FÉR potravina už na škodlivá Éčka sama nestačí. Díky Hithitu chce rozšířit databázi

Nezisková organizace FÉR potravina vyvíjí stejnojmennou mobilní aplikaci, díky které mohou spotřebitelé zjistit, jestli je vybraná potravina tzv. „fér“. To znamená, zda neobsahuje například škodlivá Éčka nebo nepotřebné přísady. Na další rozvoj, především rozšíření databáze potravin, nyní poptává na crowdfundingovém portálu Hithit téměř půl milionu korun.

Neziskovka FÉR potravina potřebuje peníze, aby mohla lidem poskytnout lepší aplikaci a více odborně ohodnocených potravin. Ve své databázi jich má nyní 11 tisíc a ráda by je ztrojnásobila.

Plán je takový, že ze současné aplikace FÉR potravina (pro iOS a Android), která je doplňkem k webovému portálu www.ferpotravina.cz, by se pak mohl stát moderní a uživatelsky přívětivý pomocník při nákupu, který by měl zalistovanou většinu potravin na českém trhu.

Ne každá potravina je fér

Potraviny jsou hodnoceny ve třech kategoriích: značení potravin, jejich složení a bezpečnost. V každé kategorii získá výrobek za své vlastnosti kladné a záporné body. Výsledkem je tzv. skóre potraviny vzniklé součtem získaných bodů v jednotlivých kategoriích. Výsledek hodnocení potravin je vyjádřen barevným semaforovým značením. Červená značí problémy, zelená naopak „férovou“ potravinu. Ty nejlepší získají červený štempl „fér potravina“.

Běžně předpokládáte, že jogurt je z mléka, uzenina z masa a marmeláda z ovoce? Většinou vás ani nenapadne, že by v jogurtu mohl být třeba bramborový škrob. Ten nemá žádnou chuť ani vůni a do určité míry nahrazuje základní surovinu (mléko/smetanu), aby výrobce ušetřil.

„Díky ‚naředění‘ základní suroviny je ale potřeba potravinu dále upravit, řekněme ‚vylepšit‘. A proto přicházejí na řadu ochucovadla a další látky na zvýraznění chuti, barvy nebo vůně,“ říká Hana Střítecká, odborná garantka projektu FÉR potravina a ředitelka stejnojmenné neziskové organizace.

FÉR potravina se nyní snaží vybrat na Hithitu 480 tisíc korun. Do konce kampaně zbývá pět dní a vybrána je polovina. Jak již bylo zmíněno, peníze budou použity na rozšíření databáze i modernizaci mobilní aplikace, která je při skenování potravin hlavním nástrojem. Zároveň nabízí FÉR potravina třicet tématických odměn, pokud ji na Hithitu podpoříte.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Dušan Vítek: Peníze jsou blbá motivace

Už před 13 lety, kdy u nás slovo startup neexistovalo, pomáhal Dušan Vítek rozjet pobočku české společnosti Kerio v Silicon Valley. Na rozdíl od přelétavých startupistů dneška to s ní táhl až do letoška, patnáctileté výročí už spolu však neoslaví - nyní se rozhodl uspět s vlastní službou Portadi, nástrojem pro správu přístupů ke cloudovým službám.
Přečtěte si více

Jakub Mach spustil Yedwik, automatický lead generátor

Nový nástroj od tvůrců ZoomSphere umožňuje automaticky vyhledávat předem vybrané URL odkazy, které lidé sdílejí na sociálních sítích, a stejně tak automaticky na ně reagovat. Zatím funguje ve verzi pro Twitter, v plánu je ale také verze pro Facebook a Google+. Služba běží teprve dva dny, velký prostor proto dostanou také připomínky prvních uživatelů.