Děláme ty nejklasičtější úvěry, ale od lidí, říká spoluzakladatel finGOOD Marek Galetka

Sdílené financování je stále populárnější. Jak roste chuť lidí investovat, roste i nabídka platforem, přes které je to možné. Poslat peníze je možné prakticky na cokoliv, ale vždy je zásadní, co za svou investici na oplátku dostanete. Někdy je to jen poděkování za podporu, jindy obdržíte dluhopis a nebo se spolu s dalšími kolegy-investory složíte na velký úvěr. V takovém případě pravděpodobně použijete platformu finGOOD.

Tzv. crowdfunding, tedy sdílené financování, je celosvětově na vzestupu. Ve Spojených státech nejznámější Kickstarter u nás napodobují Hithit nebo Startovač, s dluhopisy či minibondy firem operuje Fundlift. Crowdberry zase zajišťuje sdílené investování výměnou za podíl. A pak je tu finGOOD, který dokáže nabídnout ještě něco jiného. A vlastně to nejjednodušší.

„Náš nosný produkt je to nejklasičtější, co se kdy dělalo, a to je úvěr. Není za tím nic kosmického. Je to běžný úvěr, ale peníze se vybírají od veřejnosti,“ vysvětluje spoluzakladatel finGOOD Marek Galetka. Princip je skutečně jednoduchý: firma potřebuje peníze, nechce chodit do banky, a tak přijde na finGOOD. Ten ji propojí se svojí základnou investorů, kteří se jí na úvěr výměnou za zajímavý úrok složí.

To je pochopitelně ten nejideálnější scénář, ale finGOOD dělá všechno pro to, aby se u každého projektu naplnil. Tedy aby se dosáhlo na úspěšné zafinancování projektu, ať už o úvěr žádá kdokoliv. Firmy začínají mít o formu P2B (peer-to-business) financování stále větší zájem, byť se vše teprve rozjíždí. Nebankovní peníze jsou pro ně zajímavé především proto, že se s nimi nepojí žádná omezení. Nakládání s nimi jim nikdo neschvaluje a mají volnou ruku.

Marek Galetka a Roman Vyorálek

Zdravé a sebevědomé firmy

„Nám jde v uvozovkách jen o to, aby byly firmy zdravé a schopné splácet. A to si také pečlivě kontrolujeme,“ upozorňuje Galetka. Proto když se nějaká firma o úvěr na finGOOD uchází, mohou si být investoři jistí, že to je firma tzv. s čistým štítem. Na důkladné risk analýze, při níž jsou detailně prolustrovány všechny rejstříky a nakonec i celá firma, si ostatně zlínská platforma zakládá. Při hodnocení rizik firem se spoléhá na svého společníka, firmu ARFIN, která patří v tomto oboru mezi špičku.

Ostatně dlouhodobý vztah s ARFIN nakonec spoluzakladatele finGOOD, kterým je vedle Galetky ještě Roman Vyorálek, před časem přesvědčil, aby se naplno pustili právě do financování firem. Kdysi chtěli financovat lidi, ale situace v P2P investicích se pak změnila, trh ovládlo Zonky, a tak dnes finGOOD spolupracuje s velkými firmami jako ALEA, KPS Automobile nebo PRIM. Za rok a půl fungování již bylo zafinancováno přes deset projektů za více než 14 milionů korun a čísla by měla dále jen růst.

„Firma musí mít veřejnosti co nabídnout. Když pak jde na finGOOD, představuje to pro ni jak publicitu, tak také veřejné potvrzení faktu, že je zdravá, důvěryhodná a sebevědomá říct si o úvěr u lidí,“ popisuje princip Galetka. finGOOD pak vždy s danou firmou nastaví optimální výši úvěru i úrokovou sazbu, na níž pak láká investory. Podle míry rizika se úrok pohybuje zhruba od tří do patnácti procent ročně. Zhodnocení to je tak pro investory zajímavější než u běžných bankovních produktů. A také pochopitelně mnohem více rizikové.

Výplata každý měsíc

Podobně výnosné mohou být také investice do různých fondů nebo dluhopisů, ale proti nim má finGOOD jednu velkou výhodu – jeho úvěry jsou zajištěné. „Jsme proti ostatním instrumentům takový ostrůvek, který jde více do bezpečna. Každá firma nám ručí firemní směnkou,“ připomíná Galetka. Taková směnka je avalovaná, což znamená, že riziko s sebou nese vždy samotný majitel nebo společník firmy. V případě krachu nebo jiných problémů jsou tak investoři alespoň minimálně krytí.

