Evropská kosmická agentura hledá další startupy v Brně, získat mohou 50 tisíc eur

Jak využít kosmické technologie v běžném životě – to je základním cílem programu Evropské kosmické agentury ESA BIC. Brněnská pobočka teď otevřela další kolo výzvy, díky které mohou startupy získat na své projekty 50 tisíc eur (přibližně 1,25 milionu korun). Přihlášky je možné podávat do 27. září.

„Do roku 2021 máme v plánu do programu zapojit dalších pět firem, které kromě finanční podpory 50 000 eur získají i konzultační a poradenské služby. Pomůžeme jim i s vyhledáváním strategických partnerů i případných investorů,“ vysvětluje manažerka projektu ESA BIC Brno, Markéta Filipenská z JIC.

Data, bezpilotní letouny i malé satelity

Brněnská pobočka ESA BIC vznikla před rokem a během té doby už stihla podpořit čtyři startupy. Dva z nich využívají pro svůj byznys volně dostupná data ze satelitů. World from Space Romana Bohovice a Jana Labohého poskytuje městům, regionům a firmám srozumitelné informace ze satelitních dat. Vyhodnocuje dopady nových budov na tepelný komfort ve městě, množství a distribuci zeleně nebo trendy ve znečištění ovzduší.

Také druhý startup, který ESA BIC Brno podpořilo, využívá data Evropské kosmické agentury. OctoGEO pro svůj projekt MapTiler vyvinulo algoritmy pro barevné ladění satelitních snímků. V loňském roce za něj získalo dokonce „Vesmírného Oscara“ neboli cenu v soutěži Copernicus Masters. MapTiler umožnuje vytvářet bezešvé mapy a software na zpracování velkého množství dat.

Těsně před podpisem smlouvy stojí další dva startupy. Skymaps pomáhá prostřednictvím průzkumu země bezpilotními letouny se správným dávkováním pesticidů a živin podle individuálních potřeb rostlin.

Slovenští Spacemanic vyvíjejí malé satelity, tzv. cubesaty, na kterých budou spolupracovat i odborníci z Hvězdárny a planetária Brno. Přelomem v rozvoji firmy bylo vypuštění první slovenské družice skCUBE, která se na oběžné dráze pohybuje od roku 2017.

„Jižní Morava je pro vesmírné startupy ideální místo. Najdou tu velké množství příležitostí pro spolupráci s výzkumnými a vědeckými centry, specializovanými instituty na brněnských univerzitách nebo s etablovanými firmami i nadnárodními korporacemi,“ myslí si náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Vitula.

Právě Jihomoravský kraj společně s ESA BIC program financuje shodnou částkou 300 tisíc eur. Operátorem sítě ESA BIC v České republice, kam brněnská pobočka patří, je agentura CzechInvest.

Od roku 2003 podpořila Evropská kosmická agentura více než sedm set startupů v sedmnácti evropských zemích. Mezi nimi je celkem jednadvacet firem podpořených inkubátory v České republice.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Czech Indie Power: Úspěchy s piráty v zádech

Čeští vývojáři nezávislých her nejsou žádná ořezávátka a mezi našimi startupy patří k těm nejúspěšnějším. Proto opět pokračujeme v nepravidelném seriálu, který jejich cesty sleduje. Parné léto na české herní scéně zatím přineslo obrovský megahit v podobě nové hry od Madfinger Games, dva menší tituly a spoustu otázek okolo pirátství.
Přečtěte si více

Video: Přednášky a diskuze ze Startup Summitu

Přesně po týdnu od první velké česko-slovenské konference věnované startupům přinášíme celý obsah i ve formě videa (samozřejmě kromě networkingu a raději i afterparty). Některá vystoupení bezpochyby zapůsobila a vyvolala řadu diskuzí, takže jejich záznam jistě uvítají i ti, kdo na samotné konferenci chyběli.