Nejrychleji rostoucí technologické firmy podle Deloitte: DataSpring, Zoot a Musoft

Deloitte vyhlásilo svůj žebříček Technology Fast 50, který hodnotí nejrychleji rostoucí technologické firmy ve střední a východní Evropě. V Česku vyhrál DataSpring, který poskytuje cloudové a IT služby. Druhé místo obsadil Zoot a bronz brala analytická firma Musoft.cz. Mnohem líp je na tom ale Polsko.

Technologické firmy ve střední a jihovýchodní Evropě rostou mnohem rychleji než loni – skoro dvojnásobně. To alespoň vyplývá z meziročního srovnání výsledlů soutěže Technology Fast 50, kterou pořádá poradenská společnost Deloitte.

Průměrné tempo růstu firem zapojených do soutěže se letos dostalo na 1 057 % oproti 560 % v roce 2015. To je hodně nejen oproti loňsku. Tisíc procent průměrného růstu zaznamenal žebříček naposledy v roce 2012.

datasping_datacentrum_luzice
DataSpring, nejrychleji rostoucí česká firma v žebříčku a celkově třetí z regionu. Na obrázku její datové centrum v Lužici u Hodonína

Český růst o tisíce procent

Ze sedmi českých zástupců v soutěži rostl nejrychleji provozovatel ICT/cloudových služeb DataSpring, který v posledních třech letech vykazoval poskok o 3 129 %. To jej vyneslo v mezinárodní konkurenci na třetí příčku. DataSpring patří do portfolia finanční skupiny KKCG Karla Komárka, v Česku provozuje tři datacentra a nedávno představil cloudovou samoobsluhu pleAzure.cloud.

Druhé místo obsadil internetový obchod Zoot, jeden z největších českých eshopů s módou, který ve velkém expanduje do Rumunska. Třetí příčka mezi českými zástupci patří společnosti Musoft.cz, která se specializuje na analýzy, metodiky a programování rozsáhlých databázových informačních systémů pro paměťové instituce.

Polský zázrak Codewise: růst 13 tisíc procent

Ještě lépe než české firmy je na tom v regionu Polsko. Alespoň podle zmíněného žebříčku. Mezinárodně ho vyhrála společnost Codewise zabývající se marketingovým a podnikovým softwarem, jejíž růst za poslední tři roky dosáhl obdivuhodných 13 052 %, a výrazně tak předčil růst o 4 555 %, který firma vykazovala v roce 2015.

Jako druhá se umístila polská společnost CodiLime, jejíž růst o 5 038 % v posledních třech letech by jí v kterémkoli jiném roce zaručil první místo. Třetí je zmíněný DataSpring, na čtvrtém místě je slovenská softwarová firma Jump (růst o 1965 %) a pátá je společnosti NSoft z Bosny a Hercegoviny (růst o 1760 %).

Do letošního žebříčku se zapojily firmy z 11 zemí: z Polska (17), z České republiky (7), z Chorvatska (6), ze Slovenska (5), z Maďarska a z Rumunska (4 společnosti z každé země), Litvy (3), Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Srbska a Slovinska (vždy po jedné). „Devět firem z první desítky se soutěže zúčastnilo poprvé, celkově přibylo 43 nových firem, což dokazuje dynamiku změn, které mají vliv na rostoucí technologické společnosti ve střední Evropě,” říká Martin Tesař z Deloitte.

Deloitte Technology Fast 50 ve střední Evropě

Žebříček Technology Fast 50 vyhodnocuje nejrychleji rostoucí technologické společnosti, a to na základě růstu tržeb za období poslední čtyři roky. V letošním žebříčku tak byly analyzovány tržby v období 2012 až 2015.

Pro kvalifikaci do hlavního žebříčku musí účastníci splnit tato kritéria:

  • roční výnosy společnosti dosahují minimálně 50 tisíc eur v každém roce v letech 2012 až 2015,
  • sídlo firmy v jedné z následujících zemí ve střední Evropě: Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Makedonie, Moldavsko, Černá Hora, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko nebo Slovinsko,
  • vývoj či výroba vlastních technologií, či vynakládání významné části kapitálu na výzkum a vývoj,
  • vlastnická struktura, která vylučuje většinově vlastněné dceřiné společnosti strategických subjektů.

Total
0
Shares
Další články