CzechInvest se stal českým startupovým ambasadorem při EU a hledá firmy do akcelerátorů po celém světě

Evropská komise v pondělí v Paříži prostřednictvím iniciativy Startup Europe představila 46 národních startupových ambasadorů – Startup Europe Ambassadors. Za Českou republiku se jím stala státní agentura CzechInvest, která zároveň otevřela možnost přihlásit se do programu CzechAccelerator. Jde o akcelerační pobyty v Silicon Valley, New Yorku, Singapuru a nově také v Londýně.

Cílem Startup Europe Ambassadors je demokratizovat startupový fenomén tak, aby měl každý občan spravedlivou šanci stát se úspěšným podnikatelem bez ohledu na to, kde se v Evropě nachází. Ambasadoři budou poskytovat především informace a rady o Startup Europe.

„Naším úkolem bude pomáhat startupům s navazováním těch správných kontaktů a dávat jim zpětnou vazbu jejich aktivit, což vlastně již standardně děláme. Jde o spojování komunit a sdílení know-how bez ohledu na geografické hranice. Na druhou stranu se nám tím nabízí výjimečná možnost diskutovat o formě podpory pro startupy na evropské úrovni přímo se zástupci Evropské komise,“ vysvětluje Markéta Havlová, ředitelka Odboru startupů agentury CzechInvest.

Startup Europe je iniciativou Evropské komise s cílem povzbuzovat podnikavost, budování a růst startupů. Propojuje začínající podnikatele, investory, akcelerátory, korporáty, univerzity a média. Zahrnuje zhruba 60 lokálních ekosystémů a v expanzi pomohla již více než 750 startupům.

Hledají se startupy do světových akcelerátorů

CzechInvest zároveň v pondělí vyhlásil třetí výzvu pro podávání přihlášek do projektu CzechAccelerator. Díky tomu se českým startupům nabízí příležitost vyjet na tříměsíční akcelerační pobyty. Konkrétně jde o americký US Market Access či VentureOut a singapurský August Global Asset Management. Nově vyšle agentura startupy také do Londýna.

„Londýn je skvělé místo pro podnikání zejména díky inovativnímu duchu. Je to vstupní brána na britský trh a výborný odrazový můstek pro globální expanzi. Britská vláda zároveň podporuje inovativní firmy prostřednictvím vládních programů a daňových úlev. Londýn má silné postavení na kapitálovém trhu nejen v rámci Evropy a startupy se zde přirozeně stahují za venture kapitálem,“ říká Lucie Polášková, zástupce CzechInvestu pro Velkou Británii a Irsko.

Vybrané startupy získají hrazený pronájem kancelářských prostor, mentoring a poradenské služby a ze tří čtvrtin hrazené letenky, vstupy na workshopy a networkingové akce. Z poloviny jim agentura přispěje také na překladatelské a poradenské služby na ochranu duševního vlastnictví.

Přihlášky přijímá od 19. března do 19. dubna 2018 na této adrese s termínem výjezdu během letošního podzimu. Do každé ze čtyř destinací vyšle pět vybraných startupů. Splnit musí následující podmínky:

  • inovativní existující produkt/služba,
  • stáří od 1 roku do 7 let,
  • maximálně 50 zaměstnanců,
  • sídlo v ČR a provozovnou mimo region hlavního města Prahy,
  • statut právnické osoby,
  • vysoký růstový potenciál,
  • potenciál k úspěšné komercionalizaci produktu v destinaci.

Na podporu startupů má v rámci programu CzechAccelerator agentura připravených 70 milionů korun, projekt spouštěla loni na jaře. V zahraničních inkubátorech už nyní pobývá prvních pět firem – Integromat (náš text zde), Nanits Universe (náš text zde), TouchArt, Legito (náš text zde) a Relailys. Další se do nich chystají letos na jaře.

Total
0
Shares
Další články