FairSoftware eliminuje dohodu “na čestné slovo” nejen pro iPhone vývojáře

Startup může ztroskotat na nedotažených právních základech – kamarádi se domluví, ale když přijde první zisk (nebo dluhy), přijdou i problémy. FairSoftware nabízí jinou variantu.

Je to klasický scénář: někdo má dobrý nápad, podělí se s kamarády, ti se do projektu zapojí a než se nadějí, na světě jsou první zisky nebo dlužné částky. Jenže neexistuje podepsaná smlouva pro případ sporů a oheň je na střeše. FairSoftware je sám o sobě startup, který nabízí ostatním řešení, jak z potenciálně nepříjemné situace ven bez použití, řekněmě tradičnějších, řešení. V současnosti přibyly mezi jejich podporované typy projektů také iPhone aplikace.

Idea je stejná napříč všemi platformami, ať už jde o PC software, víceautorský blog nebo právě iPhone aplikaci. Stačí se domluvit s FairSoftware – s její pomocí najdete potřebné lidi do týmu a jako lákadlo jim nabídnete virtuální procenta ve firmě. Virtuální podíl se jim vyplatí ve chvíli, když (pokud k tomu dojde) se začnou objevovat první výdělky.

Virtuální podíl místo reálných peněz

Pointou je řešení situace, kdy v první fázi zajímavého nového projektu chybí právní struktura, která by jej podepřela. Ta se obvykle objevuje později, když dá projekt impuls ke vzniku firmy. S FairSoftware je právní ochrana přítomná od samého začátku. Díky odměně formou virtuálního podílu namísto reálných peněz navíc nepotřebuje začínající podnikatel tak velký základní kapitál.

Na pozadí se FairSoftware stará o projektovou distribuci a zisk, který posléze rozděluje mezi členy projektu podle virtuálního podílu každého z nich. V případě softwaru a blogů si FairSoftware automaticky účtuje 4 procenta ze zisku, v případě iPhone aplikací to zatím nedělá. V budoucnu každopádně nenechá tento kanál ležet ladem a bude jej také monetizovat, tvrdí CEO FairSoftware Alain Raynaud.

Proč to dělat jednoduše, když to jde jednoduše?

V ideálním případě se z vašeho projektu stane plnohodnotný byznys a budete se chtít odtrhnout od základů FairSoftware. Raynayud říká, že jeho společnost nabízí komplexní právní proces, který usnadní firmám “dospět” v akciovku. Tento proces má v sobě zahrnutou ochranu proti situacím, kdy například dojde k rozepři mezi členy týmu nebo někdo z nich firmu opustí. Pokud například od projektu odejde vývojář, kód nadále patří týmu, ale vývojáři zůstane virtuální podíl ve společnosti, který se později změní ve skutečná procenta vlastnictví.

Statistiky úspěšnosti FairSoftware neuvádí, Raynaud jen říká, že úvodní reakce na program pro iPhone aplikace jsou pozitivní a že je překvapující, kolik subjektů chce zakládat blogy věnované specifickým zemím. Naše dojmy? Zajímavý koncept, máme však dojem, že poněkud snazší je najmout si dobrého právníka, který vám společnost založí jaksi běžnější cestou. Eliminujete tak jeden další subjekt pro chvíli, kdy přijde dělení zisku.

FairSoftware

Total
0
Shares
Další články