Fluther, startup zaměřený na crowdsourcing, získal od investorů 600 tisíc dolarů

Investice proběhla v tzv. seed funding režimu a mezi investory byly taková jména jako Ron Conway, Naval Ravikant, Marc Andreessen, Ben Horowitz, a Dave McClure. Zakladatel Twitteru Biz Stone a jeho nepřímý spolupracovník z Twable Leonard Speiser se stali poradci společnosti.

Jak vlastně Fluther funguje? Je to poměrně jednoduché. Základní věc je připojit se na stránky služby. Jak tam jednou budete, můžete vložit svou otázku. Postup je poměrně jednoduchý, navíc vás jím stránka v několika přehledných krocích provede. Vaše otázka může být jakákoliv, je na vás, jestli hledáte odpověď na řešení nějakého odborného problému, chcete inspiraci formou brainstormingu pro pokrok v projektu, nebo jenom toužíte po diskuzi o nějaké teoretické otázce. Fluther potom vybere podle své databáze uživatele, kteří by na otázku mohli znát odpověď, a ty na ní upozorní emailem, případně přes AIM nebo Gtalk instant messengery (na integraci dalších IM platform se pracuje).

S tím souvisí druhá věc, a to jak služba získává údaje potřebné pro selekci publika. Po registraci jsou uživatelé požádáni, aby uvedli, o které obory se zajímají, kde bydlí/bydleli, a tak podobně, cokoliv co může pomoci identifikovat jako vhodnou osobu pro zodpovězení určitého dotazu. Kdykoliv potom někdo vloží otázku, na kterou by daný uživatel mohl znát odpověď, nebo která by ho i jen mohla zaujmout, bude jím preferovaným způsobem upozorněn.

Ask Fluther!

Konkurence

Dalšími firmami na poli crowdsourcovaného dotazování, a největšími konkurenty Flutheru, jsou Aaardvark a Mahalo Answers. Mezi koncepty obou těchto firem navzájem, a vůči Flutheru, však existují drobné rozdíly. Základní věc, zprostředkování vaší otazky širšímu publiku, je samozřejmě stejná.

Největším rozdílem Flutheru oproti Aardvark je okruh lidí, kteří vaši otázku uvidí. U Aardvarku to totiž budou především vaše kontakty, či vaše kontakty a jejich kontakty, čímž odpadá zajímavý důsledek Flutheru, že by na vaši otázku měli odpovídat především ti nejlépe kvalifikovaní. Oproti Mahalo Answers je rozdíl ve své podstatě podobný. Základní rozlišnost zde tkví v tom, že Mahalo uživatele za odpovědi finančně odměňuje. Tím se docilí většího množství odpovědí, ale samozřejmě na úkor kvality. Nicméně, pokud hledáte inspiraci formou brainstormingu, a ne odpověď na komplexní odbornou otázku, může tato skutečnost být vlastně výhodou.

Fluther byl spuštěn v létě 2007 a momentálně eviduje okolo 600 tisíc unikátních návštěv každý měsíc.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Lean Startup Machine se řítí do Prahy. Výjimečný workshop už za dva týdny

Lean je stále populárnější metoda efektivního zakládání firem a vytváření produktů s vysokým potenciálem, díky které ušetříte spoustu času, peněz a zvýšíte si pravděpodobnost úspěchu. Průkopníkem téhle metody není nikdo jiný než Eric Reis a právě jeho intenzivní třídenní workshop Lean Startup Machine už 1. března dorazí do Prahy.