Czech Global Startups se představují veřejnosti

Seznam českých globálních webových startupů začíná být kompletní a tak nastal čas nově utvořenou platformu Czech Global Startups představit hezky zblízka. Kromě spuštění první verze webu se chceme podělit také o to, co se od nás vlastně dá v dohledné době čekat, jak pokračuje spolupráce českých startupů a k čemu bude celý nápad sloužit do budoucna.

Slovo „startup“ ještě Českou republikou nikdy nerezonovalo tolik jako letos. Objevily se projekty zaměřené na vybudování startupové infrastruktury jako Startupyard a TechSquare, do Prahy podruhé zavítá Seedcamp, na WebExpu proběhne Startup Show, odevšud je slyšet stále více příběhů od navrátilců ze Silicon Valley a server Lupa.cz spustil po 13 letech fungování sekci věnovanou startupům. I hlad po osobnostech je obrovský. Kdo má zkušenosti, je mentor, kdo má peníze, je investor a kdo k tomu má i čas, je inkubátor nebo akcelerátor. A když ne to, tak alespoň startupový komentátor či propagátor.

Kdo?

I my jsme naskočili na tuhle vlnu, trochu vydráždění častými stížnostmi na nedostatek odvahy a globálních ambicí mezi českými podnikavci. Proto letos před prázdninami vznikla na doméně končící značkou .cz mezinárodně znějící platforma Czech Global Startups. Chtěli jsme svolat dohromady těch pár odvážných a ambiciózních, zjistit, kolik jich vlastně je a pak je začít vystavovat coby div přírody hodný následování. Výsledek jsme nečekali a už jednou jsme psali o tom, jak jsme sami byli překvapení, kolik Čechů, Moravanů a Slezanů se na vlastní pěst chystá dobít svět.

Nyní se web globalstartups.cz konečně otevírá i pro veřejnost, byť zatím jen v jednoduché informativní verzi, a momentálně jsme se zastavili na číslovce 24. Tolik je webových startupů, které se ani v nejmenším nenechávají svazovat svým českým původem – a neustále do seznamu přibývají další. A to skutečně mluvíme pouze o těch webových, těch ryze mobilních se objevilo tolik, že nyní připravujeme samostatné setkání pouze pro ně. I tato kategorie náš web časem doplní v podobě inspirativního přehledu a do třetice počítáme i s projekty takzvaně „desktopovými“.

Proč?

Naše současná snaha představit všechny tyto projekty, do značné míry realizovaná na serveru Tyinternety.cz, a trochu vylepšit snad až příliš kritický pohled na českou startupovou scénu, je ale jen prvním krokem. Více než dvě desítky českých globálních startupů se v červnu nesešly pod jednou střechou v prastarém sklepě na Praze 1 v rámci unikátního setkání jen proto, aby zvedly ruce a nechaly se přepočítat. Veřejnosti zatím skrytá část Czech Global Startups spočívá v tom, že ti již silní a zkušení pomáhají naplnit globální ambice těch začínajících a sami si při tom nechávají poradit tam, kde jim znalosti či kontakty chybí.

Iniciativa vytvořit v rámci Global Startups přehled toho, co zapojené firmy nabízejí svým kolegům a co by zároveň uvítaly na oplátku, dala vzniknout úctyhodné zásobárně know-how, kterou mohou české startupy společně využít k tomu, aby lépe a rychleji dosáhly svých cílů. Jedni nabízejí radu s realizací platebních metod v různých zemích, další jsou ochotní pomoci sehnat kvalifikované zaměstnance z celého světa, implemetovat nové technologie a vylepšit design, poradit s cloudem od Amazonu, zjednodušit zahraniční účetnictví, optimalizovat facebookovou reklamu a kredity nebo vůbec poradit s tím, jak se vyhnout chybám při globální expanzi.

Současně si rádi nechají poradit v tom, jak proniknout do amerických médií, jak sehnat lokální insidery a product managery, kteří by pomohli s rozjezdem jazykových mutací, nebo kde hledat traffic pro velké západní země. Ochota vzájemně spolupracovat zatím předčí naše očekávání a nadějných partnerství se vyrojila celá řada.

Jak?

Kromě toho Czech Global Startups slouží také jako nástroj, který nám pomáhá dozvědět se o českých globálních startupech co nejvíc. Jinými slovy, chceme sbírat nejen kvalitativní, ale také kvantitativní data. Právě nyní mezi zúčastněnými projekty pořádáme zajímavý průzkum, jehož první výsledky bychom rádi prezentovali už na konferenci WebExpo. Postupně budeme na webu zveřejňovat zajímavé informace i užitečné kontakty.

Zatím jsme se jednoznačně dozvěděli to, že příkladů hodných následování je tu spousta a nechybí jim ani odvaha, ani ambice. Pravidelný “Průvodce českými startupy” na Tyinternety.cz už běží řadu měsíců a náměty na články kupodivu stále ani zdaleka nevysychají. A co víc, mezinárodní ambice má naprostá většina popisovaných projektů. Samozřejmě neuspějí všechny. Ale čím víc jich bude a čím víc si budou vzájemně pomáhat, čím víc jim budeme fandit a odpouštět neúspěchy, tím větší šance české startupové prostředí bude mít na opravdu velké úspěchy. Protože i když je často slyšet opak a stále je co zlepšovat, české startupy a jejich myšlení už globální jsou. A nyní o tom spolu také otevřeně a cílevědomě mluví.

 

Olda, Zdeněk, Jakub, Vojta

Total
0
Shares
Další články