EU začne v Česku na podporu startupů rozdávat 50 milionů eur. Teď hledá porotce mladých firem

EU bude na podporu českého rizikového kapitálu rozdělovat 50 milionů eur. Dostanou je startupy, které vyberou speciální manažerské týmy sestavené z fondů a akcelerátorů z trhu. Pokladnice peněz je označena jako český ESIF fond fondů a správci fondů budou vybráni letos.

“EIF (Evropský investiční fond) jako správce fondu fondů vybere dva až tři trhově a komerčně orientované manažerské týmy pro správu akcelerátorů, seed fondů a venture capital fondů, které budou samostatně investovat do českých startupů a rozvíjejících se podniků. Celkově je dostupných 50 milionů eur, přičemž větší část je alokována na venture capital,” říká Piotr Stolowski, vedoucí regionu střední Evropy EIF.

Kromě zmíněných 50 milionů by se ale ke startupům nakonec mohlo dostat daleko víc. “EIF ve fondech často působí jako hlavní investor, což má signalizační účinek a povzbuzuje i ostatní soukromé investory, aby investovali společně. Takže jsme si jisti, že tam bude značný zájem koinvestovat do fondů, které vybereme,” uvádí Piotr Stolowski.

Výběr manažerských týmů se uskuteční letos, EIF přijímá zájemce do 1. května. Přihlásit se můžou existující správci fondů, ale také nové týmy. Tedy ty, které nemají ve chvíli přihlášky ani právní strukturu, založit ji budou muset až následně. Vybraní manažeři by měli být definitivně potvrzeni někdy v posledním kvartále roku, první investice fond očekává koncem letoška, případně začátkem roku 2018.

Týmy budou zodpovědné za získání dalšího investičního kapitálu od soukromých spoluinvestorů a za investice směrem ke konečným příjemcům, tedy do českých startupů. Ty se tak dostanou do kontaktu pouze s profesionálními investičními týmy, nikoli se státními úředníky. EIF si zakládá na tom, že vybírá trhově orientované a schopné manažery.

Dohodu s EIF podepsalo MPO
Dohodu s EIF podepsalo MPO

S podobnými programy EIF uspěl už v jiných zemích. Například v rámci regionu střední a východní Evropy ekosystém rizikového kapitálu v Bulharsku podle Stolowskeho prakticky neexistoval před tím, než se v roce 2011 objevily první fondy s podporou EIF s financováním ze strukturálních fondů EU. Celkově do země proudilo přes EIF do fondů rizikového kapitálu 65 milionů eur.

Zafungovala taky iniciativa JEREMIE řízená EIF na Slovensku, kde dala vzniknout novému významnému hráči na trhu, seed a VC fondu Neulogy Ventures. “Kromě rozšiřování přístupu místních firem ke kapitálovému financování tedy naše aktivity mají významný vliv na rozvoj ekosystému obecně, což vede k tvorbě nových týmů a slouží jako katalyzátor pro další soukromé investice,” slibuje Piotr Stolowski.

Dohoda s EIF představuje první realizovaný finanční nástroj v ČR v současném programovém období evropských fondů a vůbec první realizovaný program investiční podpory startupů.

ČR je v počtu investic do startupů dlouhodobě na jednom z posledních míst v EU. Na tuto aktivitu má podle slibů MPO navázat v druhé polovině roku připravovaný Národní inovační fond, který pilotně bude spravovat koinvestiční fond zaměřený na seedové projekty českých podnikatelů.

EIF je součástí skupiny Evropské investiční banky. Jeho hlavním posláním je podpora evropských mikro-, malých a středních podniků formou rozšiřovaní dostupnosti jejich financování.

Od roku 2015 podepsal záruční, mikrofinanční a kapitálové transakce v České republice ve výši 370 milionů eur. Ty přinesly celkový objem prostředků ve výši více než 1,3 miliardy eur. Kromě implementace Českého ESIF fondu fondů EIF investuje do českých kapitálových fondů taky na individuální bázi – v posledních dvou letech zahrnovali Genesis Private Equity Fund III, Credo Stage 2 a Arx CEE IV.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jan Laštůvka z MonkeyData: Spouštíme globální expanzi, chceme být světovou jedničkou

Ostravský startup MonkeyData v září oslavil první narozeniny. A že bylo co oslavovat. Za rok v byznyse obsluhuje více než 1300 e-shopů jen v České republice, získal investici ve vyšším řádu stovek tisíc dolarů (což oceňuje firmu na 80 až 150 milionů korun) a s aktualizovanou aplikací se teď chystá na globální expanzi.