Datamolino – první startup, který z Wayry odejde s investicí

Začalo jich deset, skončilo jich osm. V pražské Wayře dnes maturují první startupy. Po sedmi měsících se slovenský ostrůvek uprostřed Václavského náměstí rozpustí a pustí do světa.

Pro pražský akcelerátor španělské Telefóniky je momentálně v podstatě všechno premiéra. První kolo programu, první Demo Day, ale i první investice pro jeden ze startupů.

Historicky první externí investici získali Datamolino. Startup zaměřený na efektivnější práci s fakturami a účetními doklady. Cílí především na malé a střední firmy. “Z týmu, který měl na začátku osm lidí má dnes dvojnásobek. Díky Wayře jsme se z projektu stali firmou,” tvrdí Andrej Glézl, spoluzakladatel firmy.

Jejich projekt se zalíbil slovenského Fondu inovácií a technológií, který firmu sledoval přibližně půl roku. “Líbí se nám hned  z několika důvodů. Především to ale je produkt a sehraný tým. Jsme přesvědčeni, že investice ve výši až 500 tisíc eur umožní firmě expanzi na evropských trzích,” komentuje Rastislav Roško, místopředseda představenstva FIT. Investice je rozdělena na tři části s tím, že 300 tisíc  dostane Datamolino určitě a zbylých 200 tisíc je navázáno na výkon a splnění dohodnutých cílů.

Wayra je zároveň posledním tuzemským startupovým akcelerátorem, který má ještě otevřené přihlášky. Až do třiadvacátého února je možné svůj projekt poslat do pražského ústředí. Hlásit se ale lze samozřejmě do jakékoliv Wayry po světě.

Tématicky Wayra omezená není takže je to hlavně o nápadu a byznysovém potenciálu. “Máme ambice daleko za hranicemi Česka a Slovenska takže výběr není postavený podle toho, ve které zemi zrovna akademie Wayra funguje,” tvrdí šéfka akcelerátoru Jarmila Plachá.

Španělé jsou docela štědří, a tak je pro dvanáct vybraných startupů připraveno až 40 tisíc eur, kanceláře v centru Prahy a k tomu samozřejmě podporu mentorů a přístup k víc než 300 milionům zákazníkům Telefóniky po celém světě.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Kickstarter loni pomohl 18 tisícům projektů, rekordní rok shrnul grafikou

Téměř 320 milionů dolarů (přes 6 miliard korun) přislíbili v minulém roce uživatelé Kickstarteru a úspěšně tak podpořili přes 18 tisíc nových projektů. Peníze bylo ochotno darovat více než 2,2 milionu lidí. Teprve necelé čtyři roky stará crowdfundingová služba loni vyrostla o stovky procent snad ve všech směrech a v některých odvětvích začíná hrát významnou roli.
Přečtěte si více

Deset nejnesmyslnějších webových služeb

There's and app for that. Tohle rčení zná asi každý a je pravdou, že chudák starý internet se už dnes se stovkami tisíc mobilních aplikací nemůže měřit ani počtem, ani pestrostí použití. Pořád ale má pár zajímavých trumfů v rukávu díky lidem, kteří zřejmě nikdy neslyšeli další zajímavé rčení: To, že můžeš, ještě neznamená, že bys měl.