Domotron, vyvíjející systém domácí automatizace, koupil svého konkurenta Haidy

Domotron, česko-slovenský technologický scale-up, který stojí za světově prvním plug & play systémem domácí automatizace, ve středu uskutečnil akvizici českého konkurenta Haidy. Domotron Holding akvizicí získal stoprocentní podíl v Haidy a významně tak upevnil svou pozici i na českém trhu.

„Haidy má v konceptu chytré domácnosti velmi podobnou filozofii jako my a stejně jako Domotron i Haidy vidí budoucnost domácí automatizace v odstranění potřeby programování jednotlivých projektů na míru. Rozhodli jsme se spojit síly a využít tak nejen obchodní synergii, ale sdílet i naše know-how a zkušenosti, abychom mohli našim zákazníkům přinést nejlepší smart home na světě,“ vysvětluje Alex Janušek, CEO Domotronu.

„Prvním důvodem pro koupi Haidy je především to, že jde o etablovaného hráče na poli domácí automatizace, který má silnou pozici na trhu v segmentu developerských projektů i individuálních prémiových zákazníků. Druhým důležitým faktorem pro naše rozhodnutí bylo, že jsme během několikaměsíčních námluv zjistili, jak hodně můžeme Haidy pomoci s optimalizací a standardizací procesů v oblasti realizací, obchodu i controllingu. A samozřejmě nesmíme zapomínat na společnou produktovou vizi, která je nejdůležitější pro další růst celého byznysu,“ objasňuje motivaci k celé transakci Janušek.

Alex Janušek

Haidy dosáhlo v minulém roce obrat přibližně 30 milionů korun, jeho akvizicí tedy z obchodního hlediska Domotron zvětšil svou velikost zhruba na dvojnásobek. Koupí české firmy získal Domotron také smluvní zakázky v hodnotě cca 60 milionů korun.

Česko-slovenský tým specialistů na domácí automatizaci se díky akvizici rozrůstá o dalších dvacet profesionálů, jejichž zkušenosti, nabyté během více než deseti let na českém trhu, Domotron hodlá zúročit i v přípravě nového produktu pro masový trh.

„Během podzimu bychom chtěli představit zcela nový produkt, který nebude mířit jen na trh novostaveb, ale bude si jej moci pořídit úplně každý a v okamžiku tak proměnit svoji domácnost na opravdový smart home. Tímto produktem chceme zúročit know-how ze stovek úspěšně realizovaných komplexních projektů a přitom přenést náš unikátní přístup k domácí automatizaci do podoby, která nebude vyžadovat stavební úpravy domácnosti. Díky vysoce škálovatelnému produktu tak chceme naplnit globání ambice Domotronu,“ prozrazuje Janušek.

Klíčovou roli mají v novém produktu Domotronu hrát právě zkušenosti, které za společných téměř dvacet let na trhu firmy Domotron a Haidy nasbíraly.

Cenu, za kterou Domotron konkurenční firmu akvíroval, společnost specifikovat nechce. Prostředky na akvizici jsou však součástí Series A investice. Celková hodnota tohoto investičního kola by se měla vyšplhat k částce až sto milionů korun a peníze jsou určeny na mezinárodní expanzi a uvedení nového produktu na mass market.

„V současnosti jsme již významnou část investice získali od našeho seedového investora, českého fondu BVC, a jsme v jednání s několika potenciálními dalšími českými i zahraničními investory, kteří mají zájem do rozjetého kola přistoupit,“ upřesňuje investiční strategii scale-upu jeho spoluzakladatel a CFO Martin Budaj.

Domotron je technologická společnost, která se zabývá vývojem komplexního systému domácí automatizace, skládajícího se z hardwaru, softwaru a celého balíku dalších služeb. Domotron dokáže inteligentně řídit všechny technologie v domácnosti od osvětlení a stínění, přes topení, chlazení a rekuperaci, až po domácí audio, zabezpečovací a kamerový systém, filtraci bazénu nebo závlahu zahrady.

Total
9
Shares
Další články