CzechInvest má nový Odbor startupů a chystá se na kosmický inkubátor

Státní organizace na podporu investic a podnikání CzechInvest předběžně představila některé chystané novinky pro další měsíce a roky. Kromě mentorského programu Czech Start a projektu CzechAccelerator 2.0, který bude za nových podmínek opět vysílat české firmy na západní a východní pobřeží Spojených států, do Londýna a Singapuru, nabírá konkrétnější obrysy také spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou.

Státní organizace na podporu investic a podnikání CzechInvest předběžně představila některé chystané novinky pro další měsíce a roky. Kromě mentorského programu Czech Start a projektu CzechAccelerator 2.0, který bude za nových podmínek opět vysílat české firmy na západní a východní pobřeží Spojených států, do Londýna a Singapuru, nabírá konkrétnější obrysy také spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou.

Odbor startupů na CzechInvestu sice vznikl teprve letos v létě, spadají pod něj ale vesměs lidé, kteří již dříve pracovali na různých startupových projektech typu CzechAccelerator. Více než o faktickou novinku tak jde o změnu strukturální. Důležitější jsou spíš konkrétní programy, které nyní tento odbor připravuje.

Mentoři a základna v cizině

První z nich navazuje na končící koučingový projekt CzechEkoSystem. V inovované podobě se představí pod názvem Czech Start jako nástroj pro nadějné firmy, které si nevědí rady s dalším růstem a chtějí využít dotovaný mentoring a poradenství. Podmínkou je inovativní produkt, stáří do 3 let, maximálně 50 zaměstnanců, obrat do 50 milionů eur (s tím asi většina žadatelů problém mít nebude) a realizace aktivit mimo Prahu. Firmy pak mohou čerpat mentorské a poradenské služby až do výše 800 tisíc korun, přičemž samy si zaplatí 25 procent nákladů.

Také pokračovatel CzechAcceleratoru s označením 2.0 přichází s různými dílčími změnami. Omezí se na čtyři zahraniční lokality, mezi které už nebudou patřit Izrael a Švýcarsko, zároveň však zjednoduší financování služeb startupům. Nově bude CzechInvest platit přímo jejich dodavatelům, zatímco dosud si firmy musely některé náklady v zahraničí platit samy a až zpětně žádat o jejich proplacení, což mnohdy trvalo poměrně dlouho a komplikovalo cash flow.

Vesmírné technologie pro české firmy

Jednoznačně nejvíc pozornosti nicméně budí plán na zřízení inkubátoru Evropské kosmické agentury (ESA) v Praze. Pod názvem Business Incubation Centre jich po Evropě funguje už 11 a mají za cíl zpřístupňovat nápaditým firmám vesmírné technologie, pro které mohou nacházet nová využití. Myšlenka je taková, že když už evropské státy sypou peníze do vesmírného výzkumu, byla by škoda nevrátit je zpátky ve formě zajímavých obchodních příležitostí pro využití na Zemi.

Program aktuálně čeká především na definitivní schválení Hlavního města Prahy, které má jeho realizaci zaštítit. CzechInvest pak bude mít na starosti samotnou realizaci. V plánu je přijmout 5 firem každý rok, které získají 50 tisíc eur na prostory, technickou podporu nebo poradenství. Jelikož však inkubační program může trvat až dva roky, není to příliš vysoká částka.

Další podrobnosti o jednotlivých programech se můžete dozvědět z níže vybraných slidů, které zástupci CzechInvestu na akci prezentovali. Řeč naopak zatím nepřišla na obnovené plány na zřízení státního investičního fondu, který je stále během na velmi dlouhou trať.

O programu CzechEkoSystem:

ces1

ces2

O programu Czech Starter:

starter1

starter2

O programu Czech Accelerator:

ca1

ca3

ca2

O programu ESA BIC:

esa0

esa

esa1

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP desítka celebrit masivně investujících do technologií

Ashton Kutcher a Tyra Banks v těchto dnech uzavřeli další vlnu financování do nákupní galerie TheHunt.com. A zdaleka nejsou jediní, kdo věří online startupům natolik, že do nich po nemalých částkách investují. Sestavili jsme desítku nejaktivnějších celebrit investujících do startupů. Nechybí Justin Bieber, Justin Timberlake ani Lady Gaga nebo Bono.