Evropské startupy proměnily Vídeň v hlavní město střední Evropy

Startupový hub pro celý region. To je plán vídeňské startupové scény, za kterým se malými a nenápadnými krůčky šine už několik let. Pioneers Festival je akcí, která aspoň na dva dny přitáhne pozornost médií z celé Evropy. A to i proto, že dorazilo 670 startupů a akce probíhá v císařském Hofburgu.

Košile úzkostlivě maskovaná mikinou s logem vlastního startupu, hrdě nošené tričko s logem přebité seriózním sakem, modely a’la Harvey Specter nebo hornorakouské kroje. Módní přehlídka na Pioneers Festivalu ukázala aktuální módní trendy na scéně. Především tedy pánské scéně. Pioneers Festival je totiž jednou z mála akcí, kde se dámy opravdu nemusí obávat toho, že na jejich záchodě bude fronta.

Už jen to, že akce probíhá ve vídeňském Hofburgu, znamená, že startupy už pravděpodobně vylezly z garáží. Nebo to prostě Vídeňáci se svou vizí, že se po sto letech zase stanou, alespoň v něčem, hlavním městem střední Evropy, myslí vážně. František Josef by se možná divil, kdo se mu to promenáduje po rezidenci.

Těžké váhy kousek od Prahy

Pořadatelé nasadili hned na začátek velká jména. Phil Libin z Evernote se rozvalil na křesle a spustil palbu dobře míněných rad. “Nemějte žádné starosti s tím, co dělá vaše konkurence. To váš produkt nijak neposune ani nezlepší. Makejte na věci, kterou milujete,” tvrdí chlápek, jehož aplikaci dnes používá 75 milionů lidí po celém světě.

“Globální služba znamená, že ji mohou používat po celém světě. Kdybyste ji museli předělávat pro každou kulturu, tak byste se zbláznili,” dodává rusko-americký šéf firmy, jejíž cloudový zápisník je momentálně oceňovaný na jednu miliardu dolarů.

Podobně radil i Dave McClure z 500 Startups. “Můžete zůstat lokální, pokud žijete v Sao Paulu, Pekingu nebo Bangalore,” tvrdí investor s tím, že kromě angličtiny už je lepší pokukovat po mandarínštině, arabštině nebo španělštině. Navíc poukázal na to, že není úplně nutné hnát se do Silicon Valley. “Sillicon Valley není místo na mapě, je to myšlenkový koncept, je to prostě systém myšlení, který radí, jak makat na svém startupu,” dodal.

V nezastavitelné palbě slov McClure ještě srovnal startupy současnosti s těmi, které začínaly před oběma krizemi. “Před rokem 2000 to byli velcí a tlustí dinosauři, postupně ale hubli a teď po roce 2008 jsou ze startupů v podstatě švábi, kteří se snaží přežít a nakonec přežijí všechno,” nemilosrdně komentoval s tím, že dnešní vývojáři se prostě musí smířit s tím, že vymýšlet nové platformy je v podstatě marná snaha a startup je odsouzen k pozici “komára na kabátech obrů”.

“Všechno je teď mnohem rychlejší a levnější než před deseti lety. Nabrat desítky milionů uživatelů není problém. Ten přichází v okamžiku, kdy se mají proměnit na peníze,! ukazoval na případě rychle rostoucích služeb současnosti. Investorům pak na závěr jen poradil, aby vyzkoušel strategii většího množství malých sázek.

Češi na scéně

“Ve srovnání s loňským rokem je tu slyšet mnohem víc čeština,” pochvalovala si letošní českou účast Lenka Kučerová ze StartupYardu. Pomohl tomu i sponzorovaný Pioneers Startup Bus, který vypravil z Prahy Techsquare, finančně jištěný Seznamem. I tak se ale ve dvouapůltisícové účasti stovka české výpravy v podstatě ztratila, byť třeba z Jihomoravského inovační centra vyrazilo okouknout akci za humny hned pět lidí a vzali s sebou zástupce pěti firem.

