Facebook odřízl startup Školní sešit, jeho tvůrci se bouří

Boj Davida s Goliášem připomíná podle Jakuba Rože aktuální rozepře mezi Facebookem a “teenagerem z Česka”. Zakladatel původně české služby Školní sešit a její globální verze mySchoolNotebook se zatím neúspěšně snaží čelit neopodstatněnému vypnutí své klíčové aplikace.

Startup Školní sešit jsme vám již představili v rámci Průvodce českými startupy. Momentálně se snaží zužitkovat několikamilionovou investici při plánované expanzi na zahraniční trhy, do cesty mu ale podle všeho vstoupil Facebook, na který služba plně spoléhá. Tiskovou zprávu zaslanou zakladatelem projektu Jakubem Rožem přikládáme v originálním znění:

 

Přestože Facebook veřejně podporuje vývoj aplikací, které registrují uživatele právě přes již založené Facebookové účty, není teamu této společnosti zatěžko jednat s producenty takovýchto aplikací mírně řečeno spatra.

Po téměř čtyřech měsících, kdy přihlášení do iOS verze Sešitu přes Facebook bez problému fungovalo, se někdo v této společnosti rozhodl, že aplikace není vhodná, a beze slova upozornění na jakýkoli objevený problém prostě aplikaci odřízl. Verze programu pro platformu iPad a iPhone již čtrnáctým dnem nefunguje, a tím se stala uživateli nepřístupnou.

Jediné vysvětlení ze strany Facebooku bylo zasláno v krátké emailové zprávě: “Posíláme Vám toto oznámení, abychom Vás informovali, že Vaše app byla blokována ze sítě Facebook s ohledem na narušení politiky společnosti. Aplikace, které fungují v rámci sítě Facebook, smí užít pouze povolené platební metody. Pokud splníte požadavky o platebních metodách tím, že z Vaší aplikace odstraníte nepodporované platební metody, bude tato aplikace opět odblokována. Prosím odpovězte na tento email, až provedete požadované změny.”

Avšak aplikace Školní sešit.cz pro platformu iOS žádné platební metody neobsahuje. Tým školního sešitu každý den bombarduje emaily dosažitelná oddělení společnosti Facebook, bohužel bez odezvy. Každý den ztrácí aplikace drahocenné uživatele.

“Pořád neznáme relevantní důvod, proč nás Facebook odpojil. Ještě horší je, že s námi nikdo nekomunikuje, a tak nevíme, co máme dělat pro znovuobnovení přístupu. Snažíme se s někým ze společnosti spojit každý den, píšeme emaily, voláme, ale celá věc se nikam neposouvá, prostě nám nikdo neodpovídá. V současné době vyvíjíme vlastní přihlášení a uživatelské rozhraní,” říká ředitel společnosti Jakub Rož, který má před maturitou o starost navíc.

“Takové jednání korporátu je nepřípustné. Bez varování aplikaci odstříhnout, a pak odmítat komunikovat s provozovatelem. Kdybychom tušili, že taková situace vůbec může nastat, náš projekt bychom s Facebookem nespojili, je to smutné zjištění,” konstatuje švýcarský investor David Dostal, CEO BlackLex.

Uvidíme, zda-li vyhraje malý český David, nebo zaoceánský Goliáš stojící před branami burzy.

Total
0
Shares
Další články