Dejte šanci Berlínu. On vám ji dá taky

To, že je Berlín skvělým místem pro začátky v byznysu, se zdá být pro mnoho lidí v Česku a na Slovensku stále překvapením. A protože je Berlín domovem i mojí firmy, rozhodla jsem se vám nabídnout pár důvodů, proč byste na Silicon Allee, jak se mu někdy přezdívá, neměli zapomínat. Ať už se poohlížíte po nové pracovní pozici, či si hodláte splnit sen o zajímavé práci v zahraničí, právě německé startupy tuto možnost stále častěji nabízejí.

Pro mnoho berlínských startupů je velkým plus v první řadě zeměpisná poloha. Ráno se spojí s vývojáři v Asii, odpoledne a večer s partnery v Americe, mezitím stihnou trochu networkingu. Klidně i v polední pauze, protože velká média, investoři i inovátoři také sídlí ve stejném městě. Najdete tu ale také IT služby na vysoké úrovni, velké množství poskytovatelů serverů a skvělé spojení s celou Evropou.

Také zde sídlí univerzity s dobrou pověstí, které každý rok do světa vypustí mnoho talentovaných absolventů. Berlínští podnikatelé dokonce patří mezi nejvzdělanější v Evropě, až 86 % se pyšní titulem Ph.D. – třeba v Londýně je to kolem 75 %. Ale nemusíte se bát ani v případě, že jste studiím až tak moc nedali. Ambice můžete ukázat v nepřeberném množství startupů, které nabírají zájemce s tituly, ale i bez.

Němčiny se nebojte

Práci samozřejmě nabídnou jen těm nejlepším, kteří prokáží, že o účast v týmu opravdu stojí. Stáže jsou v Německu zcela přirozenou procedurou, kterou si projdou studenti univerzit, ale také většina těch, kteří do Berlína přišli kvůli práci na plný úvazek. Aktuální čísla ukazují, že v Berlíně se nachází kolem 2 500 aktivních startupů, příležitostí vyzkoušet si práci v zahraničí je tedy dostatek.

Lidé z mnoha zemí Evropy se do Berlína stěhují i kvůli nízkým nákladům na živobytí. Mladí si pochvalují relativně nízké nájmy (v porovnání s ostatními světovými metropolemi jsou tyto ceny přímo směšné) a velmi pestrý kulturní život, který také není nákladný. A kde jinde byste mohli tak snadno hledat pracovní příležitost, aniž byste uměli jazyk země, ve které práci poptáváte? Berlín to umožňuje. Ale stejně jako v Silicon Valley, i zde platí staré známé pravidlo, že kdo se bojí, nesmí do lesa. To, že se vrhnete do práce, kterou jste předtím nikdy nedělali, je tady normální.

Německé startupy o vás stojí

Startupy pořád hledají rodilé mluvčí ze všech možných zemí, v mnoha rozdílných oborech, byla by tedy škoda této šance nevyužít. I náš berlínský startup zamířil do České republiky a na Slovensko s nákupní platformou ShopAlike, která na jedné stránce nabízí produkty z mnoha internetových obchodů. Pod názvem Ladenzeile jsme uspěli v Německu a naše začátky se datují k lednu 2009, kdy startup Visual Meta založili Robert M. Maier a Johannes Schaback. Začínali v pár lidech v malé kanceláři v centru Berlína, hlavním investorem se však stal Rocket Internet, který nejspíš dobře znáte.

V roce 2011 byla stránka spuštěna ve Francii, Itálii a Španělsku, a právě mladým lidem z těchto zemí, kteří v Berlíně hledali práci, jsme tak mohli nabídnout zajímavou pracovní příležitost. Dnes zaměstnáváme kolem 120 lidí a jsme členem skupiny Axel Springer AG. Mladých německých firem, které si díky mezinárodnímu růstu stejně jako my váží pracovní síly z Česka, Slovenska i jiných států, je ale mnoho – a od překladů se snadno můžete dostat třeba k marketingu.

Pro ty, kteří míří do zahraničí se svým vlastním nápadem na založení startupu, přidávám pár tipů přímo od Roberta:

  • Prozkoumejte trh, na kterém hodláte působit – to, co funguje v České republice, může v jiné zemi být úplný propadák.
  • Buďte flexibilní – majitelé firem by si měli uvědomit, že při vstupu na zahraniční trh se musí přizpůsobovat, ať už svou marketingovou strategii, výrobkem nebo obchodním modelem.
  • Optimalizujte produkt – jednoduše řečeno, náš zákazník, náš pán.
  • Nepodceňujte trendy v nových odvětvích – aplikace pro smartphony a tablety jsou dnes nutnost, které stále mnoho podnikatelů nevěnuje pozornost.

Jak začít, snadno a rychle

Pokud vás možnost práce v zahraničí zajímá, nenechte se zaskočit počátečními problémy a jednoduše se připravte předem. Zdánlivé maličkosti vám mohou přihrát skvělou pracovní pozici během velmi krátké doby. Třeba zrovna v Berlíně.

  • Věnujte čas životopisu. Musí být aktuální, relevantní, a pokud obsahuje několik zajímavých informací, díky kterým se odlišíte od ostatních, pak jedině dobře.
  • Pokud už jste se přemístili do Berlína, využijte možnosti či podporu jednoho z mnoha coworkingových center (např. Betahaus, Sankt Oberholz či Prenzlauer Berg).
  • Neměl by vám uniknout ani web Silicon Alle, jehož seznam startupů, které hledají nové tváře, je velmi aktuální, nebo Ploonge, který vás bude po registraci pravidelně informovat o srazech IT nerds, ale i o BBQ s lidmi, kteří si prostě chtějí dát pivo po namáhavé práci za počítačem.
  • Zjistěte, kdo a co se nabízí na portálech, které využívají i samotní Němci, aby našli práci: berlinstartupjobs.com, stepstone.de, monster.de, berliner-jobmarkt.de, jobscout24.de, ale také berlin.de.craigslist.de.
  • Udělejte si vlastní průzkum. Seznam těch, kteří vás zajímají a chtěli byste pro ně pracovat, by měl obsahovat i ty, kteří zrovna pracovní pozice neotvírají – nikdy nevíte,  kdy se situace změní.
  • Komunity krajanů na Facebooku jsou mnohdy skvělým zdrojem informací.

Total
0
Shares
Další články