Espree, královna outsourcingu radí: jak delegovat jako mistr

Podnikatelé jsou jediní lidé, kteří pracují 80 hodin týdně, aby nemuseli pracovat 40 hodin týdně. Říká se to s nadsázkou, ale od pravdy to není daleko. Nemusí to však být tak zlé, když člověk nepodlehne dojmu, že musí všechno dělat vlastnoručně. Žijeme totiž v době, kdy se dá skrze nejrůznější služby delegovat mnohem víc činností, než byste věřili.

Podnikatelé chtějí dělat všechno sami, protože si myslí, že to dělají nejlíp. Jenže dokonalost někdy není ani nutná, ani vhodná. Některé věci stačí dělat “good enough”, nebo si připustit, že jiným jdou lépe. A pokud chcete mít kromě práce i nějaký život, musíte umět delegovat a důvěřovat jiným lidem.

Tvrdí to alespoň Espree Devora, energická Američanka z Los Angeles, která od osmnácti rozjíždí jednu firmu za druhou. Od obchodu pro potápěče či investic do realit, přes úspěšnou agenturu zaměřenou na sociální média až po sociální síť pro sportovce nebo agregátor softwaru pro firmy. Občas je výsledkem investice, občas spousta peněz, jindy fail. Po létech workoholismu se ale skvěle naučila jednu věc – jak naplno využít lidi, kteří své služby nabízejí na internetu.

Postavte si svůj online tým

Člověku chvíli trvá, než se v jejím povídání zorientuje. Používá běžná slova jako tým, partneři či kolegové, jenže ve skutečnosti mnohé z nich nikdy neviděla. Propracovala totiž vlastní systém outsourcingu, který zdaleka nekončí u indických programátorů. Hodně času třeba tráví tím, že skrze službu Snagit vytváří pro ostatní členy týmu dokonalá videozadání všeho, co přesně po nich chce. Často podle ní totiž bývá problém v tom, že zadání práce zkrátka nejsou dobrá.

Jejími nejvěrnějšími pomocníky jsou služby Fancy Hands, oDesk, PeoplePerHour, Freelancer nebo Staff. Zmínit se ale dají i TaskRabbit.com, Zirtual nebo Gigwalk, z domácích krajin podobně funguje třeba osobniasistentka.cz nebo částečně Servis Na Klik. Ty všechny jsou plné lidí, kteří už umí vše, co po nich chcete, a navíc za dobrou cenu a jen v potřebném množství a čase.

Žádné dvě freelance služby přitom podle Espree nejsou stejné a “je potřeba pochopit klima každé z nich”. Mají kolem sebe různé typy lidí, kteří se hodí na různé úkoly různé velikosti, a podle toho je třeba vybírat. To chce čas a zkušenosti, výsledkem ale může být, že si podobně jako ona postupným výběrem vytvoříte vysoce profesionální týmy prověřených lidí, se kterými se vám skvěle pracuje. Asistentky, vývojáře, grafiky… Tak se například z najatého programátora během jediného roku stal Espreein obchodní partner, jiným lidem zase po čase neváhá svěřit přístupy k bankovnímu účtu.

I freelancery je třeba vybírat

I díky tomu se dnes může sebrat a bez notebooku vyrazit na dvouměsíční cestu po světě, přestože v minulosti na poslední chvíli zrušila i vysněnou cestu do Austrálie, protože to kvůli práci zkrátka “nešlo”. Pražská zastávka proběhla jako jedna z akcí The Prague Entrepreneurs Meetup Group, což je mimochodem platforma, která stojí za pozornost. Málokde převládají na podobných setkáních cizinci, tady ale byli nad Čechy v převaze podnikatelé či studenti z Ameriky, Malajsie nebo Indie.

Podle Espree je spousta drobnějších činností, nebo naopak prací, které vyžadují profesionála, pro firmu neproduktivní a drahá, když ji má dělat interně. Outsourcingem se přitom dají ušetřit i stovky hodin týdně a věnovat se jen tomu podstatnému. Ostatně malé firmy a startupy si většinou ani jinak nemůžou dovolit zvládnout všechno to, co by potřebovaly. Jen si neuvědomují, co všechno mají k dispozici.

Ať už budete hledat kolegy do společné kanceláře, na které budete práci delegovat, nebo freelancery na internetu, skrze něž budete outsourcovat (většinou to bude kombinace obojího), výběr lidí by měl být v obou případech stejně pečlivý a odpovídat jednotné filozofii.

“Musíte také vědět, kdy je čas někoho vyhodit. Měla jsem skvělého designéra, ovšem s velkým egem. To, že pro něj některé věci neplatily, jsem nechala být. Ale motivaci a výkonnost zbytku týmu to začalo rozkládat a musel jít. Kdybych měla firemní kulturu jasně definovanou od začátku, hned bych věděla, že tam nezapadá,” naznačuje Espree, že kvalita výstupu není jediné měřítko hlavně u lidí, které seženete na dlouhodobější úvazek – a i takoví se dají “objednat” online.

Sama vyjmenovává dobrý charakter, komunikativnost, odpovědnost za výsledek a také loajalitu. Navzdory zažité představě totiž skrze freelance služby můžete získat i více či méně stálé spolupracovníky, když je využíváte systematicky a promyšleně. A pokud jde o týmy skutečné, radí dát si práci s hledáním toho, co jednotlivé lidi motivuje. Světě div se, většinou to nejsou peníze, i když to lidé o sobě většinou sami tvrdí. Se správnou motivací většinou zvládnou dělat dobru práci za rozumné náklady.

…ale neberte mě zbytečně vážně

Espree však jedním dechem dodává, že žádný návod není univerzální a pro každého může fungovat něco jiného. Na lidech jako je Tim Ferris a další “evangelisté” ji prý štve, že se tváří, že mají jediný možný návod na věc. “I kdyby tu stál Bill Gates, to, co vám řekne, nemusí fungovat. Musíte poslouchat hlavně svůj instinkt,” říká. Sama prý načetla tuny knížek, než se pustila do investování do realit, ale skutečnost byla naprosto jiná – a většinou horší.

“Chci zkrátka dělat jen to, co mě baví a naplňuje. Nenávidím spreadsheety a nudné kancelářské práce, takže na to někoho mám. A když jsem se teď rozhodla prodloužit svojí cestu po Evropě, prostě jsem během deseti vteřin online zadala úkol, aby to za mě někdo vyřídil v bance,” prohlašuje. Pokud s outsourcováním a delegováním práce chcete začít taky, doporučuje knížku Work the System od Sama Carpentera, kterou si můžete zadarmo nechat poslat online jako PDF po vyplnění krátkého dotazníku dole na téhle stránce.

Total
0
Shares
Další články