CzechAccelerator se vyvedl. Znovu se rozjede v srpnu

Šest startupových výzev za poslední čtyři roky, 42 pobytů českých společností v zahraničních destinacích 35 uzavřených partnerství nebo dohod o spolupráci. Tak vypadají výsledky projektu CzechAccelerator za roky 2011 až 2014. Tuzemské startupy si díky programu vyzkoušely pobyty, mentory a rady v Silicon Valley, Bostonu, Singapuru, ve Svýcarsku a v Izraeli.

Podpora státu jim přinesla přes 1700 hodin mentoringu a jako o něco reálnější výsledek slouží i podané patentové přihlášky a ochranné známky – těch bylo v různých destinacích celkem deset.

Účastníci jsou spokojení. “Je jednodušší se dostat do nějakého akcelerátoru, než získat investici. A oni vám pomůžou uspět – mají kontakty, mají síť mentorů,” říká Martin Novák ze společnosti Visidom, který si vyzkoušel západní pobřeží Spojených států.

Ať nás Amerika objeví

CzechAccelerator s podporou startupů počítá i nadále. K vyhlášení první další výzvy by mělo dojít v srpnu příštího roku. To znamená, že první společnosti do destinací by mohly odjíždět podle optimistické varianty v říjnu. Když optimismus nebude stačit, má k němu dojít v lednu roku 2016.

“V současné době předpokládáme, že ty výzvy budou jedenkrát ročně,” dodává Luboš Matějka z CzechInvestu. Na rozdíl od dosavadní praxe ale budou vyhlašovány ke každé destinaci zvlášť. Ani ty ale nezůstanou beze změny.

Jako úspěšné hodnotí CzechInvest Silicon Valley, Boston by chtěl spojit s New Yorkem (startup by si pak mohl vybrat, kde je výhodnější se rozvíjet) a spolupráci by chtěl udržet i se Singapurem. O Švýcarsko a Izrael byl prý příliš malý zájem. Mohly by ale přibýt jiné. V současné době se v CzechInvestu vyhodnocuje, jestli jako další destinaci zvolit Londýn.

Někteří kritici ale naznačují, že regionů, ze kterých by si české startupy mohly vybírat, je daleko víc. “Svět není jen Amerika. Mrzí mě, že mizí Izrael. Ale co nabídnout mají i severské regiony. V Americe je příjemné prostředí, pěkné počasí, ale byznysově je to zajímavé jinde,” říká například Jaroslav Gergič z GoodData.

Organizace dál počítá s tříměsíčními pobyty startupů. Navíc do budoucích projektů hlásá více předplacených služeb a vyšší míru podpory především pro firmy bez zkušeností. Podrobnosti se ale teprve dolaďují.

Co přinesla cesta za obzor

Dostat se na zkušenou do zahraničí samozřejmě můžou startupy i bez státního projektu. Účastnické firmy se ale shodují na tom, že právě tato cesta je jedna z nejjednodušších.

“V  akcelerátorech jde pak všechno koupit za podíl. Pronajmout si kancelář, zaměstnat člověka – netřeba peněz, seženete HR agenturu, která vám zařídí zaměstnance na rok za pár procent podílu ve společnosti,” přibližuje Martin Novák z Visidomu.

“Byla příležitost se konečně rozhodnout a zkusit něco jiného, zkusit nahlédnout za ten obrzor, který vidíme z Brna. V současnosti máme asi 380 zákazníků z 11 zemí světa,” doplňuje k tomu Jaroslav Navrátil, technický ředitel Idea RS.

Právě Idea RS se stala jednou ze tří společností, které CzechAccelerator vyhodnotil jako nejúspěšnější celého účastnického programu. Dalšími dvěma se staly VerifEyed a Ki-Wi Digital, která si vyzkoušela rovnou Silicon Valley i Boston. Ki-Wi prý při prvním pobytu dostala “první, ale velmi cenné facky”. “Největším přínosem byla ta zkušenost se setkávat s firmami a společnostmi, které působí globálně,” přibližuje za společnost Tomáš Posker.

czechacc ucastnici

Končit nebudeme. Přidáme

CzechInvest, pod který celý projekt patří, hodnotí uplynulé roky za vydařené. Celý program pro startupy proto hodlá významně rozšířit. Už teď nabízí projekt CzechEkosystem, jehož pokračování má být spuštěno ve druhé polovině příštího roku.

Úplnou novinkou je projekt CzechLink Start, což má namísto finanční pomoci být pomoc s prezentací před investory. “Zpracujeme profesionální pitch v angličtině, který my budeme prezentovat investorům, kteří často přicházení na CzechInvest při hledání investicí v České republice,” vysvětluje Luboš Matějka, ředitel odboru podpory investičních projektů.  Prezentace budou k dispozici i pro startupy. Projekt má být spuštěn v letošním listopadu.

Pro ty nejmenší startupy, pro studenty, kteří právě založili vlastní společnost, ale jakýkoliv inkubátor je pro ně i tak náročný, připravuje CzechInvest 14denní velmi intenzivní program, kde budou moci společnosti v zahraničí načerpat inspiraci pro svůj rozvoj. CzechInvest chce mimo jiné spustit i informační bod a portál pro startupy a zahraniční investory.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Salát pěstovaný v obýváku i kurz hrdinství – hlasujte v Social Impact Award

Už jste slyšeli o aquaponii? Jde o metodu pěstování rostlin, která pro ně získává živiny chovem ryb. Taková zahrádka propojená s akvárkem. Jeden z projektů Social Impact Award ji chce dostat do domácností nejlépe všech. Nebo "dost übercool" obal Frusack jako ekologická verze igelitek – to jsou jen dva z dvanácti projektů společensky prospěšných startupů, které teď bojují o přízeň veřejnosti. Takže podívejte, jaké mají studenti nápady a rozhodujte o těch, které si odnesou v rámci SIA cenu.