Donuťte internet fungovat podle vás se startupem IFTTT

Projekt s bláznivým jménem Ifttt (If this then that) umožňuje kombinovat sociální sítě a další existující služby, zadávat jim přednastavené úkoly a částečně si tak zautomatizovat fungování internetu. Stačí jen vybrat akci, přiřadit jí reakci a IFttt už dá vše do pohybu – od mobilu přes e-maily až po tweety a statusy.

Ifttt je zkratka pro kouzelnou formuli, na které stojí podstata celého projektu, a která zní If this then that. Znamená, že pokud se stane nějaká věc, tak po ní automaticky následuje nějaký úkon. A může to být téměř cokoliv. Jednoduše – pokud se něco stane (this), tak nastane něco jiného (that), a co se pod těmito slovy skrývá, to už je jen na uživateli. Pro programátory nejde o nic nového, v podobě uživatelsky přátelské služby je to ale pozoruhodný nástroj.

Spouštěče, akce, kanály

Část úkolu, která se skrývá pod slovem “this”, se nazývá “trigger”, neboli spouštěč. Co může trigger obsahovat? Téměř cokoliv. Příklady, které uvádí stránky projektu, jsou “když jsem označen na fotografii na Facebooku” nebo třeba “když zveřejním tweet na Twitteru”. Je tedy zjevné, že trigger se asi ve většině případů bude týkat sociálních sítí, byť ne nezbytně.

Trigger

Další část úkolu, tedy “that”, má název “action”. Příklady jsou třeba “tak mi pošli textovou zprávu” nebo “tak vytvoř status na Facebooku”. Jak je tedy patrné, služba se chce v podstatě stát jakýmsi ultimátním klientem, který zvládne vše, o co se dnes starají desítky různých programů a rozšíření.

Action

Výběr jednotlivých možností pro spouštěče a akce pochází z panelu “channels”, který zahrnuje všechny podporované služby. V něm je umístěno několik kanálů obsahujících služby a zařízení, které podle tvůrců využíváme každý den. Příklady jsou Twitter, Facebook, Delicious, e-mail, mobilní telefon a nebo třeba počasí. Do budoucna je výběr takřka neomezený.

Channels

Pokud tedy spojíme spouštěče a akce, které vybereme z kanálů, vznikne nám nějaký základní úkol. Zde je příklad:

Task

Úkoly lze opětovně zapínat a vypínat, v jedné chvíli můžete mít aktivováno až 20 úloh najednou. Úkoly kontrolují data potřebná pro spouštěč každých 15 minut, takže může nastat malé zpoždění. Pokud si například nastavíte, aby vám přišla SMS zpráva, když vás někdo označí na fotce na Facebooku, může vám zpráva přijít o čtvrt hodiny později.

Všestranné využití

Služba Ifttt jednoduše nutí internet, aby pracoval podle vašich pravidel. Další zajímavé informace o vzniku projektu si můžete přečíst na blogu Ifttt nebo se podívat na následující video. Startup zatím není pro uživatele volně dostupný, můžete se nicméně alespoň zkusit přihlásit k testování aktuálně běžící beta verze.

Pro koho je tento projekt vhodný? Dá se říci, že téměř pro každého. Službu Ifttt můžete využít pro svůj volný čas (například informování o označování na facebookovských fotografiích), ale i pro práci, školu nebo třeba dovolenou (informace o počasí).

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Nový vyhledávač Blekko je tu. Změní pravidla hry?

Nový hráč na nabitém poli vyhledávačů nabízí „lepší způsob, jak hledat na webu“, sklízí ale rozporuplné reakce. Získává kredit za to, že se nesnaží napodobovat ani převálcovat Google jeho vlastními zbraněmi, princip Blekka je ale kritizován jako příliš složitý a tím pádem nepoužitelný pro běžného uživatele.