Důvěra investorů ve startupy se po IPO Facebooku stabilizuje

Optimismus investorů v Silicon Valley se po neslavném finančním výkonu Facebooku po vstupu na burzu pomalu zvedá z popela. Podle speciálního indexu důvěra investorů v trh poslední měsíce opět roste, i když pomalu. Současně nicméně klesá zájem o akvizice.

Silicon Valley Venture Capital Confidence Index mapuje nálady a optimismus investorů v kolébce technologického vývoje již od roku 2004. Největším zásahem za tuto dobu byla hospodářská krize v letech 2008 a 2009, ze které se důvěra investorů ještě plně nevzpamatovala na předchozí vysoké hodnoty. Na druhou stranu se ale jejich optimismus od nejhlubších propadů během krize významně zvýšil.

Velkou ranou podle indexu byl vstup Facebooku na burzu, po kterém akcie sociální sítě klesly natolik, že v jednu chvíli neměly ani polovinu své upisovací hodnoty 38 dolarů. A v tomto poklesu indexu se skoro jistě projevily i neúspěchy dalších jmen, od nichž se hodně očekávalo – klesaly jak Zynga, tak Groupon, společnosti, od kterých si řada lidí bezpochyby slibovala víc.

Venture Capital Confidence Index během posledních let

Během posledních měsíců se ale podle všeho důvěra investorů opět zvyšuje. Je tu nicméně jeden problém, který si mnoho z nich uvědomuje. Ocenění, která pro investice požadují nynější startupy, jsou totiž vyšší než kdy dřív. Někteří investoři prohlašují, že investice, které by dříve měly hodnotu 5 milionů dolarů, nyní stojí 15 milionů, jiní dokonce říkají, že “miliarda je nových 100 milionů”.

Vysoké ceny startupů a ekonomická nestabilita, především nejistota o schopnosti americké ekonomiky nadále růst a finanční problémy Evropské unie, pak mají na svědomí i zpomalení na trhu akvizic a fúzí. Optimisté ale doufají, že situace se brzy vyjasní jak politicky (nadcházející prezidentské volby USA příští týden), tak ekonomicky, a důvěra trhů, stejně jako množství investic, akvizic a fúzí, začne opět růst.

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Seznam na pondělí chystá odpoledne pro začínající firmy

Lidé ze společnosti Seznam.cz v pondělí 8. října v TechSquare prozradí tipy a triky ze zákulisí, které se budou zaručeně hodit při rozjezdu podnikání: jak pracovat s nápadem, jako postavit produkt a návrh webu pro uživatele, jaké mají vlastní zkušenosti s rozjezdem. Účastníci budou mít také možnost si s každým přednášejícím sednout samostatně.