CzechEkoSystem to má kvůli pochybným zakázkám nahnuté

Podpůrný program vznikajícího státního seed fondu, který připravuje firmy na to, aby byly vhodné pro případnou investici, čeká dost možná brzký konec. Doplatit by mohl na aféru kolem bývalého šéfa CzechInvestu Miroslava Křížka a na něj napojených firem. Konečné rozhodnutí má padnout do konce října, vyhlídky ale podle ministerstva průmyslu a obchodu nejsou příliš dobré.

Informace o problémech CzechEkoSystemu nám potvrdil Petr Očko, dočasně pověřený vedením CzechInvestu, který je hlavní hybnou silou seed fondu a na ministerstvu zastává pozici ředitele sekce fondů EU. Podle něj sice probíhající audit ještě není u konce a většina aktivit funguje tak, jak měla, formální chyby v některých zakázkách a hlavně angažmá neblaze proslulé společnosti Glafin nicméně mohou potopit celý projekt. Jasno bude během několika týdnů a právě ukončení hlavní části programu se v tuto chvíli jeví jako nejpravděpodobnější varianta, byť ještě ne definitivní.

Křížkův odkaz a strach z Bruselu

Zatímco skauting, tedy vyhledávání potenciálně zajímavých projektů pro státní investici, by mohl fungovat nadále, mentoring a koučing by tak v současné podobě zanikl (více o fungování CzechEkoSystemu například v tomto článku). Důvodem je údajně především snaha předejít případným problémům s bruselskými úředníky – jelikož jsou ve hře z velké části evropské peníze, je takřka jisté, že projekty kolem seed fondu nemine pečlivý audit a jakákoliv nevyjasněná pochybení by Česko mohla vyjít poměrně draho, a to nejen finančně. A otazníků je v zrovna tomto případě vícero.

O dodávky slušně placených koučů se pro CzechInvest starala VŠE a Jihomoravské inovační centrum, přičemž právě pražská univerzita byla napojena na některá podezřelá jména. Rozebírat celou kauzu by asi již bylo nošením dříví do lesa, informace podrobně rozebrala a průběžně přináší zejména Česká pozice. Výsledkem každopádně bylo desetičlenné konsorcium firem, které se o koučing starají, přičemž jednou z nich je i Glafin, kde měl Křížek osobní vazby (stejně jako na samotnou VŠE). A jako problémová by se dle informací ministerstva mohla ukázat ještě přinejmenším jedna z dodavatelských společností.

Náhrada je v plánu

I v případě ukončení programu je jisté, že bude snahou zajistit jeho alespoň částečnou náhradu. S ohledem na objem investic, které může seed fond do startupů vložit, je totiž důležité jejich aktivní hledání, oslovování a následná pomoc s byznysovým vývojem do stavu, kdy jsou reálně zainvestovatelné jak z pohledu státu, tak soukromých koinvestorů. Nový systém už by ale s ohledem na dosavadní zkušenosti fungoval jinak a ve hře je zatím vícero různých variant (mimochodem, návrhy jsou ministerstvem stále vítány).

Čas na změnu zatím je, především kvůli zpožděnému startu seed fondu, který nelze očekávat dříve než na začátku příštího roku. Výsledky výběrového řízení na jeho obhospodařovatele bychom se měli dozvědět do konce listopadu. Sám Očko se nijak netají tím, že z dění v CzechInvestu radost nemá a nyní chce především předejít problémům na evropské úrovni. I tak jde ale v této citlivé oblasti o jasný negativní signál směrem k podnikatelské veřejnosti. O dobrých úmyslech nepochybujeme, ale jak je vidět, jejich převedení do praxe vždy záleží na konkrétních lidech, kteří ho mají na starosti.

Seed fond potíže neovlivní. Ale měly by

Fond každopádně jede dál beze změny a aktuálně rozjel roadshow po českých vysokých školách, kde se o něm můžete dozvědět více. Doufejme, že se potíže programu CzechEkoSystem stanou varováním a velkým poučením pro všechny zúčastněné – mnohé se ještě dá podchytit a hlavní zkouška teprve přijde. Nám by se třeba určitě ulevilo, kdyby se vybraný obhospodařovatel rozhodl nevyužít možnost investovat až do výše 200 tisíc eur bez spoluúčasti soukromého investora, která je jinak hlavní bezpečnostní pojistkou a také zárukou přidané hodnoty a smysluplnosti investice.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Najděte kontakty v jakékoli firmě díky WhoWorks.At

Jestli pořád nevíte, k čemu je vám vlastně dobrý LinkedIn kromě čekání na nabídku personální agentury, rozšíření pro webový prohlížeč WhoWorks.At vás dost možná bude zajímat. Během serfování po internetu vám totiž kdykoli řekne, kteří lidé z vaší sítě kontaktů a kontaktů vašich kontaktů na dané stránce pracují.