Dorthy.com: Sémantický vyhledávač snů

Dorthy.com, stránka o níž slýcháme od konce minulého roku, vybrala od svých investorů 4 milióny dolarů na vývoj vyhledávacího enginu “nové generace”, který vám pomůže najít vaše sny.

Zatímco se celý projekt se nachází v uzavřené alfa fázi vývoje, stránky hrdě hlásají, že Dorthy.com “obrací tradiční metody vyhledávání, nepřetržitě zkoumá a filtruje obsah online vesmíru, to vše proto, aby vám mohla dodat ten nejlepší možný existující obsah odpovídající vašim zájmům a ambicím”.

Pokud vám nedochází, co se tímhle myslí, nezoufejte, ale ani nad Dorthy.com nelamte hůl. Místo toho si tuhle službu představte jako novou vylepšenou verzi staré známé 43Things, kde se uživatel podělí s ostatními o svoje touhy a sny, vytvoří si seznam svých cílů, a poté se navzájem s ostatními s podobnými cíli podporuje v jejich dosažení, sdílí svoje dílčí úspěchy i neúspěchy a raduje se z úspěchů ostatních. Dorthy.com by mělo fungovat velmi podobně, s tím rozdílem, že bude zajímavým způsobem využívat Web 3.0 technologie jako umělou inteligenci nebo sémantické (významové) vyhledávání.

dorthy.com public alpha preview video from dorthy on Vimeo.

Sémantické vyhledávání

Podle Jima Andersona, spoluzakladatele About.com a technického ředitele Dorthy.com, nebude vyhledávání fungovat podle klíčových slov. Namísto toho uživatel zadá celou větu nebo frázi, například “uběhnout maraton za 4 hodiny”. Nejenže vyhledávací engine potom udělá rozbor významu takové věty, ale také se na základě takového vstupu učí a s každým dalším hledáním dodá vašim potřebám lépe odpovídající výsledky.

Jako příklad jak celá věc funguje, uvádí Anderson vyhledávání imaginární Jennifer, která si přes Dorthy.com chce naplánovat cestu do Paříže. Protože Jennifer už dříve na svém profilu uvedla, že miluje běhání maratonů, plynně mluví francouzsky, ráda by se naučila vařit francouzská jídla a nemůže vystát plavit se na lodi, najde vyhledávač odpovídající výsledky a ty seřadí tak, aby byly zvýrazněny školy vaření, obchody, a běžecké trasy v Paříži.

Používání služby

Na určité téma si můžete sami vytvořit vlastní stránku, nebo si můžete prohlížet stránky ostatních. Takové stránky pak obsahují videa, populární články nebo třeba odkazy na weby, blogy či diskuze o daném tématu. Pokud naleznete obsah, který se vám zalíbí, klidně i na stránce jiného uživatele, můžete si ho snadno překopírovat na stránku vaší.

Když máte stránku hotovou, můžete použít funkci propojení, která vám pomůže se seznámit s lidmi, kteří se zajímají o stejná témata jako vy, a s nimi sdílet svoje pokroky a povzbuzovat jeden druhého, či si jen vzájemně chválit obsah stránek a nezávazně komunikovat, vlastně přesně to, jak funguje již zmiňovaný 43things.com.

Zatímco současná verze se zaměřuje pouze na spotřebitele, v budoucnosti by Dorthy.com rádo rozšířilo svoje portfolio uživatelů i o podnikatele a společnosti. Kromě toho se výhledově plánují dostat i do oblasti mobilních telefonů.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

100 fotek z letošního Startup Summitu

Byli jste spolu s námi na letošním Startup Summitu? Připomeňte si atmosféru! Nebyli jste? Podívejte se, o co jste přišli! Vojta, Mike, J.R., Matěj, Jakubové, Stephan, Tanja, Zdeněk, Dan, David, Andrej, Jim, Pavlové, Tim, Alfredo a spousta dalších!