaná roční výnosnost fondu je na úrovni 25% IRR. Právě peníze z Ministerstva průmyslu a obchodu ve spolupráci s Evropským investičním fondem, respektive z programu Rizikový kapitál OP PIK, umožnily jeho vznik – spolu s Lighthouse Ventures. Výběr projektů k investici je ale plně řízen vybranými investičními fondy nezávisle na ministerstvu.

Total
0
Shares
Další články