Estonský startup Fermi Energia: Nová generace jaderných elektráren nastupuje

Do roku 2035 chce Estonsko obnovit svou energetickou nezávislost a výroba elektřiny bude díky nové generaci jaderné energie čistá, bezpečná, cenově dostupná a uhlíkově neutrální.

Tohoto ambiciózního cíle může pomoci dosáhnout společnost Fermi Energia, za kterou stojí Kalev Kallemets, Sandor Liive, Henri Ormus, Kaspar Kööp, Marti Jeltsov, Merja Pukari a Mait Müntel. Estonský startup usiluje o zahájení výstavby svého malého modulárního reaktoru (SMR) v horizontu 10 let, přičemž elektrárna by měla začít dodávat elektřinu v roce 2035.

„Estonsko si stanovilo ambiciózní cíl ukončit výrobu elektřiny z ropných břidlic do roku 2035. Zároveň země nemůže být závislá pouze na větrné a solární energii, protože tyto zdroje závisí na povětrnostních podmínkách a u sousedních zemí se předpokládá, že nebudou stačit na produkci energie na vývoz,“ uvedl generální ředitel Fermi Energia Kalev Kallemets. Společnost proto hodlá vybudovat moderní malou jadernou elektrárnu, která zajistí Estonsku dodávky elektřiny za každého počasí, dostupnou cenu pro spotřebitele elektřiny a naplnění klimatických cílů země.

Jaderná energie v Estonsku

O využití jaderné energie se začalo v Estonsku vážněji uvažovat v roce 2006, kdy premiéři Litvy, Lotyšska a Estonska podepsali společné prohlášení na podporu výstavby nové jaderné elektrárny v Litvě. Tři pobaltské státy společně zahájily projekt rozvoje jaderné energetiky. Výstavba elektrárny se dostala do popředí v souvislosti s uzavřením litevské jaderné elektrárny typu RBMK Ignalina, což byla jedna z podmínek smlouvy o přistoupení k Evropské unii.

V souvislosti s plánem rozvoje začala společnost Eesti Energia, mezi jejíž hlavní oblasti činnosti patří výroba elektřiny, břidlicového oleje a prodej a distribuce elektřiny, vedená Sandorem Liivem, podnikat důležité kroky k rozvoji jaderné energetiky v Estonsku.

Společnost vyslala tři studenty TUT/TalTechu v oboru energetiky na vysoce ceněnou Královskou švédskou technologickou univerzitu, aby získali a rozšířili své znalosti v oblasti jaderné energie. Později se k nim přidal ještě Marti Jeltsov. Merja Pukari, Kaspar Kööp a Marti Jeltsov jsou držiteli doktorátu v oboru jaderné energie a Henri Ormus mnoho let pracoval ve společnosti Fennovoima, která staví novou jadernou elektrárnu Hanhikivi ve Finsku. Tato čtveřice – Merja Pukari, Henri Ormus, Kaspar Kööp a Marti Jeltsov – patří dnes k nejoceňovanějším odborníkům na jadernou energetiku v Estonsku.

O několik let později, z iniciativy člena estonské Akademie věd Anto Raukase, vznikla organizace MTÜ Eesti Tuumajaam, jejímž generálním ředitelem byl Kalev Kallemets. Cílem sdružení bylo analyzovat možnosti výstavby jaderné elektrárny v Estonsku. Kromě ekonomických úvah rostl zájem o rozvoj jaderné energie. Politická situace v Litvě ale výstavbě nepřála a v referendu bylo rozhodnuto, že se jaderná elektrárna stavět nebude. To vedlo ke hledání nové vhodné lokality a Ministerstvo hospodářství a komunikací vypracovalo návrh zákona o jaderné energii.

V té době se zpomalila výstavba řady jaderných elektráren v celé Evropě, neboť se ukázalo, že nové projekty jsou nákladnější a časově náročnější, než se očekávalo, což způsobila zejména více než dvacetiletá přestávka ve výstavbě. Zároveň však recese snížila poptávku po energii, a proto také zájem Estonska o výstavbu jaderné elektrárny opadl. Místo toho se estonská vláda společně s Eesti Energia rozhodla v Auvere postavit novou 300MWe elektrárnu využívající ropné břidlice.

Vzniká Fermi Energia

Myšlenka na vybudování estonské jaderné elektrárny by na celá léta uložena k ledu, až se v létě 2018 sešli Kalev Kallemets, Kaspar Kööp a Henri Ormus. Vzhledem k tomu, že byli dobře obeznámeni s nejnovějším vývojem v oblasti jaderné energetiky, začali se zabývat myšlenkou vybudovat v Estonsku jadernou elektrárnu nové generace založenou na malých modulárních reaktorech s licencí v Kanadě a Spojených státech.

Po důkladné přípravě založili Kalev Kallemets, Sandor Liive, Henri Ormus, Kaspar Kööp, Marti Jeltsov, Merja Pukari a Mait Müntel společnost Fermi Energia. Zakladatele spojuje přesvědčení, že k dosažení cílů snižování emisí uhlíku musí energetické portfolio země zahrnovat řízenou formu bezuhlíkové energie, která nevyžaduje dotování. Vzhledem k nedostatku horských řek v Estonsku toho může dosáhnout pouze jaderná energie.

Financování

Příkladem pro nový projekt byl obchodní model používaný společnostmi Teolisuuden Voima a Fennovoima ve Finsku, kde jadernou elektrárnu vlastní spotřebitelé energie po celé zemi. Technologie, které se mezitím rychle vyvíjely, proměnily jadernou energetiku v budoucí energetické řešení, které by Estonsko mělo znovu zvážit, jelikož by pomohlo zajistit rozumnou cenu energie, energetickou bezpečnost a splnění klimatických cílů, které se staly důležitými pro celý národ.

Společnost Fermi Energia nedávno usilovala o milion eur ze své 2,5milionové investiční A série prostřednictvím crowdfundingové kampaně na Funderbeamu, jelikož už připravuje žádost pro zahrnutí do územní plánování Estonska. Ráno 16. února dosáhla kampaň svého cíle za pouhou hodinu od zveřejnění. Společnost dosud získala 560 000 eur od soukromých investorů a amerického fondu rizikového kapitálu Last Energy VC. Zakladatel Boltu Martin Villig a zakladatel Pipedrive Martin Henk nyní také patří mezi nové klíčové investory.

Zdroj: Fermi Energia

Total
1
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ve sklepě s Valou a Sesseljou, autorkami filmu Startup Kids

Islanďanky Vala Halldorsdottir a Sesselja Vilhjalmsdottir strávily se svým filmem Startup Kids skoro týden v Česku, a protože obyvatele téhle zemičky člověk nepotkává každý den, byly tentokrát okruhy rozhovoru o něco širší. Velmi nás totiž lákalo dozvědět se něco víc o islandské bankovní krizi, receptu na její řešení a až překvapivě pozitivních dopadech na mentalitu národa i chuť lidí k podnikání.