Eduardo Saverin financuje startup, který kombinuje prodej virtuálního a reálného zboží

Spoluzakladatel Facebooku Eduardo Saverin, známý laické veřejnosti především díky filmu The Social Network mapujícím počátky Facebooku, pomáhá svou čerstvou investicí financovat velmi zajímavý projekt Crowdmob. Ten chce na základě nabídky slevových kupónů na kombinaci reálného a virtuálního zboží vybudovat síť uživatelů a obchodníků pro mobilní platby.

Slevových produktů Crowdmob nabízí v současnosti hned několik. Prvním z nich je produkt nazvaný pracovně “Appy Meals”, v jehož rámci dostanou uživatelé možnost koupit si se slevou reálné zboží, k němuž jako bonus dostanou placenou aplikaci zdarma. Název Appy Meals pak pochází z faktu, že většinou se jedná o pokrmy či nápoje. Typickým příkladem takového Appy Meal je dárkový kupón od Starbucks v hodnotě 10 dolarů, který si uživatel může pořídit za 9 dolarů a k němuž zdarma dostane placenou hru Angry Birds.

Appy Meal s kupónem Starbucks

Dalším obdobnou nabídkou je kombinace virtuálního zboží z aplikací s kupóny na reálné zboží. K těmto prodejům obvykle dochází v alikacích, které jsou ke stažení zdarma a které monetizují například prodejem virtuální měny. Místo pouhého nákupu virtuální měny dostane díky nabídce Crowdmob uživatel možnost si za výhodnější cenu spolu s virtuálním zbožím koupit i dárkový kupón, například do zmíněné kavárenské sítě Starbucks, nebo třeba do kina. Zakladatelé Crowdmobu nápad zdůvodňují tím, že hry jsou nejlepší způsob jak nalákat uživatele, kteří již nemají problémy s placením za aplikace či virtuální měnu, k placení za zboží reálné.

Protože ale platit online zatím není ochotný každý, ať již kvůli obavám o bezpečnost nebo jednoduše kvůli nedostatku prostředků, existuje pro uživatele i speciální varianta, jak si kupóny vysloužit zdarma. Díky této možnosti si uživatelé mohou sledováním videoreklam našetřit speciální body, které následně lze pro nákup Appy Meals a dalších nabídek od Crowdmobu využít místo hotovosti.

Saverin čelí nařčením z daňových úniků

Další na řadě poté je speciální API, které umožňuje obchodním partnerům z řad developerů a prodejců vytvářet jak vlastní úkoly, za něž uživatelé mohou získávat body pro nákup, tak také vlastní kombinace odměn a dárkových kupónů. Crowdmob monetizuje pokaždé, když uživatelé provedou nákup nebo nainstalují aplikaci, a to podílem z celkové částky.

Saverin zaslal TechCrunchi k projektu vyjádření, že se mu líbí nápad kombinace reálného a virtuálního zboží a je mu sympatický tým lidí, kteří Crowdmob společně tvoří. Sám Eduardo ovšem má nyní plné ruce práce, protože jeho nedávné rozhodnutí změnit občanství z amerického na singapurské vyvolalo v USA bouři nevole kvůli obavě z daňových úniků. Saverin tak nyní přes média americké oficiální orgány pilně ujišťuje, že žádné úniky v plánu nemá a daně vyplývající ze svých amerických příjmů odvede. Ani to mu ale nezabránilo Zuckerbergovi řádně pogratulovat k dnešnímu rekordnímu vstupu na burzu.

Via TC

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

API Mashup Contest ovládli Tripomatic, Zalike a Skypicker

Celkem 46 projektů převážně z Evropy přilákalo třetí kolo celoroční soutěže pro vývojáře API Mashup Contest, která projektům využívajícím API umožňuje s pomocí zkušených investorů a podnikatelů zhodnotit komerční potenciál a prodiskutovat další možnosti a plány. Jedním z dalších cílů je také získávání chybějících členů do týmu.
Přečtěte si více

Ve sklepě s Ondřejem Bartošem

Credo Ventures pod vedením Ondřeje Bartoše jen letos proinvestují kolem dvou až tří milionů eur a tak tématem našeho rozhovoru nemohlo být nic jiného než právě startupy a investice. A také samotní investoři, kterých je podle Bartoše v Česku sice dost, ale velká roztříštěnost a tedy i omezenost jejich aktivit trhu neprospívá.