Z českých startupů se ale nejviditelněji prezentovali Flow Studio, kteří mimochodem nedávno získali investici a taky se zrovna vrátili z expedice po Spojených státech. Kolem jejich stánku bylo dost rušno. “Chtěli jsme si vyzkoušet atmosféru velké akce a navíc bychom rádi zviditelnili české podnikáni i jinak než pouhou účastí,” vysvětluje jeden ze zakladatelů Petr Fodor.

flow

Devadesátivteřinovou pitchovací rychlovku si před velkým publikem v prostředí, které zažilo zlaté časy rakousko-uherského mocnářství, vystřihl třeba i Ondřej Krátký se svým startupem Liftago nebo kluci ze Socifi. Do velké finálové osmičky Pioneers Challenge se ale z původní padesátky neprobojovali ani Brand Embassy, ani Futurelytics. Malou útěchou může být to, že loni se do padesátky nejlepších nedostal ani jeden český tým.

Mezi tím se davy startupistů, investorů, novinářů a zvědavců prodíralo i pár lidí ze Seznamu. Tuzemská portálová jednička totiž mírně upravila směr svého startupového přístupu a tak na festivalu pokukovali po někom zajímavém. “Připravovaný fond jsme nakonec proměnili na trochu jiný projekt. Mnohem zajímavější pro nás bude, když si zasponzorujeme jeden cyklus StartupYardu, který bude věnovaný našim tématům,” vysvětlila mluvčí Irena Zatloukalová s tím, že se díky tomu mohou dostat k mnohem zajímavějším výsledkům.

Nový svět na dosah

Technologie se už ale posouvají mimo displeje telefonů, tabletů nebo notebooků. “Pozvali jsme progresivní vývojáře, kteří mohou svými projekty rozjet diskusi a otevřít témata, která si dosud se startupy nikdo nespojoval,” vysvětlil jeden z otců festivalu Jurgen Furian. Velkým tématem letošního ročníku Pioneers Festivalu byli i roboti, virtuální realita a kyborgské umění. “Propojujeme technologii a živé organismy, díky tomu vytváříme umění, otevíráme tím úplně nový svět, svět kyborgů,” vysvětlil Neil Harbisson z Cyborg Foundation.

To ale nebylo všechno. Během prvního dne předvedl Nathan Harding z Ekso Bionics zázrak jak z Bible nebo alespoň akce amerických pouťových léčitelů. Jeho exoskelet totiž pomáhá chodit těm, kteří nemohou. Jak? To se podívejte na videu.

Ze světa blízké budoucnosti přišli i Vishal Sharma a Adam Chayer. První z nich dělá na Google Now, druhý má na svědomí stvoření Siri. “Už když jsme byli tříčlenný startup, tak jsme si na interních poradách představovali titulní stránku časopisů, na které bude napsáno, že přichází konec vyhledávání tak, jak ho známe,” tvrdil Chayer a dodal, že pod nápisem “Vítejte ve světě virtuálních osobních asistentů!” se krčilo malé logo Googlu. Nakonec to ale dopadlo tak, jak to dopadlo, Siri skončila v Apple a Google má svůj, dosud nepojmenovaný systém.

“Původní byznys model pro Siri byly provize z doporučených restaurací a tak dále, bůhví jestli by to fungovalo,” komentoval začátky uvažování o tom, jak na Siri vydělat. Jako součást iOS už mít starosti nemusí. Přesto se během diskuse rozjela debata o budoucnosti personalizovaného vyhledávání. “Vy jste vlastně se Siri otevřeli dveře, ale ještě jste do nich nevešli, protože je to pořád jen projekt v začátcích,” okomentoval konkurenci Sharma.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Chatroulette se stala vzorem, přibývá následovníků

Koncept náhodného spojování lidí k online rozhovorům se i přes problematický osud průkopnické Chatroulette překvapivě pevně uchytil. Dnes je jedním z poměrně oblíbených modelů, na jehož základě zkouší štěstí celá řada mladých startupů a aplikují ho v nejrůznějších podobách a kombinacích - textově i přes mobil, pro vývojáře stránek i pro byznysmeny.
Přečtěte si více

Startupisti a korporace konečně na jedné hromádce: Propojil je Startup Summit 2015

Propojit dvě zdánlivě vzdálené skupiny lidí – startupisty a osobnosti z korporací – si stanovil za cíl letošní Startup Summit. Na pódiu vystoupili lídři domácí startupové scény, investoři i osobnosti z velkých firem… a titíž také zasedli v hledišti. Jak se letošní ročník povedl a nakolik splnil očekávání?