Riziko investice navíc finGOOD snižuje ještě dalším instrumentem. Splátky včetně úroků všem investorům chodí na měsíční bázi. To znamená, že když je splatnost úvěru vypsaná na tři roky, nečeká investor na své zhodnocené peníze 36 měsíců, ale první splátku obdrží už za měsíc od poskytnutí úvěru. Postupně se tak snižuje riziko, že by neměl být úvěr splacen.

Investorem může být na finGOOD kdokoliv starší osmnácti let a v drtivé většině jde o soukromé osoby. „Minimální investice je pět tisíc korun, a tak platforma oslovuje široké publikum.To se nyní skládá ze zhruba tisícovky investorů. Zároveň ale začínáme evidovat také právnické osoby, respektive firmy, jež zpravidla investují větší částky,“ říká Vyorálek. Důvod je jednoduchý. V letošním roce chce finGOOD proinvestovat úvěry za celkem 120 milionů korun, a tak potřebuje mít co nejrozmanitější možnosti. Počítá s menšími, ale i většími projekty přesahující deset milionů korun.

Provize z úspěchu

Celé to rodáci ze Zlína pochopitelně nedělají nezištně. Vedle dvojice spoluzakladatelů má ve firmě podíl také zmíněná investiční skupina ARFIN (necelých 30 %), VC platforma Busyman.cz (27 %) a nejmenovaný partner, jehož zatím nechce finGOOD ze strategických důvodů jmenovat. Marku Galetkovi a Romanu Vyorálkovi zbývá necelých 19 procent. Byznys má finGOOD postavený na provizích za zprostředkování úvěrů.

Stěžejní část příjmů platformy tvoří firmy, jež chtějí peníze. finGOOD si od nich bere zhruba dvě až pět procent z celkové výše poptávaného úvěru. Na straně investorů jsou pak poplatky menší: 1 % z objemu investice za zprostředkování a pak 10 % z výnosu jako poplatek z úspěchu. Tyto poplatky pro investora znamenají, že se při investici 100 000 Kč a úroku 8 % p.a. se splatností 24 měsíců reálně dostane na úrok 6,3 % p.a. a čistý výnos 6 697 Kč.

„Byznys máme jak u investorů, tak u firem, ale u nich je to mnohem významnější. Důležité je, že nám nikdo nedává poplatky dopředu, ale vždy si je strháváme až z peněz, které se vyberou, respektive které firma splácí,“ doplňuje Galetka. Na firmu tak čeká jen uhrazení vstupní analýzy, která stojí 12 900 korun. A pokud má zájem i o prezentační video, dokáže ho finGOOD zajistit také. Investoři nic navíc dopředu dávat nemusí, peníze jim vždy dorazí již očištěné o všechny poplatky.

Nové a lákavé příležitosti

Menší část příjmů pak pro finGOOD představuje ještě spolufinancování projektů, které na své platformě vystavuje. „Je pro nás důležitý prvek, že se na investicích projektů určitou částkou podílíme, protože je to další signál pro investory, že jim věříme,“ říká Galetka. Vzhledem k tomu, že chce do konce roku se svými kolegy zajistit úvěry v celkové hodnotě téměř desetkrát větší, než dosud finGOOD dokázal, čekají ho náročné měsíce, kdy by mělo na platformu vstupovat stále více firem.

Podle toho, jak se bude dařit, zvažují ve finGOOD také vytvoření sekundárního trhu, který by mohl pro firmy přinést tzv. delší peníze. „Rádi bychom vyšli vstříc firmám, které chtějí úvěr třeba na osm let, ale zároveň víme, že investoři mají radši kratší investice na dva tři roky,“ popisuje plány Galetka. Proto by mohl finGOOD do budoucna nabízet investorům možnost odprodání jejich pohledávek.

Momentálně finGOOD jedná s několika zajímavými firmami, které by rády poptaly úvěr, a tak se mají investoři i nadále na co těšit.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Středoevropské akcelerátory budou rozdávat: pro startupy mají celkem 5 milionů eur

Středoevropské technologické startupy se můžou radovat: ty vybrané dostanou celkem pět milionů eur, které pošle Evropská komise. Organizace přislíbila peníze českému StartupYardu a dalším čtyřem technologickým akcelerátorům ze střední a východní Evropy pod hlavičkou CEED Tech. Ty, které projdou výběrovými koly, se můžou těšit na až 30 tisíc eur jako startovní kapitál a tři až šest měsíců v programu, ve kterém jim bude pomáhat na 450 mentorů.