Czech Indie Power: Úspěchy s piráty v zádech

Čeští vývojáři nezávislých her nejsou žádná ořezávátka a mezi našimi startupy patří k těm nejúspěšnějším. Proto opět pokračujeme v nepravidelném seriálu, který jejich cesty sleduje. Parné léto na české herní scéně zatím přineslo obrovský megahit v podobě nové hry od Madfinger Games, dva menší tituly a spoustu otázek okolo pirátství.

Retro Decathlon

Jako prvním gratulujeme pražskému studiu Cinemax, které před pár dny vydalo novou iOS hru Retro Decathlon. Sportovní hra připomíná staré dobré Summer Games, u kterých jsme jako děti zničili mezerník nejedné klávesnici. Navíc bylo vydání hry načasováno společně s jednou docela významnou sportovní akcí, která zrovna probíhá, ale to bude samozřejmě spíše náhoda.

Retro Decathlon

Retro Decathlonu se daří od prvních dní a mimo jiné má za sebou první sympatický zářez v podobě čísla jedna v placených sportovních hrách na německém AppStoru. Citius, Altius, Fortius!

Vatra Games končí

Některým herním studiím se daří, jiným méně. Zatím to není oficiální, ale podle serveru Eurogamer.cz je to v podstatě jisté: končí brněnské herní studio Vatra Games. Podrobnosti zde, nebo zde.

Dead Trigger a pirátství

Megahitem je ovšem poslední měsíc nová hra od jiného brněnského studia, Madfinger Games. Po veleúspěšném trháku Shadowgun přichází akční zombie střílečka Dead Trigger. Hra má na kontě nepočítaně nadšených recenzí, nominaci na nejlepší Unity hru roku, něco okolo milionu stažení na Androidu a tisíce nadšených reakcí na iOS. A to v podstatě pár dní po release.

Dead Trigger

Stinná stránka? Pirátství. Marketingová manažerka Anna Pořízková prozradila serveru PocketGamer.biz, že míra pirátství se u Dead Triggeru pohybuje na Androidu v podstatě mezi 80 – 99 %. Procento se mění v závislosti na zemi původu hráčů a hádejte, odkud jsou asi ta nejvyšší…

Podle Marka Rabase, CEO Madfinger Games, je víceméně jediná ochrana: free2play model. Hráč může celou hru od začátku až do konce dohrát bez toho, aniž by vývojářům zaplatil byť i jediný cent, méně šikovní hráči si ovšem cestou dokupují lepší vybavení za reálné peníze. Vřele doporučujeme článek Marka Rabase na serveru Gamezebo.com, ze kterého si můžete udělat kompletní obrázek.

Falanxia a Caveman Dash

S pirátstvím se nepotýkají pouze mobilní AAA tituly, ale i hry od malých studií, jako je to naše. Ve Falanxii jsme minulý týden vydali novou mobilní hru Caveman Dash (aktuálně pouze pro iOS) a ještě v den vydání jsme se dostali do hledáčku serveru apptrackr.cd (ne, linkovat na ně opravdu nebudeme) a čísla vyletěla do oblak v poměru zhruba 30:1 v neprospěch platících zákazníků. Nejsme ale samozřejmě stejně naivní jako filmová studia, abychom si počítali, o kolik že jsme to kvůli pirátům přišli.

Caveman Dash

V našem případě je jasné, že ty tisíce Vietnamců, Saudských Arabů a Číňanů (aktuální top 3 země, kde se naše hra hraje) by nám samozřejmě nikdy nezaplatily. Spíše nás zaráží, že to někomu i u takových menších titulů stojí za to. A mimochodem, Gyro 13, poslední hra již zmiňovaného studia Cinemax, se na apptrackr.cd drží na hezkých předních pozicích v sekci Most Popular. Freemium a free2play modely mají evidentně větší budoucnost, než jsme si původně chtěli přiznat.

CBE Software a Vampire

A na závěr něco pozitivnějšího. Studio CBE Software vydalo další trailer na připravovanou hru Vampires. Nevypadá to vůbec zle!

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Podívejte se na šest nejlepších letošního TechCrunch Disrupt

Kytara, která vás sama naučí hrát, konečné řešení telekonferenční otázky, sdílení mobilní konektivity, opravdu užitečné sociální vyhledávání, lidský překladač jazyků a sociální software pro 3D modelování přímo v prohlížeči. To jsou řešení, která se probojovala do elitního výběru TechCrunch Disrupt a jejichž prezentace stojí za to vidět.